Akce ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše akce přidat aktualitu

Psí akce Kočičí akce Rostlinné akce Cestovatelské akce Ostatní akce


  Ostatní akce
Transkultura: akt1 v Moravské galerii v Brně

Transkultura: akt1 v Moravské galerii v Brně

Ojedinělý projekt významného norsko-českého umělce Jespera Alvaera a pražské umělkyně Isabely Grosseové nazvaný \\"Transkultura: akt1\\" vybočuje z běžného rámce komorních atriových výstav, na jaké jsou návštěvníci galerie zvyklí. Spíše než o tradiční monografickou přehlídku se jedná o rozsáhlý sociologicky a sociálně laděný projekt, který v mnoha směrech překračuje tradiční představu o institualizovaném uměleckém provozu.
13. října 2006 - 3. prosince 2006
Atrium Pražákova paláce, Husova 18
Výstava je součástí projektu Transkultura, který se sestává ze série výstav zaměřených na problematiku evropské identity čelící postupující globalizaci a který vyvrcholí příští rok v krakovské galerii Bunkier Sztuki. Podtitulem výstavy \\"akt 1\\" představené v Atriu Pražákova paláce Moravské galerie v Brně je míněno první dějství projektu, jehož součástí je cesta Jespera Alvaera a Isabely Grosseové zeměmi sousedícími s Evropskou unií. Dosud navštívenými zeměmi, jejichž specifika vlastními prostředky a na základě vlastních zkušeností autoři zpracovávají, jsou Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye a Egypt.

Výstava je koncipována jako dvě související části, první jako formální expozice v prostoru galerie a druhá část v přímé vazbě na samotné město Brno a jeho obyvatele. Galerijní instalace sestává z artefaktů vypůjčených z různých institucionálních a soukromých sbírek v České republice, jejichž společným jmenovatelem je jejich přímá nebo nepřímá místopisná příslušnost k zemím severní Afriky. Některé z dostupných objektů reprezentují řemeslné umění, nebo jsou obrazovým materiálem, jako fotografie, obrazy, grafika. Prostřednictvím instalace autoři zkoumají původ jednotlivých děl, vypovídající často o osobním, historickém a ideologickém vztahu jak k době jejich vzniku, popřípadě autorství, tak i v přeneseném smyslu k současným politologickým transformacím.

Ukázky stereofotografií ze sbírek brněnského Technického muzea, fotografie Zikmunda a Hanzelky, severoafrické artefakty ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně a Náprstkova muzea, přírodniny z Národního muzea v Praze či příklady z entomologických a botanických sbírek Moravského zemského muzea nevypovídají jen samy o sobě, ale i o dobou podmíněných kontaktech a možnostech badatelského zkoumání v dobách jejich vzniku. Vedle \\"muzeálních\\" objektů se na výstavě octnou i specifické objekty a fotografie dovezené autory z jejich cesty.

Druhá část projektu je bezprostředně motivována osobní interakcí během zmíněné studijní cesty, setkáními s lidmi atd., která vyústila v rozhodnutí pozvat po dobu trvání výstavy do Brna pět jednotlivců z Maroka, Alžírska, Tunisu, Libye a Egypta. Zprostředkovat jim tak možnost osobní kulturní zkušenosti, kterou by jim za normálních okolností omezené možnosti výjezdu za hranice, finanční a jiné překážky učinily takřka nemožnou. Projekt si tak klade za cíl ukázat bezprostředně a v rovině každodenní osobní zkušenosti odlišnosti vnímání fenoménu transkulturální společnosti. Oficiální pozvání hostům projektu bylo vydáno Moravskou galerií v Brně.

Integrální součástí celého projektu je práce s českými dobrovolníky, kteří by měli navázat s autory kontakt a spolupracovat na projektu. K tomuto účelu byl v brněnských denících, časopise Umělec a rovněž na webových stránkách Moravské galerie v Brně zveřejněn inzerát vyzývající ke spolupráci na projektu. Výsledkem jsou asi dvě desítky ohlasů. Dobrovolníci se budou podílet na aktivitách každodenního života hostí, na ubytování, stravování, kontaktech s lidmi atd. Do projektu se zapojily rovněž organizace formou sponzorství. Například brněnský hotel Avion poskytl ubytování po celou dobu trvání výstavy pro dva z účastníků projektu, klub Fléda nabídl zorganizování projekcí dokumentárních filmů, které natočila jedna z účastnic projektu z Maroka Karima Zoubir atd.

Důležitým aspektem projektu je jeho dlouhodobý potenciál a ideová otevřenost, schopnost vstřebávat další podněty. Další etapa projektu Transkultura, která se odehraje v Krakově, tak využije zkušeností, kterých autoři nabudou v souvislosti s realizací výstavy v Moravské galerii v Brně a které budou určující pro rámec navazujícího projektu, a to především v záměru nalézt formu, která by ve svém významu překročila časovou ohraničenost a institucionalitu současné fáze prezentace. Pokračování po brněnském zpracování úseku cesty severní Afrikou bude spojeno s návštěvou zemí středního východu, Turecka, Albánie, Chorvatska, Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Srbska a Rumunska.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

6. 11. 2006
17.00 h
Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14
Projekce filmů Karimy Zoubir
s doprovodným komentářem autorky

22. 11.2006
17.00 h
Pražákův palác, Husova 18
Setkání na výstavě
Setkání s autory projektu Jesperem Alvaerem, Isabelou Grosseovou a jejich hosty z afrických zemí

29. 11. 2006
17.00 h
Pražákův palác, Husova 18
Limity
Interaktivní dílna pro dospělé v rámci projektu Transkultura: akt 1

Více informací:
Moravská galerie v Brně
Husova 18, 662 26 Brno
tel.: 532 169 174
www.moravska-galerie.cz


E-mail:
Autor: Eliška

Datum vložení: 09.10.2006 v 00:00 / Sekce: Ostatní akce / Zhlédnutí: 2296

Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek: 01.01.1970 01:00
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2021 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Naděžda, zítra Kryštof