Akce ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše akce přidat aktualitu

Psí akce Kočičí akce Rostlinné akce Cestovatelské akce Ostatní akce


  Ostatní akce
Slavnosti zasvěcené vínu, vinařství a vinohradnictví

Slavnosti zasvěcené vínu, vinařství a vinohradnictví a s nimi neodmyslitelně spjatého bohatství lidové hudby, zpěvu a tance se uskuteční 9. a 10. září 2006 v Uherském Hradišti. V areálech historických staveb královského města se představí vinařská podoblast Slovácko s mikroregiony Staroměstsko, Ostrožsko, Východní Slovácko, Dolní Poolšaví, Za Moravú i Buchlov a z bezprostředního okolí hostitelského města. Potěší nejen svými skvělými víny a burčáky, ale i gastronomickými specialitami a řemeslnickými výrobky. Návštěvníci procházející malebnými zákoutími města budou moci obdivovat barevnou nádheru krojů a zároveň nehlédnout do tajů dílen, kuchyní i vinných sklepů Kunovic, Starého Města, Vlčnova, Hluku, Velehradu, Uherského Ostrohu, Blatnice pod sv. Antonínkem, Boršic, Nedakonic, Polešovic, Veselí nad Moravou a 35 dalších vínem i folklorem proslulých míst.

Slavnosti zahájí v sobotu 9. září v 9.30 hodin průvod asi 1500 účastníků v historických kostýmech a v krojích. Vyjde z mařatických vinohradů (čtvrť Uherského Hradiště) a bude směřovat do středu města na Masarykovo náměstí, kde se mohou diváci těšit na defilé všech zúčastněných obcí a mikroregionů. Poté budou na stanovištích regionů v památkových objektech probíhat jejich vlastní programy - jakési malé festivaly. Celkem tak vystoupí několik desítek vynikajících muzik, souborů a sólistů. Odpoledne pak vyvrcholí hlavním programem u Slovácké búdy ve Smetanových sadech, kde pak bude dlouho do noci pokračovat beseda u cimbálu. V mařatických vinohradech bude otevřeno hned několik velkých vinných sklepů, a všude bude k dobrému vínu vyhrávat muzika.

Letos poprvé vypluje po řece Moravě také speciální muzikantská loď, která bude na své palubě opět hostit návštěvníky slavností nejen vínem a gurmánskými speciality, ale také nezapomenutelným zážitkem vykresleným tóny lidových písniček. V zahradním areálu restaurace Koruna pak slovácký regionální týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM připravil finále \\"Slovácké křídlovky\\", nebo-li přehlídky nejlepších regionálních dechových hudeb.

Od sobotního rána se promění Masarykovo náměstí ve velký jarmark. V areálu kolem Slováckého muzea ve Smetanových sadech se budou moci diváci seznámit s mistrovstvím lidových řemeslníků. Živé ukázky řemeslných prací obsáhnou téměř všechny existující materiály a techniky a nebudou chybět ani takové kuriozity jako je stloukání másla.

Na své si však přijdou i rodiče s dětmi. Pro ně je na Mariánském náměstí a v Bastionu připravena řada atrakcí, o které se postará skupina historického šermu Memento mori. Děti dostanou příležitost zúčastnit se v Domě knihy Portal a v Galerii Slováckého muzea soutěže o nejlepší výtvarnou práci na motivy vinohrad, vinobraní, národopisné slavnosti. Nejzdařilejší dílka budou vydána jako sada pohlednic.

V neděli 11. září od 10.00 hodin mohou ve velkém sále uherskohradišťské Reduty vychutnat i nejnáročnější znalci několik stovek vzorků vín, které Vinaři Mařatice pro tuto příležitost shromáždili od nejlepších vinařů a producentů ze všech míst pořádajících slavnosti. V naprosté většině jsou to vína oceněná prestižními medailemi. Letošní novinkou je také odborné hodnocení vystavovaných vzorků a vyhlašování Šampióna Slováckých slavností vína.

Nedělní program je pak více zaměřen na otevřené kulturní památky, které na mnoha místech v Uherském Hradišti i v okolních obcích nabídnou pestrou paletu doprovodných, kulturních nebo uměleckých programů. Masarykovo náměstí pak nabídne kromě pokračujícího jarmarku také přehlídku dětských folklorních souborů.

Zářijové Slovácké slavnosti vína a otevřených památek se staly silným magnetem, který do Uherského Hradiště každoročně přiláká značné množství návštěvníků. Nechybí mezi nimi ani turisté ze zahraničí. Všechny pořady jsou cenově široce dostupné. Místo vstupenky si účastníci vlastně jen zakoupí programovou publikaci s řadou zajímavých informací a množstvím pěkných fotografií a ilustrací. Pořadatelé (Přípravný výbor složený z představitelů všech mikroregionů, město Uherské Hradiště, Klub kultury Uherské Hradiště) jsou dobře připraveni na všechny eventuality a počítají také s možností nepříznivého počasí. Nezapomenutelný zážitek z pohostinného Slovácka hostům nemůže opravdu nic pokazit.


Další informace:
Ing. Michal Dvouletý
PR manažer Slováckých slavností vína a otevřených památek

TISKOVÉ STŘEDISKO Slováckých slavností vína a otevřených památek
Zelný trh 1245, Uherské Hradiště
mobil: 737 277 045
e-mail: press@slavnostivinauh.cz


E-mail:
Autor: Ing. Michal Dvouletý

Datum vložení: 01.07.2006 v 00:00 / Sekce: Ostatní akce / Zhlédnutí: 3412

Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek: 01.01.1970 01:00
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2021 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Oleg, zítra Matouš