Akce ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše akce přidat aktualitu

Psí akce Kočičí akce Rostlinné akce Cestovatelské akce Ostatní akce


  Ostatní akce
Kuks, jak jej neznáte - Teatrum Kuks

Koncem srpna se areál výjimečné barokní památky východních Čech stává místem konání festivalu barokního divadla, opery a hudby, navazující na tradici založenou hrabětem Šporkem.
Pan hrabě Špork svůj Kuks miloval. Stvořil ho, přivedl k životu a uvedl do vysoké společnosti. Kuks ale po jeho smrti pomalu ztrácel svůj věhlas.

Akce, která se snaží vzkřísit Šporkův areál umění a věd, se koná letos již popáté, a to od 24. do 27. srpna

Základem pro divadelní a hudební aktivity v Kuksu se stalo barokní divadlo tzv. Comoedien-Haus pro 96 diváků. Podle sdělení organizátorů sleduje letní festival \\"Teatrum Kuks\\" šporkovskou dramaturgii. Kombinuje benátskou operu, profesionální kočovné divadlo, loutkoherectví, jezuitské školské hry a pověstné Šporkovy písně (árie).


Tradicí kukského festivalu se stalo uvádění světových premiér rekonstruovaných barokních textů. Výběr zahrnuje i autorské divadlo se vztahem k lokalitě - například Výzvu osudu, hru na motivy Braunových Ctností a neřestí. Bohatá je nabídka hudebních produkcí od barokní opery v divadelní podobě či v koncertním provedení až po sólovou či kolektivní interpretaci skladeb barokních autorů.

Festival Teatrum Kuks se odehrává v jedinečném barokním komplexu, který začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Náležel k nejvzdělanějším osobnostem barokní doby. Po dobrozdání o léčivosti pramenů vybudoval v Kuksu lázně, které byly začátkem 18. století srovnatelné s evropskými lázeňskými středisky a zároveň se staly místem, kde se setkávali přední evropští politikové, vědci i umělci.

Genius loci půvabného údolí dál podněcoval geniální představivost hraběte. K okázalé výstavbě lázní přispělo také dobrozdání několika profesorů pražské univerzity, kteří potvrdili léčivost vody. Lázně Kuks tvořily s nedalekou galerií Betlém urbanisticky a krajinářsky unikátní celek, která je dokladem vrcholného evropského barokního umění při respektování a využívání přírodního prostředí.

Po několika desetiletích sláva Kuksu skončila a obec se změnila ve vesnici dělníků a řemeslníků. Nejstarší budovy mají základ v lázeňských nebo ubytovacích domech, ostatní sloužily od počátku jako obydlí personálu.
Z rozsáhlého komplexu bývalých lázní, zámku a dalších staveb je v Kuksu zřejmě nejzajímavější barokní špitál milosrdných bratří s kostelem Nejsvětější Trojice a tzv. Betlém. Při pohledu na průčelí kostela se na pravé straně od něj nachází sochařský alegorický cyklus 12 Neřestí, na druhé straně cyklus 12 Ctností. Kromě jedné všechny tyto hodnotné sochy vytvořil Matyáš B. Braun. Vlastní špitál založil hrabě Špork roku 1708 a byl vystavěn krátce po roce 1715.

Ve východní části špitálu byly konventní místnosti řeholníků a lékárna, která se s původním barokním nábytkem, dalším zařízením a výzdobou místnosti dochovala do současnosti.

Západně od Kuksu vyrostl v bukovém lese tzv. Betlém, jedinečný doklad mistrovství M. B. Brauna. Tvoří ho skupina reliéfů kombinovaných s volnou plastikou, vytesaných do skalních stěn a podivuhodné sochy, zhotovené ze skalních bloků. Tato díla náleží k vrcholům našeho barokního sochařství a svou ikonografickou koncepcí nemají v Evropě obdoby.

Více informací:
Obec Kuks
tel.: 499 692 165
e-mail: ou.kuks@cmail.cz, hospital.kuks@tiscali.cz

www.kuks.cz


E-mail:
Autor: Eliška

Datum vložení: 12.07.2006 v 00:00 / Sekce: Ostatní akce / Zhlédnutí: 5604

Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek: 01.01.1970 01:00
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2021 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Jaromír, zítra Zlata