Akce ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše akce přidat aktualitu

Psí akce Kočičí akce Rostlinné akce Cestovatelské akce Ostatní akce


  Ostatní akce
14. ročník Hradního festivalu amatérských divadel Lipnický mantl

14. ročník Hradního festivalu amatérských divadel Lipnický mantl začíná tento pátek

V Lipnici nad Sázavou se ve dnech 8. a 9. září uskuteční letos již 14. ročník malého hradního divadelního festivalu Lipnický mantl. Divákům se na jevištích v hradním sálu a sklepeních představí celkem deset amatérských souborů z celé České republiky. Dnes již tradiční přehlídku amatérského divadla pořádá Havlíčkobrodské sdružení Medium Labyrinti.
Páteční večer bude v Lipnici tentokrát vyhrazen pro soubory z Vysočiny. „V sobotním třináctihodinovém maratónu uvidí diváci celkem 8 představení souborů z celé republiky,“ říká František Štibor z pořádajícího sdružení Medium Labyrinti.

„Festival nabízí souborům netradiční, atraktivní prostředí, proto je mezi ochotníky i návštěvníky velmi oblíbený,“ pokračuje František Štibor. Řada diváků navštěvuje podle něj festival pravidelně každý rok již řadu let. Na Lipnický mantl není možné postoupit z jiných přehlídek amatérského divadla. Organizátoři si soubory vybírají sami.

„Chceme především, aby v dramaturgii byly zastoupeny různé žánry, aby se zde objevila klasická činohra i studiové a samozřejmě také experimentální scény. Nesmí chybět ani loutková divadla pro děti,“ řekl dále Štibor. Z letošní nabídky může podle něj zaujmout páteční představení Ach ta něha našich dam jihlavského amatérského souboru De Facto Mimo.

Zajímavá bude i hra Žně aneb…v nastudování pražské divadelní společnosti Klekíhopetry, která je pravidelným tradičním účastníkem festivalu v Lipnici. Soubor jak je jeho zvykem si pro festival připraví vždy nové originální představení.

Na Lipnickém mantlu v minulosti vystupovaly známé osobnosti naší divadelní scény jako například Bolek Polívka nebo Jiří Pecha. Dále Divadlo Klauniky, Divadlo Koňmo a mnoho dalších. Poslední ročníky festivalu dávají více prostoru divadlu dětskému a loutkovému a malým studiovým scénám. Svůj prostor zde dostávají i osobité amatérské soubory z regionu Vysočina, tak i z jiných míst celé ČR. Pořadatelé kladnou důraz hlavně na pestrost a prolínání uměleckých žánrů.

Pátečním předpůlnočním překvapením má být projekce klasického Upíra z Nosferatu s hudbou francouzského avantgardního souboru Art Zoyd. Pohádkový svět v sobotu 9. září do Lipnice dovezou účinkující z východních Čech. A to Jiří Polehňa se svými přáteli. Soukromé loutkové divadlo POLI uvede pohádky Tajemství pohádkových knížek a Byl jednou jeden… pro děti je v sobotu odpoledne připraveno i několik her o ceny.

Poprvé na festivalu vystoupí pardubický soubor (a) MAŤÁK. Připravil si komedii Jiřího Císlera Brejle. Z hlavního města přicestuje Divadlo amatérů se dvěma jednoaktovkami českých autorů – Životopis pana Michala a Kačer.

Festival začne v pátek 8. září v 18.:00 hodin fraškou Carla Goldoniho Zvědavé ženy v nastudování Divadelního souboru Stonařov. V neděli v 18:00 přehlídku na hradě v Lipnici ukončí tradiční koncert Pražského dechového kvintetu.

„Lipnický mantl přitahuje diváky i účinkující svojí jedinečnou atmosférou. Každý, kdo se sem rozhodne zavítat bude obohacen o umělecký zážitek. Celou atmosféru vytváří i prostředí mohutného lipnického hradu,“ uzavřel svoje pozvání na festival František Štibor ze Sdružení Medium Labyrinti Havlíčkův Brod.


E-mail:
Autor: Eliška

Datum vložení: 07.09.2006 v 00:00 / Sekce: Ostatní akce / Zhlédnutí: 1427

Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek: 01.01.1970 01:00
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2021 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Zlata, zítra Andrea