Americká akita (American akita)

Americká akita je vyrovnaný pes s rozvážným vystupováním. Je inteligentní a přátelský, zároveň však nezávislý a někdy dominantní. Je vinikajícím hlídaček a jsou-li jeho lidé v nouzi, zasáhne. Není přehnaně ostražitý, působí klidně a nenechá se lehce vyvést zmíry. Je poměrně poslušný, chová se však jako přítel a ne jako otrok.


ČESKÝ NÁZEV:
Americká akita

PŮVOD:
V průběhu staletí se Americká akita využíval k nejrůznějším účelům, například k lovu medvědů, jako hlídací pes či společenský pes šlechty.

POPIS:
Akita měl vždy široké použití. Jako pes hlídací, lovecký, bojový, tažný i společenský. Byl symbolem štěstí a zdraví. Je to klidný, věrný, poslušný, bdělý pes. Navenek silný a odvážný, v srdci jemný, při dobré výchově velmi oddaný rodině. Málo štěká. K nevítaným návštěvám dokáže být velmi razantní. Touží žít v co nejtěsnějším kontaktu s pánem a rodinou.
Tělesně je velmi nenáročný a otužilý, může být celoročně ustájen venku. Péče o srst je zcela běžná, na péči nemá akita nijak zvláštní nároky. Je to pes vhodný pro zkušenější majitele, kteří jej dokáží pevně a důsledně vychovávat a poskytnout mu nějaké pracovní či sportovní vyžití.
Jedná se o velkého psa robustní konstituce, harmonický, celkově mohutný a silné kostry. Pro plemeno je charakteristická široká hlava ve tvaru tupého trojúhelníku s hlubokou tlamou, poměrně malýma očima a vztyčenýma ušima směřujícíma kupředu většinou ve stejné úrovni se zadní částí šíje.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 66 až 71 cm
Fena má v kohoutku 61 až 66 cm

VÁHA:
Plemený standard hmotnost neuvádí.

SRST:
Americká akita má patrovou srst. Podsada je silná, jemná, hustá a kratší než krycí srst. Krycí srst (pesíky) rovné, tvrdé a poněkud odstávající. Srst na hlavě, v dolní části končetin a na uších krátká. Délka srsti na kohoutku a zádi přibližně 5 cm, což poněkud přesahuje délku srsti na ostatních částech těla s výjimkou ocasu, kde je srst nejdelší a nejbohatší. Jakákoliv barva jako červená, žlutá, bílá atd.; přípustná je i strakatá a žíhaná. Barvy jsou zářivé a jasné, znaky jsou dobře vyvážené, s maskou, nebo bez ní, nebo s lysinou. Bílí psi (jednobarevní) masku nemají. Strakatí psi mají bílou základní barvu s velkými rovnoměrně rozmístěnými skvrnami pokrývajícími hlavu a více než jednu třetinu těla. Barva podsady se smí lišit od barvy krycí srsti.

CHARAKTER:
Americká akita je největší zástupce japonských špicovitých psů. Byl v zemi svého původu vyhlášen za národní kulturní dědictví. Je to velký, silný a kompaktní pes s typickou špicovitou hlavou, tmavým okem, vzpřímenýma ušima a pozorným výrazem. Má silné končetiny a osvalené tělo, které napovídá o jeho původním poslání zápasníka. Ocas má nesený pevně stočený na zádi.

PLEMENO:
Skupina 5 – špicové a primitivní plemena. Sekce 5 – asijští špicové a příbuzná plemena. Pracovní zkouška není požadována.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
VJP – Velký japonský pes

ČÍSLO STANDARDU:
344 ( uznaná plemena FCI )
Jako mezinárodní plemeno byl zaregistrován v roce 05.01.2006.

Země původu je Japonsko.

Historie vzniku plemene...
Počátky historie americké akity se shodují s vývojem japonské akity. Od roku 1630 byly v oblasti Akita používáni psi Akita Matagis (středně velcí psi původně určení k lovu medvědů) jako bojoví psi. Od roku 1868 docházelo u tohoto plemene ke křížení s plemeny tosa a mastif. Tím sice vzrostla velikost akit, ale ztratily se typické vlastnosti špiců. Třebaže byly psí zápasy v roce 1908 zakázány, plemeno se zachovalo a bylo dále šlechtěno jako velké japonské plemeno. V roce 1931 bylo devět vynikajících jedinců akit prohlášeno národní památkou.
Během druhé světové války (1939 – 1945) se psi běžně používali jako kožešinová zvířata pro ošacení vojenských jednotek. Policie nařídila odchytit a zkonfiskovat všechny psy s výjimkou německých ovčáků používaných pro vojenské účely. Někteří chovatelé se pokoušeli obejít toto nařízení křížením svých psů s německými ovčáky. Po skončení druhé světové války byl počet psů plemene akita drasticky zredukován a toto plemeno se vyskytovalo ve třech samostatných typech: 1) Akity Matagi, 2) bojové akity a 3) ovčácké akity. Následkem toho byla situace v plemeni velmi složitá.
Po válce během obnovy čistokrevného chovu dosáhl dočasné ale mimořádně velké popularity pes Kongo-go z linie Dewa. Do Spojených států se dostala spolu se členy vojenských jednotek řada akit linie Dewa, v níž se projevovaly charakteristické znaky vlivu mastifa a německého ovčáka. Akity linie Dewa, velmi inteligentní a schopné přizpůsobit se nejrůznějším podmínkám prostředí, okouzlily chovatele ve Spojených státech, chovu této linie se věnoval stále rostoucí počet chovatelů a popularita těchto psů rychle rostla.
V roce 1956 byl založen Akita Club of America a AKC (American Kennel Club) toto plemeno uznal (zápisy do plemenné knihy a řádné hodnocení na výstavách) v říjnu 1972. Přesto v této době neměly AKC a JKC (Japan Kennel Club) reciproční dohody o vzájemném uznávání průkazů původu, a proto bylo nemožné používat pro plemeno nové krevní linie z Japonska. Následkem toho se akity ve Spojených státech začaly podstatně lišit od akit v Japonsku, v zemi původu plemene. Ve Spojených státech se tak vyvinulo samostatné plemeno, jehož charakteristické vlastnosti a typ zůstávají nezměněny již od roku 1955. To je v ostrém kontrastu s japonským typem akit, do nichž byly za účelem obnovy původního plemene přikříženy akity Matagi.

Zdroje: ČMKU, Psi-Velký obrazový lexikon-Esther Verhoef-Verhallen


 Foto / obrázky k článku  Americká akita

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek American akita (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Americká akita
Diskuze k článku
Americká akita
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 14 CHS...
CZECH-DARBIS - Chovatelská stanice: Akita-inu Počet bodů: 100
PEARL RIVER - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 100
FROM MOULE´S GARDEN - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 96
FROM ARLETA GARDEN - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 90
CHIKARA CHI - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 88
ANGEL IN FUR - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 80
KOKOŠAN - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 66
U RANNÍ JITŘENKY - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 64
BEAR - KEY - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 42
GOLDMAL´S - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 36
AKEMI ZARA - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 30
POUR FÉLICITER - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 20
SAMARA BOHEMIA - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 20
HIGASHI - Chovatelská stanice: Americká akita Počet bodů: 12
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2022 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Americká akita
Americká akita


Americká akita
Americká akita


Americká akita
Americká akita


Americká akita
Americká akita


Fotogalerie (23)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
23.03: toJarek/to --hezký den--- http://www.kok osan.wz.cz/novi nky07.html ...
06.01: Hledám štěně/kl uka americké akity se zrzavými nebo světle hnědými znaky. .....
16.11: Dobrý den, Potřebuji se zeptat na Akitu.Uvažujeme o ní ale nejsme si jist...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Vratislav, zítra Julie