Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Novinka: Chameleon

Novinka: Chameleon

Novinka: Chameleon

Chameleon

Uvažujete o koupi nového domácího člena a nechcete kočičku, pejska ani rybičky? V takovém případě lze uvažovat o koupi nějakého exotického ještěra, například chameleona. Několik rad jak postupovat v případě, že se rozhodnete pro toto exotické zvíře najdete v následujících řádcích.

Výběr a úprava vhodného terária.
Terárium by mělo odpovídat velikosti zvířete v dospělosti, zvíře by mělo mít dostatečný životní prostor. Terárium musí zajišťovat větrání a cirkulaci vzduchu, ale pozor nesmí vznikat průvan. Dále musí mít „dvířka“ nejlépe z posuvného skla, ale nesmí být v prostoru, kde bude mít zvíře umístněný úkryt a místo pro odpočinek. Neméně důležitou věcí je zdroj osvětlení a tepla, pro chameleony je nevhodný vyhřívací kámen. Pokud chcete aby se Váš nový člen rodiny cítil dobře, vytvořte mu členitou zadní stěnu terária, která mu bude poskytovat malý úkryt třeba v podobě jeskyňky. Konečnou fází je umístnění stabilních větví a živých rostlin, živé rostliny by v teráriu pro chamelóna rozhodně neměly chybět. Vhodné jsou například bromelie či potos.

Výběr zdravého chameleóna.
Pokud máte možnost volte při koupi chameleona jedince narozeného v zajetí, zvíře totiž není oslabeno dlouhou cestou, často ve strašných podmínkách, nemusí přivykat chovu v zajetí, je zvyklé na klima, potravu a životní prostor.

Než chameleona koupíte chvíli jej pozorujte, a všímejte si následujících věcí:
Oči - u zdravých jedinců vyčnívají oči homolovitě nad úroveň hlavy, jsou-li oči zapadlé není zvíře v pořádku.
Tlamka - Tlamka trvale otevřená s viditelnými hleny značí, že je zvíře napadeno parazity či chorobou. Čelisti by neměly být nateklé nebo zhmožděné.
Přilba a rohy - Přilbu nebo rohy, zkusíme jemně zmáčknout, jestliže se deformují, trpí chameleon zřejmě nedostatkem vápníku.
Ocas - Jsou-li na ocasu vidět vystupující obratle je chameleon podvyživený nebo dehydrovaný.
Končetiny - Jsou-li klouby končetin špatně pohyblivé a jejich okolí je zduřelé má chameleon dnu.
Tělo - Viditelná žebra signalizují, že je chameleon podvyživený.
Trus - Řídký a beztvarý trus není v pořádku.
Kůže - Kůže má být vypjatá bez zbytků staré nesvlečené kůže. Drobnými nehnisavými oděrkami se není třeba příliš znepokojovat, protože se většinou dobře hojí, větší odřeniny kůže, které mají až černou barvu jsou zřejmě napadeny kožními plísněmi. Viditelné kulovité nebo provázkovité útvary pod kůží znamenají, že je chameleon napaden podkožními parazity.
Potrava.
Chameleón přijímá pouze živou potravu. Například Chameleon jemenský přijímá i rostlinou stravu, ale ta tvoří jen cca okolo 2% jeho jídelníčku, zbytek tvoří živý hmyz. Z rostlinné stravy si pochutná na kouscích rajčat, jablek mandarinek, vhodné jsou také květy pampelišek a listy rostlin v teráriu. S potravou je vhodné podávat i vitamíny a to tak, že hmyz ve vitamínech jednoduše vyválíme, stejně lze chameleónovi podávat i vápník. Pozor chameleón pije jen tekoucí vodu, nebo vodu z listů, proto je vhodné každý den rosit rostliny v teráriu.


Autor: Eliška

Datum vložení: 20.05.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 6042

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Sabina, zítra Teodor