přidat stanici/tisk /editace

Chovatelská stanice: BYU-TI-SAWA


Adresa: Nenačovice 97, 266 01 Beroun
Telefon: +420605149912
Zodpovědná osoba: Radek Švub
www: www.akity.cz
Mail:

Hodnocení: 60 bodů ze 100

Chovatelská stanice: Akita-inu


O nás:Chovatelská stanice Byu-Ti-Sawa vznikla začátkem roku 2005. U našich psů klademe velký důraz na charakter. Snažíme se, vybírat do chovu pouze vyrovnané a neagresivní jedince, s cenným, ne příliš rozšířeným rodokmenem. Našim velkým přáním je, aby se každé štěně, které od nás odejde k novým majitelům, stalo krásným a milým společníkem pro celou rodinu.

O plemeni:Akita patří mezi nejstarší plemena psů na světě. Pravděpodobně pochází z japonské prefektury Akita na ostrově Honšú. Slovo \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"inu\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\", které se k názvu plemene přidává znamená v japonštině \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"pes\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\". Doklady o chovu tohoto plemene lze vysledovat až do 15. století. Podle kosterních nálezů existovali psi podobného vzhledu již zhruba před 5000 lety. Akita je patrně pes záhadného národa Ainů, kteří podle legendy pocházejí ze spojení psa a ženy. Slova \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"ainu\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" znamená \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"synové psů\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\". Příslušníci tohoto národa dodnes žijí na ostrově Hokkaidó v jižních oblastech Kurilských ostrovů a na Sachalinu. Tito rybáři a lovci pocházejí z vnitrozemí Asie a byli spolu se svými psy na japonských ostrovech první. Ainuské akity byli podle záznamů ze sedmnáctého století chovány ve vznešených rodech feudálního Japonska. Selektivnímu chovu Akit začalo docházet za vlády rodů Tokugawa a Taisho (1603-1925). V roce 1687 vydal pátý šógun Tokugawa Tsunayoshi zákon, který přikazoval poddaným, aby byli ke všem psům milí a laskavý, protože on sám se narodil ve znamení psa. Nařídil také, aby se každý pes tituloval \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"o-inu sama\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" - což znamená \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"pan pes\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\". Pro jeho lásku ke psům byl nazýván Kubó \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" psí šógun\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\".

Akita byl společníkem samurajů a využíval se také k psím zápasům. Vlivem tohoto sportu začalo čistokrevných psů plemene postupně ubývat. Bojový psi byli často kříženci s plemeny Tosa Inu a ostatními liniemi psů typu špice. Kolem roku 1900 se typičtí jedinci plemena Akita vyskytovali pouze v okolí Odate v provincii Akita. V roce 1908 byly psí zápasy zakázány. Starosta města Odate pan Izumi začal propagovat původní čistou linii původního japonského psa, který se stal základem dnešní Akity inu. V roce 1927 vznikl z iniciativy pana Shigeie Izumi chovatelský klub Akita-inu Hozonkai v Odate (AKIHO), který vede plemennou knihu a má rozhodující vliv tvorbu standartu tohoto plemene. V roce 1931 prohlásil císař Hirohito Akitu za národní poklad a byl zakázán veškerý vývoz tohoto plemene ze země.

Během Druhé světové války bylo z důvodu velkého nedostatku potravin zakázáno krmení psů a zvířata byla likvidována. V době okupace bylo mnoho představitelů tohoto plemene vyvezeno do Ameriky. Po válce zbylo jen několik jedinců. Ekonomický růst Japonska znovu umožnil záchranu tohoto vzácného plemene. Na výstavách se ale začali objevovat kříženci s mohutnou neelegantní postavou, připomínající barvou německého ovčáka. Chovatelé společnosti AKIHO prosazovali historicky doloženou podobu psa a upozorňovali na tyto křížence, kteří se značně odlišovali od původního standartu plemene. V USA byla populární linie Dewa, kterou sem přivezli vojáci po skončení Druhé světové války, ale i původní typ Akit si v USA našel své příznivce. Rozdílným přístupem chovatelů se plemeno rozdělilo na dva typy \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"japonský\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" a \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"americký\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\". V roce 1999 byl v Mexiku po dohodě JKC a FCI \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"americký\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" typ uznán samostatným plemenem pod názvem Velký japonský pes. Akita je v Japonsku považována za symbol věrnosti, zdraví a štěstí. Pohled na ní má v člověku vyvolávat pocit harmonie, tepla, něhy, krásy a elegance.


Chovatelská stanice: BYU-TI-SAWA


Adresa: Nenačovice 97, 266 01 Beroun
Telefon: +420605149912
Zodpovědná osoba: Radek Švub
www: www.akity.cz
Mail:

Hodnocení: 60 bodů ze 100

Zabýváme se chovem:
Akita-inu

Chtěli byste přidat záznam o své stanici ? >KLIKNĚTE ZDE<
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czPočet zobrazení: 2023

Hodnocení tohoto článku:

Průměrné hodnocení:
2.1 z 5
(8 hlasů)

Vaše hodnocení:
1  2  3  4  5
(5 bodů=nejlepší)Hodnocení portálu:

60 bodů
IQ test online

Hry online
Svátek má  Doubravka, zítra Ilona