přidat stanici/tisk /editace

Chovatelská stanice: LA NUESTRA


Adresa: Klášterec nad Ohří
Zodpovědná osoba: Sabina Paulecová
www: lanuestra.ic.cz
Mail:

Hodnocení: 36 bodů ze 100

Chovatelská stanice: Svatá Birma


O nás:Jak to vlastně začalo

Na jaře roku 2005 jsem narazila na časopis, ve kterém jsem objevila úžasnou kočku. Byla to svatá birma. Učarovala mi svýma modrýma očima. Na podzim téhož roku jsem si domů dovezla sedmiměsíční chlupatou kouli. Kocoura Caspera.

Protože kocourek byl určen pro chov a výstavy, začali jsme si pomalu zjišťovat, co všechno to obnáší. Stali jsme se členy ZO Litvínov (která je členem ČSCH). V roce 2007 jsme si založili chovatelskou stanici a koupili (zatím) dvě kočky. Jedna z nich je divoch Beatris, druhá je mazlivka Carrie.

Našim cílem je odchovávat koťátka. Zdravá koťátka, která opustí naši chovnou stanici nejdříve ve věku stanoveném chovným řádem, tj. 13 týdnů, očkovaná a odčervená. Odchováváme pouze koťátka s průkazem původu, který zaručuje, že z malé chlupaté kuličky opravdu vyroste pravá birmí kočka. Nezavazuje nikoho navštěvovat výstavy, ale také není zárukou výstavních úspěchů..

O plemeni:S tímto zajímavým plemenem se často setkáváme také pod názvem posvátná kočka z Barmy. Předpokládá se, že předci birem žili v buddhistických chrámech v Barmě pod ochranou velkého lamy. Byly uctívány téměř jako božstvo a poslové z nebes. Původ plemene ale není zdaleka objasněn. Zatímco některé prameny tvrdí, že tyto kočky byly poprvé v historii dovezeny jako dar z tibetského kláštera, jiné uvádějí, že birmy jsou produktem šlechtitelské práce chovatelů ve Francii a že v jejich žilách koluje krev siamek, které byly pro toto šlechtění použity.

Bílé zbarvení tlapek, nazývané ponožky, je pro toto plemeno nejcharakterističtějším znakem. Chov birem je značně obtížný, protože standard požaduje, aby ponožky byly symetricky zbarveny pokud možno na všech čtyřech tlapkách. Zadní ponožky musí vybíhat do špičky nazývané ostruha. Zdaleka ne všechna koťata ve vrzích birem však mají standardně zbarvené ponožky, a tak pro chov a výstavy lze použít jen některá zvířata. Také další skvrny kdekoliv jinde na těle jsou nepřípustné. Další charakteristikou birem je akromelanistické zbarvení, které kontrastuje se světlou barvou těla. Srst je polodlouhá, hustá, má hedvábnou texturu a málo vyvinutou podsadu. Límec je bohatý, ocas huňatý a silně osrstěný. Hlava je krátká, klínovitá, s klenutým čelem a lehce prohnutým profilem. Nesmí mít podobu perské hlavy se stopem ani být zašpičatělá. Oči jsou oválné a mají vždy modrou barvu. Čím tmavší je odstín modré, tím lépe je kočka ohodnocena. Tělo je protáhlé, na nízkých a silných nohách.

V současné době jsou birmy uznány ve dvaceti barevných varietách.

Birmy svým efektním exteriérem patří vždy k ozdobám výstav a vzhledem k obtížnosti jejich chovu, což se týká hlavně dokonalého zbarvení ponožek, patří a vždy patřily k nejdražším plemenům.

Chovatelská stanice: LA NUESTRA


Adresa: Klášterec nad Ohří
Zodpovědná osoba: Sabina Paulecová
www: lanuestra.ic.cz
Mail:

Hodnocení: 36 bodů ze 100

Zabýváme se chovem:
Birmanská kočka, Birma

Chtěli byste přidat záznam o své stanici ? >KLIKNĚTE ZDE<
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czPočet zobrazení: 1936

Hodnocení tohoto článku:

Průměrné hodnocení:
4.3 z 5
(3 hlasů)

Vaše hodnocení:
1  2  3  4  5
(5 bodů=nejlepší)Hodnocení portálu:

36 bodů
IQ test online

Hry online
Svátek má  Ctirad, zítra Drahoslav