přidat stanici/tisk /editace

Chovatelská stanice: RYVE NOSTRA


Adresa: Nové Strašecí
Telefon: +420 607590490
Zodpovědná osoba: Iveta Horynová
www: www.birma.cz
Mail:

Hodnocení: 50 bodů ze 100

Chovaná plemena: Birma


O nás:Jedná se o chovatelskou stanici RYVE NOSTRA, ve které chováme kočičky ještě ne příliš rozšířeného plemene BIRMA.Přijďte se podívat a poznat toto okouzlující, bystré, modrooké plemeno, s klidnou, sociálně založenou povahou.
Naše stanice má dlouholetou tradici, rozmanitou základnu, co se týče barvných variet a koťátka máme několikrát ročně.
Kočičky jsou vhodně i na mazlíka, právě pro svou neodolatelnou povahu.O plemeni:... BIRMA, POSVÁTNÁ KOČKA ..
Kočka, jejíž modré oči vám učarují, klidná povaha, nenáročná polodlouhá srst, koťata, popis plemene, historie, fotogalerie, chovatelská stanice, uhrančivě krásná... pojďte se s ní seznámit..
Tato kočka si jistě získá srdce nejednoho milovníka mazlíčků a skutečně si to zaslouží. Zde se pokusíme vás všechny, kdo máte zájem, seznámit s tímto plemenem. Přiblížit charakteristiku Birmy a možná i poradit při výběru, či chovu. Jedná se o plemeno s neodolatelnou povahou a jedinečným vzhledem a původem...

Původ plemene, nazývaného Svatá Birma, je opředen pověstmi, bájemi i snahou o doložení faktického zrodu této krásné kočky:
<b><em>HISTORIE</em></b>
...Bájná legenda, která tuto kočičku provází a můžete se s ní setkat v různých zdrojích literatury, pochází z Barmy a vypráví o věrném kocourovi Sinh, který prý žil v klášteře se starým lámou Mun Ha, který svůj život zasvětil bohyni převtělení, se safírovýma očima.. Jedné noci, kdy byl klášter přepaden a starý láma zemřel v modlitbách, se stal zázrak a jeho bílý kocour, který svého pána v hodině smrti neopustil, se jako zázrakem změnil....oranžové oči získaly hlubokou modrou barvu safírů, srst zezlátla, obličej, uši a ocas získaly barvu země, jen tlapky zůstaly bílé. Kocour, který dle legendy přijal duši starého lámy, zůstal se svým pánem po celých následujících 7 dní a pak také zemřel. Ještě ten den se změnily i všechny ostatní kočky v klášteře a od té doby přechází toto zbarvení na celé jejich potomstvo.
Přes všechny legendy kolem plemene, v nichž se tvrdí, že plemeno pochází až z Barmy, se spíše zdá, že její skutečný původ byl jaksi zamlžen a s jistotou se jeho přesné ztracené minulosti už nedopátráme.. V Barmě samé snad ani neexistuje důkaz o výskytu kočky, která by fenotypem Birmě odpovídala, přesto si plemeno ponechává ve jménu dovětek "posvátná kočka z Barmy".

...Pragmatičtější původ nabízí jiná historie a fakt, že Birma byla uznána ve Francii, roku 1925 jako samostatné plemeno se statutem CAC.
První pár pocházel údajně z jihovýchodní Asie a nezachovali se po něm žádní potomci.
Další a patrně jediný pár byl dovezen do Evropy manželským párem, jako dar z Tibetu - z kláštera (Zde byla údajně Birma vyšlechtěna z dlouhostrsté dvoubarevné kočky /Bicolour/ a Siamek, ke kterým se váže minulost chrámových koček, jež hlídaly drahé kameny zde ukryté a z dalších přikřížených plemen.) - pro Francouze Auguste Pavie a angl. majora Gordona Rusella, kteří pomohli kněžím v klášteře při jeho přepadení. Samec Madalpour cestou do Francie zemřel, zbyla pouze těhotná kočička Sita, která dala základ a budoucnost tomuto nádhernému plemeni. Dalším přikřížením za doby druhé světové války, kdy Birma jako plemeno opět prakticky vyhynula, se podařilo získat potomky, díky nímž toto plemeno uchvacuje dodnes mnoho očí i srdcí kočičích obdivovatelů. Byla to dlouhá a pracná cesta, aby se chovem dosáhlo opět standardů, které má toto plemeno vykazovat.
Jaký je zcela pravdivý a skutečný původ tohoto plemene, to zůstane, zdá se, zahaleno závojem otázek a dohadů.

Rozhodčí FIFe Hanne Sofie Sneum se pokusila o co nejvěrohodnější dopátrání předků Birmy a sestavila jakýsi první rodokmen, z něhož plyne, že kolébkou Svaté Birmy by měla být podle všech doložených důkazů Francie. Za nejslavnější Birmy z doby před druhou světovou válkou se tak považují "Poupée de Mandalpour" /1926/, "Manou de Mandalpour" /1927/ a "Dieu d´Arkan" /1930/. Jak jsme již výše uvedli, v době druhé světové války se Brma opět málem vytratila, její chov se prakticky zastavil. Plemeno bylo uznáváno postupně i v dalších zemích světa, kolem 50.let, kdy byl chov ve Francii již považován za stabilizovaný, se poptávka po Birmách zvyšovala a to nejen ve Francii a Německu, ale také v Belgii, Holandsku, Švýcarsku, Anglii a v roce 1959 byla první Birma importována také do USA.V roce 1969 byly Birmy zaznamenány ve Švédsku a roku 1970 v Dánsku.
/Shrnutím lze říci, že cca od roku 1933 jsou Birmy vystavovány jako standardní plemeno a to nejprve ve Francii a Německu a kolem 50-60. let se rozšířilo nejen v Evropě, ale i do Spojených států/

Protože chovná základna Birmy byla od počátku velice malá, na jejím rozšíření se jistě podílela různá plemena koček. Nejen, že původ je vázán k dlouhosrstým Bicolourům a Siamkám, ale již před druhou světovou válkou se Birmy pářily s Khmery /Perské kočky s odznaky/. Po druhé světové valce se omezená chovná základna musela zase uměle zvetšovat, opět za pomoci i jiných plemen /patrně Balinesska a Siamka, snad i Peršanka a kočka domácí/. Jak je podnes vidět, plemeno si i přes velké útrapy a složitost chovu zachovalo poměrně stabilní typ, jen ty "prokleté" bílé ponožky nadále trápí, tak jako po dlouhá desetiletí, i dnešní chovatele...

<b><em>Barevné variety</em></b>
V dobách minulosti se kladl hlavní důraz na přesnou typologii Birmy a upevnění jejích znaků a této snaze ustupovalo z cesty rozšíření barevné škály plemene. Většina zástupců tohoto kočičího plemene byla prazentována v chrakteristickém provedení seal point, přestože ve všech zemích již byly uznány variety seal, blue a později díky přikřížení Balinések a Perských Colourpointů i chocolate a lilac, následně pak krémová a červená, které se nejvíce objevovaly v Holandsku.
Teprve v roce 1986 byla prezentována první varieta s kresbou, seal tebby point, "Las Perlas sin Capetto".
Dnes se tedy můžeme setkat nejen s barvami seal, chocolate, blue, red, lilac, creme, ale také s meruňkovou, stříbrnou a podobně. Pochopitelně, že do každé barvy už zasahuje tebby /kresba/ a tortie /želvovinová/.

<b><em>..kočky jsou úžasné, inteligentní, charismaticé bytosti, které mají svou krásnou citlivou duši a jedinečnou osobnost a je škoda, že existují lidé, kteří to nevědí a nebo popírají. L.H.</em></b>

zde najdete informace , které jsou spíše všeobecného charakteru, k chovu koček v bytě, k tomu, jak s nimi zacházet, jak jim rozumět, abyste byli spokojení nejen vy, ale i váš mazlíček, který se stává členem vaší rodiny.

<b> "NEZBYTNÉ RADY"</b> pro udržení zbytku Vašeho rozumu a trpělivosti

Zkusme si přiblížit několik základních otázek které napadají spoustu těch, kteří si chtějí pořídit mazlíka, rozhodují se, zdali jím má být kočka a co to vlastně obnáší. Obzvlášť pokud se jedná o kočku, která má být chována v bytě.Než se rozhodnete pořídit si domů kočičku, je důležité si uvědomit, že je to "investice" dlouhodobá a také vás zavazuje. Kočky se dožívají cca 12-15ti let /některé i více/ a myslím, že je nanejvýš zodpovědné počítat s tím, že vaše rozhodnutí vkládá do vašich rukou život zvířátka, které si zaslouží, aby s ním bylo podle toho nakládáno. Není to věc, které se zbavíte, když vás omrzí, není to křeček, či drobné zvířátko, které mívá život kratší a rozhodně se nemůže, na rozdíl od člověka, bránit špatnému zacházení a podobně...

1/ o kočkách se říká, že jsou čistotné. Je to pravda?
...ano, kočka je od přírody velmi čistotné zvíře. Je k tomu vedena takřka "pudově". Už od malého koťátka učí máma své potomky, jak a kde konat svou potřebu a je-li chována v domácnosti, sama je vlastně vychová k tomu, aby chodily na příslušné místo. Proto je kotě od chovatele zárukou, že ví, jak udržovat čistotu. Tato čistotnost je zakořeněna i u kočky, která se toulala a byla zvyklá žít venku, může se ale stát, že ji budete muset "naučit", co po ní chcete, protože venku žila v jiných podmínkách. U kočky chované doma a naučené chodit se vyprazdňovat na kočičí záchod nedochází k problémům i pokud má posléze přístup ven. Buď začne konat potřebu jen tam a nebo bude používat obě možnosti. Správný chovatel vám také neprodá kotě, které není zralé na odpoutání od matky a neumí vše, co umět má a potřebuje..

2/ nemůže se stát, že jednoho dne prostě přestane být čistotná?
...za normálních okolností v podstatě ne. Za jakoukoliv výraznou změnou v obvyklých zvyklostech a chování vaší kočky a to zejména pokud jde o její čistotnost, hledejte buď zdravotní problém a nebo sdělení kočky k vaší osobě. Stane-li se kočka agresivní a především nečistotná (nechodí na "nočník", co hůř, chodí své potřeby činit k vám do postele, do bot a pod.), něco ji trápí, s něčím je výrazně nespokojena. Bývá to forma protestu vůči osobě, či okolnosti, která jí ubližuje nebo je kočkou špatně snášena. A bývá dost vyjímečná - značí oprvdový problém,nikoli rozmar:
-Může se to stát např. v situaci, kdy do dvoučlenné domácnosti přibude další osoba a naruší kočce navyklý standard pohodlí a poklidu smečky. Protože vy a rodina jste její smečkou. Ale je to skutečně výraz velkého problému, kdy je kočka týrána, či jinak sužována.Pokud nový člověk vychází s kočkou dobře a necítí se ohrožena, pak se velmi rychle vrátí do normálu.
-dalším faktorem může být stěhování.Kočka si vytvoří své teritorium, které se pro ni stane domovem, je na něm závislá.Vy jí násilně přestěhujete jinam.
Důležité je ale vysvětlit vám, že toto jsou rekce velmi krajní a proto je třeba jim věnovat pozornost. Na rozdíl od psa, kterého se nemusí podařit nikdy naučit svou potřebu konat mimo váš byt, je kočka skutečně čistotná pudově. Z 99% s tím nemá problémy a vás to nestojí žádné úsilí.

3/ dá se kočka vychovat?
..."výchova" je velice nadnesený pojem, pokud jde o kočičku.Kočka je v první řadě šelma.Ano, dá, ale jen částečně.Vždy zůstane svá. Kočka je především osobnost. Dovolí vám žít s ní. Dovolí vám vstupovat do jejího teritoria a sdílet ho s ní. Kočku si nekoupíte. To je pohled z globálu. Pochopitelně, že kočka, která s vámi vyrůstá od kotěte daleko více přilne k vztahovým osobám, s kterými žije a také je náležitě rozlišuje a dělí mezi ně svou přízeň. Ovšem je třeba upozornit, že kočku "vychováte" především láskou a důsledností. Kočka musí vědět, co smí a co ne a věřte, že to je schopná zapsat do své vychytralé hlavinky. Jen se jí občas nechce. Potřebuje vám dát najevo, že ona je ten "pán tvorstva". Rozhodně když chcete trestat kočku za prohřešek, je třeba rozlišit výrazně chování, aby věděla, že se zlobíte. Důrazným, gestem./Vztyčený prst, zvýšený hlas, v horším případě plácnutí - nejlépe novinami - aby věděla, že ruka jí neublíží./ Pokud je hodná, či pochopí vaši výhradu, měla by následovat odměna. Rozhodně překotným bitím kočky nedocílíte velkých výsledků. Spíše ji odradíte a může být agresivní nebo mstivá. Musí ale vědět, že k vám může mít důvěru. Nemá cenu trestat kočku ve chvíli, kdy už neví za co. /ráno ji vidíte hodovat na stole bábovku a večer to řeší tatínek a vyhubuje jí/. Kočka má velice citlivé uši, takže velice účinné bývá také tlesknutí, provázené výrazným "šššššc!" Také bývá účinná lehká sprška z rozprašovače na květiny. Ale každý trest volte přiměřeně, srozumitelně a důsledně. Po pravidelném opakování bude vědět, že dělá chybu a vy se zlobíte. ZÁSADNĚ nedávejte kočce nic od stolu, jinak z ní vychováte žebrajícího otravu, který vám vleze takřka do pusy, kdykoli v ní něco koušete. Má svou misku, z té jí, tam dostává svou potravu. Závěrem lze říci, že kočku skutečně vychováte.Stačí-li vám vědomí, že ví, co nemá a nedělá to - rozhodně ne ve vaší přítomnosti. /Co se děje, když nejste doma, to nezkoumejte a už vůbec ne tím, že podvrhnete vaší šelmě lstivě na kuchyňskou linku řízek a budete očekávat, že tam zůstane i po vašem odchodu do práce/ :-)

4/ co potřebuje kočka?
..zasytit, napít, vylučovat, pohrát si, rozvíjet a ukájet své přirozené potřeby a spát :-) Je to tak prosté.
*Jak budete kočku krmit, je především vaše volba a možností máte mnoho.Pokud jde o tekutiny, ty jsou samozřejmě potřeba a mnohem více, pokud krmíte kočku suchou stravou-granulemi. Je to pro mnohé překvapení, ale nejvhodnější je VODA. Rozhodně ne mléko. Už dávno víme, že mléko není tekutina, ale potrava - i v našem případě.A pokud jde o kočku, mléko je jakýmsi protijedem pro kočku, která loví myši. Napomáhá jí s trávením. Ale protože má velice ostré žaludeční šťávy - právě aby si snadno poradila s takovou potravou - pokud nežije ve volné přírodě a stravuje se výhradně doma, je nejlepší tuto surovinu z jejího jídelníčku zcela vyloučit. Mléko se jí příliš rychle sráží v žaludku a nečiní jí to vždy zrovna dobře. I když ho ráda zařadí do jídelníčku. Není to příliš rozšířená informace, ale kočka mívá s trávením mléka problémy. Způsobuje jí průjmy a další nepříjemné trávicí obtíže.To přirozeně ani nemusíte zpozorovat, chodí-li své potřeby vykonávat ven. ČERSTVÁ voda je pro kočku daleko lepší a vhodnější.
*Opět překvapivou informací může pro vás být, že kočka spí i 16-20 hodin, když má tu možnost. Proto nijak zvlášť netrpí, když odejdete do práce a dokonce můžete někdy pozorovat, že když zůstanete nečekaně doma, vaše přítomnost ji i ruší. Nedělá jí ale většinou velký problém najít místo, kam si zaleze, aby ve svém odpočinku mohla pokračovat. Velmi ráda spočine na vyvýšeném místě, aby měla přehled a dívá se na vás s patřičným sebevědomým nadhledem. /Samozřejmě nepokazíte nic tím, když si pořídíte kočiny dvě, aby jim bylo veseleji./
*Každá kočka, ať malá, dospělá, či stárnoucí má své přirozené pudy, které ji nutí lovit, značkovat, brousit drápy, kousat...prostě si hrát. To je pro vás podstatné.Věnujte kočce pár minut denně k rozvoji a uspokojení těchto potřeb. Samozřejmě si vystačí i sama s myškou, či jinou hračkou, kterou jí dopřejete, ale uvítá i vaši spoluúčast.
*Značkování teritoria. Tak to je problém, chcete-li mít kočku pouze v bytě a jedná se o kocoura.Ovšem nikoli neřešitelný. Kastrací docílíte toho, že kocoura tato potřeba zkrátka opustí. Pokud máte domek se zahradou a kocour chodí ven, je pravděpodobné, že dům bude považovat za teritorium 1.řádu a značkovat ho nebude. Tuto potřebu bude konat venku. Jedná se o rozstřikování moči, kterým dává ostatním kočkám - i když žádné nepotkává - najevo, kam až sahá jeho pole působnosti. To je ale u různých jedinců různé. Bude-li značkovat dům i přesto, že chodí ven, kastraci se nevyhnete, chcete-li ho pouštět dovnitř. U koček dochází k značkování močí minimálně. Ale stát se to může/ Tam se kastruje z jiných důvodů. Těmi jsou především bránění otěhotnění a nežádoucí projevy při říji.Většinou je velmi hlučná, nepokojná, někdy agresivní a pokouší se utéci za nápadníky. Ale každý ji proto nenechává vykastrovat. Samozřejmě, že existují i podpůrné prostředky, jakoby antikonepční, které potalčují u koček příznaky říje, ale také to není nejvhodnější prostředek na dlouhá léta.. To vám jistě poradí veterinář.

5/ co základního potřebuje majitel kočky?
*škrabadlo.Pokud chcete zabránit tomu, aby kočka drápala dveře, nábytek atd. Zabijete 2-3 mouchy jednou ranou.Škrabadlo bývá pro kočku zdrojem zábavy i odpočinku a nebude škrábat to, co nemá.Pokud ji to přece někdy, především v začátcích vašeho soužití napadne, stačí ji důrazně napomenout, vzít z místa, kde škrábe a položit jí přední packy na místo, kde škrabat má.Je učenlivá a opravdu není až takový problém uchovat si byt před nežádoucími devastacemi, z kterých máte, možná,obavu.
*misku na vodu a na jídlo.Můžete vašemu tygrovi pořídit i dvě misky na potravu, jednu na granule a jednu na ostatní jídlo
*záchod. Můžete ho zakoupit v prodejně s potřebami pro chovatele a nebo vyrobit, např. z plastové bedny.
*lopatičku na čištění záchodu.
*různé hračky na pobavení svého malého mazlíka.
*pelíšek.Je jich velký výběr a mnoho druhů.Závěsné, košíčky, hadrové pelíšky....atd.Ovšem kočka je nenáročná a poradí si i bez něj. Na křesle, na zemi, ve skříni, na skříni, ve vaší posteli :-)atd...
*hřeben na úpravu srsti u polodlouhosrstých a dlouhosrstých ras.
*pro ty z vás, kteří v péči o mazlíka zajdou dále i kartáček na zuby a kleštičky na drápy.
*odstranit z bytu jedovaté rostliny a taktéž čistící prostředky, různé chemikálie a pod. neskladovat v dosahu zvířete
*trpělivost, lásku a důslednost.
* Dobrého, kvalitního a ochotného vetrináře. Bohužel musíte počítat i s tím, že kočička bude potřebovat ošetření.Nejen základní očkování, ale může se stát, že onemocní a pak je kvalitní péče na prvním místě. /Tak jako u lidí. A stejně tak se můžete setkat s dobrými i špatnými doktory u zvířátek, takže doporučuji se poptat u známých, kteří již mají své zkušenosti a nebo nelenit a kouknout po internetu, protože léčba může být zbytečně drahá a bohužel i neúspěšná a pro kočičku velice nepříjemná a bolestivá a někdy opravdu záleží na tom, do jakých rukou se dostane..../

Na shrnutí....
Kočka je šelma, která ve dne spí a v noci loví. Zpočátku možná bude mít tendenci se tomuto pudu podřizovat, ale pravidelný chod domácnosti nakonec zvítězí a kočka se přizpůsobí. Sem tam si v noci pohraje, či udělá několik procházek bytem, ale většinou bude spát, tak jako vy. Věřte, že kočka je daleko méně náročná, nežli např. pes a bude vás daleko méně omezovat. Kočičí instinkty, které ovládají příjem potravy, spánek, předení, vyprazdňování, hygienu, veškeré pohyby, lov, sexualní aktivity a výchovu mláďat, mají hluboké kořeny a nikdy zcela nevymizí. Některé z nich nám v soužití s ní napomáhají, některé je třeba "usměrnit".
Máte-li hezký vztah ke zvířatům a budete ho projevovat svému kočičímu mazlíkovi, uvidíte, že vám to vrátí.
Zklidní vás při stresu, pomazlí se, jakoby chtěla zahnat chmury, když vás vidí s ustaranou tváří. Bude pro vás potěšením daleko více, než starostí. Dnes už není tak neobvyklé se dočíst, že kočka má doslova léčebný účinek....
Než si kočku pořídíte, mohlo by se vyplatit zjistit, zda některý z členů rodiny není na kočku alergický. A počítat s tím, že tak jako každý, i kočka má své potřeby a projevy.Že občas mňouká, jako my mluvíme a někdy mívá potřebu sounáležitosti se smečkou, ve které žije:-)
Dopřejte jí pomazlení a lásku, kterou si jistě zaslouží...

<b><em>Koupel kočky </em></b>
Někteří lidé říkají, že se kočky nemusejí nikdy koupat, že se samy olížou do čista. Že mají ve slinách jakýsi speciální enzym, který na kočku působí jako nový Cillit - rozpustí špínu a odstraní ji z kožíšku. Po většinu svého života jsem tomuto folklóru věřil. Stejně jako ostatní lidé, kteří něčemu slepě věří, jsem byl ochoten ignorovat všechna fakta, která svědčila o opaku - pach kočičiny v koutech garáže a špinavé skvrny lpící na koberci u krbu. Přijde však čas, kdy se člověk musí podívat skutečnosti tváří v tvář a přiznat si: "Tahle kočka smrdí jako latrína v cikánském táboře za parného letního odpoledne." Nastane-li takový čas u vás doma, tak jak se to stalo v mém případě, měl bych pro vás několik dobře míněných rad. Vezměte je v úvahu než chytíte kočku pod paži a zamíříte k vaně:

Mějte na paměti, že ačkoli pro kočku mluví rychlost a naprostá neúcta k lidskému životu, vaší výhodou je síla. Znásobte tuto sílu vhodným výběrem bojiště.
Nepokoušejte se ji koupat na otevřeném prostranství, kde vás snadno donutí, abyste ji pronásledoval. Zvolte si velmi malou koupelnu. Měří-li vaše koupelna více než půl metru čtverečního, je nejlepší vlézt do vany i s kočkou a zavřít posouvací přepážku, jako kdybyste se chtěl sprchovat. (Obyčejná igelitová plenta nestačí. Průměrná kočka nadělá i ze tří vrstev pogumovaného plátna cáry rychleji, než politik změní svou stranickou příslušnost.)
Vězte, že kočka má drápy a nebude váhat odstranit vám z těla všechnu kůži. Vaší výhodou zde je chytrost, díky které víte, jak se obléci tak, abyste byli maximálně chráněni. Doporučuji kombinézu z plachtoviny zastrčenou do montérských holínek nad kolena, rukavice z ocelového pletiva, vojenskou helmu, hokejovou masku a neprůstřelnou vestu s dlouhými rukávy.
Připravte si všechno předem. Až vám kočka začne prokutávat díru do neprůstřelné vesty, nebudete mít čas zaskočit si pro osušku. Napusťte předem vodu. Ujistěte se, že láhev s kočičím šamponem se nalézá za přepážkou uvnitř prostoru vany. Vyzkoušejte si, že dosáhnete na osušku, i když ležíte na zádech ve vaně.
Využijte momentu překvapení. Pochovejte nenuceně kočku, jako byste ji chtěli odnést k misce s večeří. (Vašeho podivného vzezření si kočka obvykle nevšimne, kočky se zpravidla o módu vůbec nezajímají. Pokud by to přece jenom zaregistrovala, klidně ji vysvětlete, že jste se nechali najmout na laické testování výrobků firmy Adidas.)
Jakmile jste jednou v koupelně, je pro přežití klíčovou otázkou rychlost. Jediným pohybem zabouchněte koupelnové dveře, vnikněte do vany, zavřete přepážku, ponořte kočku do vany a postříkejte ji šampónem. Tím začalo nejdivočejších 45 sekund ve vašem životě. Poznámka: Kočka nemá držadlo.

Přidává se skutečnost, že kočičí kožich je teď plný pěny, což problém zásadně zkomplikovalo. Nepředpokládejte, že kočku udržíte na jeden zátah déle než dvě nebo tři vteřiny. Když se vám to na chvilku podaří, nezapomeňte použít další dávku šamponu a splašeně ji drhnout. Po chvilce se vám vyškubne a spadne zpátky do vody, čímž se opláchne. (Národní rekord v koupání kočky jsou tři dávky pěny, neočekávejte proto příliš mnoho.)
Potom je nutno kočku usušit. Začátečníci v koupání koček vždy předpokládají, že tato fáze bude nejobtížnější, protože na tomto místě jsou lidé již unaveni a kočky dospěly k pevnému odhodlání nedat se. Ve skutečnosti je proti tomu, co jste již absolvovali, osušení jednoduché. V tomto stadiu totiž kočka pevně visí na vaší pravé noze. Vytáhnete prostě špunt z vany, sáhnete po ručníku a čekáte. (Výjimečně se ovšem kočka může vyšplhat na vaši helmu. V takovém případě je nejlepší setřást ji a přesvědčit ji, aby zase zaťala drápky v oblasti vaší nohy.) Až voda z vany odteče, sáhnete prostě s osuškou dolů a kočku vysušíte. Po několika dnech se kočka uklidní natolik, že ji budete moci z nohy sundat. Asi tři týdny s vámi potom nebude mluvit a většinu času stráví otočena k vám zády. Může se u ní vyvinout i psychóza a její pohled bude připomínat pohled sádrové sošky. Budete asi předpokládat, že se na vás zlobí. Obvykle tomu tak není. Zpravidla jenom přemýšlí, jak příště prolomit vaši obranu a přivodit vám smrtelné zranění, až se rozhodnete ji zase vykoupat. Přinejmenším však teď smrdí podstatně méně.

<b><em>Jak dát kočce prášek I. </b></em>
Pevně kočku chyťte. Její hlavu si položte na loket, jako když dáváte miminku pít z láhve. Potichu říkejte: "Hodná čičinka!" Strčte tabletku do kočičí tlamičky.
Sundejte kočku z lustru a vyšťárejte tabletku zpod gauče.
Zopakujte bod 1, ale přidržujte levou rukou přední packy a pravým loktem zadní. Zastrčte tabletku do tlamky ukazováčkem.
Vyšťárejte kočku zpod postele. Vyndejte z tuby novou tabletku. (Zapuďte myšlenku na pořízení nové kočky.)
Znovu postupujte podle bodu 1. Tentokrát jakmile máte kočku v pozici pijícího dítěte, sedněte si na kraj křesla, nakloňte se co nejvíc nad kočku, přesuňte pravou ruku nad levý loket, zvedněte kočce horní čelist a rychle vhoďte tabletku. Protože vaše hlava spočívá prakticky na kolenou, nevidíte, co přesně děláte - na tom však nezáleží.
Nechte kočku viset na záclonách. Nechte tabletku ve svých vlasech.
Jste-li žena, poplačte si. Jste-li muž, poplačte si.
Seberte se. Vezměte kočku a tabletku. V poloze 1 proneste pevným hlasem: "Tak kdo tady poroučí?!?" Otevřte kočce pusu, vezměte tabletku a... zatraceně!!!
Tak takhle to nejde. Poddejte se zhroucení a po chvíli se zamyslete. Aha! Chaos způsobují drápy.
Připlazte se ke skříni s prádlem. Vytáhněte velkou osušku a rozprostřete ji na zem.
Vytáhněte kočku z kuchyňské linky a tabletu z květináče.
Natáhněte kočku na osušku hlavou u delšího okraje.
Připlácněte kočce nohy k tělu. (Odolejte pokušení rozplácnout celou kočku.)
Zabalte kočku do osušky. Spěchejte - čas a tabletka na nikoho nečeká.
Opět zaujměte polohu 1. Obtočte ruku kolem osušky s kočkou, aby dosáhla k hlavě. Stiskněte kočce čelistní klouby, jako když otvíráte okvětní plátky "zaječí hubičky".
Pusťte tabletku do tlamky a zastrčte ji prstem dál. Konečně!!!
Vyluxujte chlupy (kočičí). Ošetřete si šrámy (vlastní).
Vezměte si dva aspiríny a lehněte si.

<b><em>Jak dát kočce prášek II.</em></b>
Autor Terry Pratchet a Gray Jolliffe, úryvek pochází z knížky Nefalšovaná kočka

Vezměte kočku do levé ruky do polohy, jako byste drželi dítě. Umístěte pravý ukazováček a palec do skusu kočičí tlamy. Vezměte prášek a jak kočka otevře tlamu, vložte do ní prášek a nechte kočku, aby zavřela tlamu a polkla.
Vytáhněte kočku zpoza pohovky a seberte prášek z podlahy. Vezměte kočku do levé ruky a opakujte proces.
Přitáhněte kočku z ložnice a vlhký prášek zahoďte.
Vemte si nový prášek z balení, pevně uchopte kočku za přední packy. Silou otevřete čelisti a vtlačte prášek do tlamky pravým ukazováčkem. Držte tlamu zavřenou, než napočítáte do deseti.
Vytáhněte prášek z akvária a kočku ze skříně. Zavolejte si na pomoc manžela ze zahrady.
Klekněte si na podlahu s kočkou zaklíněnou mezi koleny. Pevně uchopte přední a zadní packy kočky. Ignorujte její hluboké vrčení. Požádejte manželku, aby kočce jednou rukou podržela hlavu a druhou rukou kočce vsunula dřevěné pravítko do tlamy. Nechte prášek sklouznout po pravítku při rázném tření hrdla kočky.
Vyjměte kočku ze zmuchlaných záclon. Vezměte nový prášek z balení. Poznamenejte si, že máte koupit nové pravítko a záclony. Opatrně zameťte rozbitý porcelán z krbu a uložte ho stranou pro pozdější slepení.
Zabalte kočku do velkého ručníku a poproste manželku, aby kočku chytla tak, aby jí hlava koukala z podpaždí. Vložte prášek na konec brčka. Tužkou otevřete kočce tlamu a foukněte do brčka.
Ověřte si, zda-li prášek není člověku škodlivý. Vypijte sklenici vody, abyste zahnali pachuť z úst. Ošetřete obinadlem manželčino podpaždí a odstraňte krev z koberce mýdlem a vodou.
Přivlečte kočku ze sousedovic kůlny. Vezměte nový prášek. Položte kočku do skříně a zavřete dveře tak, aby jí koukala jen hlava. Lžící otevřete kočce tlamu. Pomocí gumičky vystřelte kočce do krku prášek.
Z garáže si přineste šroubovák a přišroubujte dveře zpět k pantům skříně. Přiložte si na tvář studený obklad a zkontrolujte si, kdy jste byli naposledy očkováni proti tetanu. Vyhoďte své tričko a přineste si z ložnice nové.
Zavolejte hasiče, aby vám přinesli kočku ze stromu přes ulici. Omluvte se sousedovi, který naboural do plotu, když se vyhýbal kočce, a vezměte si poslední prášek z balení.
Šňůrou na prádlo svažte kočce přední nohy se zadními a pořádně ji připevněte k noze jídelního stolu. V garáži si najděte odolné rukavice, otevřete kočce tlamu malým francouzským klíčem. Strčte prášek do tlamy spolu s velkým kusem masa. Podržte hlavu ve svislé poloze a spláchněte prášek půllitrem vody.
Nechte se manželkou odvézt do nemocnice. Seďte potichu, než vám doktor zašije prsty, předloktí a vyndá zbytky prášku z pravého oka. Cestou domů se zastavte v obchodě s nábytkem a objednejte si nový stůl.
Počkejte, až Spolek pro ochranu zvířat odveze kočku a zavolejte do místního Zverimexu, jestli nemají nějaké křečky…

další humorné povídání internetového původu, které je škoda nezveřejnit - Jak se smířit se soužitím s kočičkou
..stačí pochopit základní kočičí pravidla:

Koupelna : Vždy doprovázej hosty do koupelny. Nemusíš vůbec nic dělat. Stačí, když si sedneš a budeš na ně zírat.

Nábytek : Když musíš zvracet, rychle vyskoč na křeslo. Pokud to ve spěchu nestihneš, aspoň se postav na drahý orientální koberec. Pokud v bytě orientální koberec není, postačí i huňatá podložka. Když pak zvracíš na koberec, udělej to s rozběhem a raději hned dvakrát, aby byla skvrna aspoň tak dlouhá jako lidská noha.

Asistence : Pokud jeden z tvých lidí na něčem pracuje a druhý jen líně polehává, drž se toho zaměstnaného. Říká se tomu „pomáhání", u lidí je to obecně známo i jako „překážení".

Následují pravidla správného „pomáhání":
Když dohlížíš na vaření, posaď se těsně za levou patu kuchaře. Neuvidí tě, a tak máš větší šanci, že na tebe šlápne a pak tě vezme do náruče a bude tě hladit.
Když tvůj člověk čte, lehni si mu těsně pod bradu, přesně mezi oči a knihu, pokud nemůžeš ležet přímo na knize.
Když tvůj člověk vyřizuje nějaké papírování, lehni si doprostřed papírů, ale tak, abys jich měl co nejvíc pod sebou. Dělej, jako bys dřímal, ale co nejčastěji sekej tlapkou po tužce.
Když tvůj člověk píše vánoční pohledy nebo vyplňuje daňové přiznání, nezapomeň, že mu musíš pomoct! Posaď se na ten papír, na kterém právě pracuje. Pokud tě přemístí, odměň ho smutným pohledem. Když práce dobře pokračuje, poválej se po papírech a trochu je pomačkej. Když tě podruhé přenese na jiné místo, shazuj ze stolu jednu tužku po druhé - ale pomalu!
Když tvůj člověk čte noviny a drží je ve výšce, skoč před noviny. Lidé také rádi skáčou!
Když tvůj člověk pracuje u počítače, vyskoč na stůl, přeběhni po klávesnici, pohraj si s myší a pak si mu lehni na klín a na paže tak, abys mu užitečně zpomalil psaní.
Dveře : Zavřené dveře jsou zakázané, ať vedou do kteréhokoli pokoje. Postav se na zadní nohy a zpracovávej dveře předními tlapkami. Až pak budou dveře otevřené, nemusíš jimi hned projít. Pokud se ti podařilo, že ti otevřeli dveře ven, zůstaň prostě stát přímo mezi nimi a trochu si popřemýšlej. Obzvlášť důležité je to při chladném počasí, dešti, sněžení nebo silných náletech komárů.

Kočičí záchod : Když používáš záchod, dbej vždy na to, abys vyházel ven co nejvíc steliva. Lidé rádi šlapou bosýma nohama na kočičí stelivo.

Doba spánku : Spi v noci na člověku tak, aby se ve spaní nemohl obracet.

Schovávání : Schovej se občas na místech, kde tě člověk nenajde. V žádném případě nevycházej ven dřív než za tři nebo čtyři hodiny. Člověk propadne panice (to lidé milují!) a bude si myslet, žes utekl. Až pak vyjdeš ven, zahrne tě člověk láskou a pozorností a možná dostaneš i pamlsek.

Běhání : Běhej co nejčastěji a pokud možno přímo pod nohama svého člověka, hlavně na schodech, když drží něco v náručí, ve tmě a ráno, hned jak vstane. Nesmírně tím zlepšíš jeho koordinaci pohybů.

A ještě poslední podnět : Přistup co nejblíž k člověku, nejraději k jeho obličeji, otoč se, zvedni ocas a ukaž mu zadní část těla. Lidé to milují, tak to dělej hodně často! A nezapomínej ani na hosty!


Více na stránkách www....
/fotografie,charakteristika,rady,něco pro zábavu/

Chovatelská stanice: RYVE NOSTRA


Adresa: Nové Strašecí
Telefon: +420 607590490
Zodpovědná osoba: Iveta Horynová
www: www.birma.cz
Mail:

Hodnocení: 50 bodů ze 100

Zabýváme se chovem:
Birmanská kočka, Birma

Chtěli byste přidat záznam o své stanici ? >KLIKNĚTE ZDE<
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czPočet zobrazení: 3840

Hodnocení tohoto článku:

Průměrné hodnocení:
1.5 z 5
(207 hlasů)

Vaše hodnocení:
1  2  3  4  5
(5 bodů=nejlepší)Hodnocení portálu:

50 bodů
IQ test online

Hry online
Svátek má  Lucie, zítra Lýdie