Činuk (Chinook)

Činuk (Chinook) je klidný, inteligentní, nevýbojný, ochotný, přátelský a temperamentní pes. Celkový vzhled by ho měl zosobňovat jako pracujícího psa pro zapřažení do saňových spřežení.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Chinook; čes.: Činuk
PŮVOD:
Činuk (Chinook) je plemenem vyšlechtěným na začátku 20. století v USA Arturem Uoldenem, křížením eskymáckého špice, bernardýna a voříška (palácového psa). Uolden chtěl vyvinout silného, tažného psa, který by se rovnal svojí rychlostí sibiřskému huskymu, což se mu také s úspěchem zdařilo.
POPIS:
Činuk (Chinook) je plemenem služebních psů.
Jsou to silní a rychlí psi, přizpůsobeni dlouhým přejezdům s úctyhodným nákladem. Pes je úměrné, kompaktní postavy, pevné kostry, dobře vyvinutých svalů. Lebka je široká a mírně kulatá. Čenich je mírně hluboký, a ne špičatý. Stop je jen mírný. Čumák má pevné a silné čelisti. Nos i rty musí být sytě černé. Sezónní slábnutí pigmentace není považováno za chybu. Uši má středně velké, jsou posazeny níže, než je temeno hlavy, jsou posazené daleko od sebe. Oči má přiměřeně velké, mandlově tvarované, tmavě hnědé nebo světle jantarově zbarvené, mají inteligentní výraz. Krk má silný a mírně klenutý, kůže na krku je poddajná, lalok by neměl být kývavý, ani nijak nadměrný. Záda má silný a svalnatá, v oblasti beder jsou mírně klenutá. Hrudník je dobře vyvinutý a hluboký. Ocas je v mírně srpovitém zatočení, je posazený pod hlavní linií těla, v uvolnění dosahuje v nepatrném zatočení hlezen, při akci je nesený vzhůru v srpovitém zatočení. Chůze i pohyb jsou hladké a bez námahy. I když má toto plemeno mnoho nadšenců, objevuje se zřídka a je téměř zcela neznámé.
VÝŠKA:
Činuk (Chinook) má v kohoutku je 53-66 cm.
VÁHA:
Činuk (Chinook) váží v rozmezí 29 až 40 kg.
SRST:
Činuk (Chinook) má dvojitou a středně dlouhou srst, nikdy není tak dlouhá, aby znejasňovala jasné linie psa. Podsada je v měkké husté a ochmýřené struktuře. Svrchní srst je rovná, hrubá a k tělu dobře přiléhající. Chinook je udržovaný v přirozené srsti, trimování není povolené. Obvyklé zbarvení je stříbrné srnčí, „palomino“, srnčí plavé (Fawn), žlutohnědé(Tawny) a červeno zlaté. Zbarvení „Tawny“ nebo „Fawn“ jsou preferované. Historicky je žluto hnědé zbarvení pro toto plemeno charakteristické.
CHARAKTER:
Činuk (Chinook) je klidný, inteligentní, nevýbojný, ochotný, přátelský a temperamentní pes. Celkový vzhled by ho měl zosobňovat jako pracujícího psa pro zapřažení do saňových spřežení. Mimo práce v zápřahu může plnit i funkci ochránce.
PÉČE:
Činuk (Chinook) potřebuje zajistit každodenní fyzické zátěže.


 Foto / obrázky k článku  Činuk

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Činuk
Diskuze k článku
Činuk
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2020 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Činuk
Činuk


Činuk
Činuk


Fotogalerie (2)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Činuk, neváhejte a ...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Hugo, zítra Erika