TTD DATA: Věžové jeřáby

Knihovna technicko taktických dat vybraných stavebních strojů. Stručný popis, obecné možnosti nasazení, hlavní technické parametry.


Věžové jeřáby:
Existuje celá řada věžových jeřábů v těchto výrobních řadách:
* Rychlostavitelné jeřáby
* Klasické stavební věžové jeřáby
* Speciální jeřáby
* Jeřáby s horní otočí
* Flat - Top jeřáby
* Nakládací jeřáby
* Mobilní jeřáby

Systém pojezdu jeřábu: Rychlostavitelné jeřáby od 34tm mohou být vybaveny pro pojezd na kolejích. Šplhavé jeřáby mají pojezd jeřábu s pohonem v kompaktním provedení (úhlová převodovka, elektromotor, brzda a kapalinová spojka). Pojezdová kola jsou tvrzena. Tento pohon zajišťuje měkký rozjezd, plynulé zrychlení a hladké brzdění.

Systém otoče jeřábu: Jeřáby K disponují otočí EDC, která nabízí plynule nastavitelnou rychlost, elektronickou regulaci zatížení od větru a automatické tlumení rozkyvu břemena.

Pohon otoče jeřábu s horní otočí obsahuje kroužkový elektromotor, kapalinovou spojku a podle velikosti omezovač otočového momentu a regulaci zatížení větrem. Břemena mohou být dopravována jemně, přesně, a bez kývání.

Systém pohonu zdvihu břemena: Rychlostavitelné jeřáby mají dvoububnový vrátek s třikrát přepólovatelným elektromotorem. Jeřáby od 34 tm se mohou dodávat s s frekvenčním měničem nebo od 45 tm s ovládáním SPS a frekvenčním měničem.

Šplhavé jeřáby zvedají břemena na dvojzávěsu. Podle velikosti je k dispozici: dvourychlostní pohon zdvihu s frekvenčním měničem pro plynulé rychlosti, jakož i pohony zdvihu se dvou, tří i čtyřrychlostní elektromagnetickou převodovkou.

Systém pohonu pojezdu kočky: Pohon pojezdu kočky rychlostavitelných jeřábů nabízí dvě rychlosti pojezdu kočky. Největší jeřáb K a jeřáby EC mají tři rychlosti. Různé jeřáby K jsou rovněž vybavovány frekvenčním měničem. U jeřábů 45 K a 71 K je měnič dodáván sériově. Šplhavé jeřáby od 112 tm mají systém pojezdu kočky vybaven frekvenčním měničem a tím je zajištěno plynulé nastavení rychlosti pojezdu kočky.
Ukázky a základní parametry jeřábů (orientační hodnoty v podrobnosti pro úroveň cvičení!):

- data tabulka jeřábů Liebherr řady H, TT, K, HM, R (soubor *.jpg; velikost cca 0,5 MB)
- data tabulka jeřábů Liebherr řady MK a EC-B (soubor *.jpg; velikost cca 0,5 MB)
- data tabulka jeřábů Liebherr řady EC-H (soubor *.jpg; velikost cca 0,5 MB)
- data tabulka jeřábů Liebherr HC, HC-L a R (soubor *.jpg; velikost cca 0,5 MB)