Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 15.9.

1721 pokřtěn Michal Jan Josef Brokof (užívá se i Brokoff či Brokov) - sochař

1789 * James Fenimore Cooper - americký spisovatel († 14. 9. 1851)
první významný autor těžící ryze z americké tematiky a vytvářející zárodky moderního amerického mýtu, do literatury vstoupil románem Opatrnost, napsaným po vzoru anglických mravoličných próz, úspěchu však dosáhl až románem Špeh, vlasteneckým příběhem z dob americké války za nezávislost; další díla: Lodivod, Rudý pirát, Průkopníci, Poslední Mohykán, Prérie, Stopař a Lovec jelenů; třebaže jsou postavy i jejich vztahy podány značně romanticky, dílo vyniká silou popisu, dramatičností a důrazem na morální hodnoty

1828 * Alexandr Michajlovič Butlerov - ruský organický chemik († 17. 8. 1886)
věnoval se výzkumu nenasycených uhlovodíků, alkoholů a aldehydů, byl hlavním strůjcem strukturní teorie organických sloučenin (1861), podle které přísluší každé látce jeden vzorec a od struktury se odvozují vlastnosti příslušné sloučeniny

1867 * Petr Bezruč, vl. jm. Vladimír Vašek - básník († 12. 2. 1958)
Na přelomu 19. a 20. století vytvořil podstatnou část básnické sbírky Slezské písně, v níž se stylizoval do role barda, který vyjadřuje odpor proti národnímu a sociálnímu útlaku. Jádro Slezských písní tvoří balady (Kantor Halfar, Maryčka Magdonova), lyrické konfese (Kdo na moje místo, Jen jedenkrát), lidové pamflety a básně, které dramatickým patosem a symbolikou přerůstají až do podoby lidového mýtu (Škaredý zjev, Ondráš, Vrbice). Ostatní básnická tvorba, až na rozsáhlou skladbu Stužkonoska modrá, vyšla posmrtně v knize Přátelům a nepřátelům, obsahuje milostnou lyriku a reflexivní verše o smyslu života.

1876 * Šaratandra Čattopádhjaj - bengálský prozaik († leden 1937)
nejčtenější moderní spisovatel Indie, sociálně zaměřené dílo popisuje zejména střední vrstvy a věnuje se ženské otázce, k umělecky nejzdařilejším patří prózy s autobiografickými rysy (čtyřdílný román Šríkánta), jeho tvorba překládána do jiných indických jazyků, zfilmována

1907 otevřel Viktor Ponrepo v Praze U modré štiky na Starém Městě první stálý biograf – Ponrepo
pod nezvyklým pseudonymem Viktor Ponrepo se skrýval muž s neméně podivným vlastním jménem Dismas Šlambor (* 6. nebo 16. 6. 1858 - + 4. 12. 1926), mistr devatera řemesel – pozlacovač rámů, obchodní cestující, eskamotér, ale i nadšený obdivovatel balónů, elektrotechnik a provozovatel laterny magiky, na svou největší lásku čekal takřka 50 let – stal se jí film; neměl ctižádost filmy tvořit jako Kříženecký, ale chtěl je promítat, a tak se roku 1904 vydal s promítacím přístrojem a asi 180 krátkými filmy po českém venkově; ředitel Ponrepo byl gentlemanem staré školy a na každém představení obecenstvo osobně přivítal a také se s ním rozloučil, pro případ, že by mu v tom bránila nemoc, nechal si svůj ceremoniál natočit na filmový pásek, a tak nám dodnes může z třiadevadesáti celuloidových políček složit svou poklonu

1930 * Petr Haničinec - herec
od roku 1962 člen Divadla na Vinohradech, civilním hereckým projevem usiluje o postižení vnitřní pravdivosti ztvárňovaných postav, role ve filmech (Kronika žhavého léta, Stín létajícího ptáčka) a v televizi (seriály Synové a dcery Jakuba skláře, Dobrá voda)

1941 * Miroslaw Hermaszewski - polský kosmonaut
účastník letu lodi Sojuz 30 na stanici Saljut 6 (1978) jako první polský kosmonaut
1951 + Vojtěška Vaněčková - spisovatelka, překladatelka, učitelka (* 5. 2. 1876)
přítelkyně F. X. Šaldy a Růženy Svobodové, překladatelka z francouzštiny, překládala CH. I. Philippa, A. Suaréze, G. Flauberta, R. Bazina, napsala cenné vzpomínky na F. X. Šaldu (adresoval jí na 90 dodnes zachovaných dopisů) a R. Svobodovou, vyšlo také mnoho jejích překladů z němčiny, absolventka Učitelského ústavu v Olomouci, působila jako pedagog v Olbramkostele a na Měšťanské škole v Moravských Budějovicích, v letech 1910 až 1928 byla ředitelkou dívčí měšťanské školy v Jemnici a později v Praze 7, v literárním kroužku R. Svobodové se seznámila s F. X. Šaldou a v roce 1900 doprovázela slavného kritika do Paříže jako vzorná pečovatelka, po smrti R. Svobodové v roce 1920 trávil F. X. Šalda část své letní dovolené u ní v Jemnici, kde napsal dvě knihy věnované památce zesnulé spisovatelkyPřed 125 lety se narodil francouzský automobilový konstruktér italského původu Ettore Bugatti. Zemřel v roce 1947.

Před 120 lety v 8 hodin ráno se zřítil Řetězový most přes Ostravici, který byl v provozu od května 1851. Zahynulo 6 lidí a 3 koně, 10 osob bylo těžce a 8 lehce zraněno. Jízdní dráha nového, Obloukového mostu, byla zprovozněna již o Vánocích téhož roku. Nyní na místě Řetězového i Obloukového mostu stojí Most Miloše Sýkory.

Před 100 lety se narodil francouzský filmový režisér Jacques Becker. Zemřel v roce 1960.

Před 90 lety v bojích na řece Sommě na západní frontě Britové poprvé nasadili obrněná vozidla - tanky.

V roce 1932 zemřel v Ostravě ve věku 56 let advokát JUDr. Ferdinand Pelc, přední účastník politického dění na Ostravsku v první třetině minulého století. Byl předsedou Slezské Matice osvěty lidové, předsedou Národního výboru pro Slezsko a poslancem moravskoslezského zemského sněmu v Brně.

Před 50 lety zahájila činnost sázková kancelář SAZKA.

V týž den byl do pravidelného provozu zařazen první sovětský dopravní proudový letoun Tu-104; svůj poslední let absolvoval 11. listopadu 1986.

Před 35 lety se uskutečnila první akce celosvětové ekologické organizace Greenpeace - skupina aktivistů se vydala s lodí Phylis Cormack do Amchitky na Aljašce, kde protestovala proti americkým jaderným pokusům.

Před 30 lety zemřel umělecký fotograf Josef Sudek. Narodil se v roce 1896. Věnoval se jak reklamní, tak portrétní a krajinářské fotografii a je bezpochyby dosud nejvýznamnějším českým fotografem a umělcem světového formátu. Reprezentativní publikaci Josef Sudek vydalo v roce 1996 nakladatelství TORST.

Šedesátiny oslaví americký filmový režisér Oliver Stone a americký herec Tommy Lee Jones.
Autor: Eliška

Datum vložení: 15.09.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3695

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Evžénie, zítra Vojtěch