Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 23.9.

1464 † Bernardo Rossellino - italský sochař a architekt (* ... ... 1409)
Představitel rané renesance. Činný ve Florencii, v Arezzu a v Římě. Bratr Antonia Rossellina. Spolu s bratry vytvořil typ renesančního sloupového náhrobku (Florencie, Prato). Vynikl dokonalým opracováním mramoru se světelnými efekty a dekorativností. V architektuře navázal na Leona Battistu Albertiho, v Římě projektoval palác di Venezia, pro papeže palác Piccolominiů a biskupský palác.


1738 † Hermann Boerhaave - nizozemský lékař a přírodovědec (* 31. 12. 1688)
Profesor univerzity v Leidenu. Reformátor výuky lékařství; spekulativní scholastiku nahradil klinickým vyšetřováním u lůžka nemocného. Požadoval praktický přístup a kontrolu výsledků léčby. Aplikoval do lékařství osvícenské principy vědeckého myšlení (Francis Bacon, René Descartes), pedagogiky (Jan Ámos Komenský), přírodní objevy (Isaac Newton, William Harvey, Antony van Leeuwenhoek, Marcello Malpighi) a zkušenosti arabské medicíny (významní orientalisté na univerzitě v Leidenu). Vytvořil leidenskou školu, jejíž žáci se stali významnými vědci či zdravotnickými reformátory (Gerhard van Swieten, Albrecht von Haller).


1835 † Vincenzo Bellini - italský skladatel (* 3. 11. 1801)
Autor zejména oper (např. Norma) s melodikou belcantového typu (bel canto - krásný zpěv – pěvecký sloh italských pěvců 17. – 19. století).
1867 * František Picko Zásmucký - spisovatel, prozaik, dramatik a umělecký překladatel (+ 20. 5. 1931)
byl berním úředníkem na různých místech v Čechách, kde se aktivně podílel na rozvoji národního a kulturního života, byl autorem mnoha humoresek, povídek a románů z lidového prostředí, byl překladatelem německých a francouzských divadelních her


1871 * František Kupka (ps. Paul Regnard) - malíř (+ 21. 6. 1957)


1884 * Josef Váchal - malíř, grafik a spisovatel (+ 10. 5. 1969)


1901 * Jaroslav Seifert - básník († 10. 1. 1986)
Ve 20. letech minuléhoo století členem Devětsilu. Redaktorem komunistického tisku a avantgardních časopisů (Rudé právo, Právo lidu, Nová scéna, Kytice). V 70. letech minulého století publikoval v samizdatu. Jeho básnické dílo směřovalo od proletářské bojovnosti (Město v slzách, Samá láska) přes poetistické okouzlení moderní civilizací (Na vlnách TSF) až k písňovému oproštění tvorby, vyjadřující citový vztah k drobným darům života, k domovu a k národní kultuře (Poštovní holub, Jablko z klína, Ruce Venušiny, Vějíř Boženy Němcové, Světlem oděná, Kamenný most). Po roce 1945 vydal sbírku Přilba hlíny a (inspirován obrázky Mikoláše Alše a Josefa Lady) sbírky Šel malíř chudě do světa a Chlapec a hvězdy, poté Píseň o Viktorce a Maminka. Od 60. let minulého stoleltí se jeho poezie změnila; zmizely rýmy, rytmická pravidelnost, verš zdrsněl, přibyly tóny melancholické nostalgie, životní bilance, plynutí času a motiv smrti, vzpomínky na dětství, na mladé lásky, na zemřelé přátele a na dramatické události života (Koncert na ostrově, Odlévání zvonů, Halleyova kometa, Deštník z Piccadilly, Morový sloup, Býti básníkem). V letech 1969 až 1970 byl Seiferet předsedou Svazu českých spisovatelů. Autor vzpomínkové knihy Všecky krásy světa. Nobelova cena za literaturu v roce 1984.
1907 * František Filipovský - herec (+ 26. 10. 1993)1907 * Jarmila Novotná - operní pěvkyně a herečka (+ 9. 2. 1994)1918 * Martin Růžek - herec (+ 18. 12. 1995)1939 † Sigmund Freud - významný rakouský neurolog a psychiatr (* 6. 5. 1856)
Otec Anny Freudové. Pocházel z moravské židovské rodiny, po univerzitních studiích ve Vídni se zpočátku věnoval fyziologii a patologii nervové soustavy, v roce 1886 si ve Vídni otevřel neurologickou praxi. Po anšlusu Rakouska Německem odešel do britského exilu. Vycházel z francouzské psychiatrické školy a od poloviny 90. let 19. století se zabýval problematikou neuróz. Zakladatel významné psychoterapeutické školy, psychoanalýzy jako koncepce vývoje osobnosti a způsobu terapie duševních poruch; metodu léčení založil na technice volných asociací a výkladu snů. Jeho žáky byli mnozí další významní psychologové, byť se později s jeho koncepcí rozešli (například Alfred Adler, Carl Gustav Jung, Viktor Emil Frankl). Z díla: Výklad snů, Úvod do psychoanalýzy, Tři úvahy o sexuální teorii, Psychologie mas a analýza já, Totem a tabu, Budoucnost jedné iluze. Jeho psychologická škola dalekosáhle ovlivnila nejen vývoj psychologie, ale také umění (zejména surrealismus), estetika, filozofii člověka a kultury i sociální vědy.


1961 + Bohumír Čermák - architekt, uměleckoprůmyslový návrhář (* 8. 11. 1882)
na základě vítězného soutěžního návrhu realizoval například čtyřpatrovou budovu Úrazové dělnické pojišťovny (1910) nebo pro Zbrojovku budovu ředitelství na Lazaretní ulici, koncem 20. let minulého století byl ovlivněn konstruktivismem a začal kombinovat klasické materiály s kovem a sklem - Výstaviště - skleněná vyhlídková věž (1928), ve 30. letech minulého století se specializoval na obchodní domy, jejichž řešení studoval v USA, navrhl jich na tři desítky - V Praze, Ostravě, Olomouci i jinde; byl absolventem Akademie výtvarného umění ve Vídni, poté se usadil v Brně, kde založil (1908) Uměleckořemeslné dílny
1987 † Bob Fosse - americký choreograf, divadelní a filmový režisér (* 23. 6. 1927)
zaměřoval se především na muzikály a filmy z divadelního prostředí (Sladká Charity, Rudovláska, Pyžamová hra, Lenny, All That Jazz), za muzikál Kabaret získal Oskara


Autor: Eliška

Datum vložení: 23.09.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3862

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Oto, zítra Jaroslav