Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Návrat pošty do středověku, před císaře Karla VI.

Privatizační mánie se v poslední době opět zesiluje nebývalou měrou.

Vláda ODS řeší problémy rozpočtu na rok 2007 prodejem akcií ČEZ v hodnotě kolem třiceti miliard korun. ČSSD (Paroubek) je proti tomu, avšak není proti privatizaci jako takové. Pouze v této etapě chce nejdříve prodat letiště v Ruzyni. Prostě prodávat chtějí ti i oni a hlavně se na tom přiživit. Je to v centru, ale stejně je tomu tak na komunální úrovni. Obce rozprodávají bytové i nebytové prostory, pozemky a vše co se dá. Je to nebezpečné nejenom proto, že stát i obce se vzdávají trvalých a velkých příjmů pro své rozpočty. Neméně důležité je, že ztrácejí možnost vládnout veřejnými službami a tím i schopnost zajišťovat většinu základních hospodářských a sociálních práv občanů. Týká se to zdravotnictví, školství, bydlení (zejména pro mladé a pro starší generaci). Velmi nebezpečné je zbavit se možnosti zajišťovat většinu strategických potřeb státu a obyvatelstva. Je to zásobování energiemi, teplem, vodou, ale i veřejnou dopravou a další služby.


Zásadní omyl

Tím se prý mají napravit zločiny komunismu , který vše zestátňoval a znárodňoval. To je však zásadní omyl. Státní a komunální vlastnictví si nevymyslel komunismus . Znárodňování ve velkém rozsahu probíhalo v západních, klasických kapitalistických státech po druhé světové válce. A státní vlastnictví bylo i v předválečném Československu a v minulých stoletích. Dobrým příkladem je pošta, nyní státní podnik Česká pošta, který má být rovněž privatizován, tedy prodán a přeměněn na soukromou společnost.


Návrat pošty do středověku

Pošta, poštovní služby u nás dostaly základ v roce 1505, kdy šlechtická rodina Taxisů získala dědičné právo provozovat poštu v habsburských državách v Evropě. Už v roce 1722 na základě rozhodnutí císaře Karla VI. začal proces převzetí poštovního provozu do státní správy. V roce 1924 byl zřízen státní podnik Československá pošta a ten se vyvíjel až do dnešní podoby.

V současnosti je 3400 obslužných míst, tedy pošt. Každá v průměru obsluhuje asi 2900 obyvatel. Má více než 38 tisíc zaměstnanců. V minulém roce měla Česká pošta zisk (před zdaněním) téměř miliardu korun. Ke svým zaměstnancům však příliš štědrá nebyla. Průměrná hrubá měsíční mzda byla v minulém roce 15,5 tisíce korun, doručovatelé měli 12,3 tisíce hrubého, pracovníci u přepážky 14,2 tisíce Kč. Daleko štědřejší však byla pošta k úředníkům ve správě, tam byl průměrný plat 26,3 tisíce Kč. Na 150 členů vrcholového managementu připadal měsíční příjem více než 100 tisíc korun. A asi 10 členů statutárních a dozorčích orgánů dostalo ještě odměny v minulém roce kolem tří milionů korun (celkově). To a mnoho dalšího o rozsáhlém majetku České pošty obsahuje výroční zpráva České pošty, s. p., za rok 2005. Jde tedy o lukrativní podnik a stojí za to si ho koupit. Již jsem slyšel, že po privatizaci bude 3400 poboček využito i pro další komerční účely. Budou se tam prý prodávat vstupenky, pečivo, drogerie atd. Nemyslím si, že to zlepší služby pro veřejnost.


Známky úpadku

Z hlediska základní myšlenky, účelu pošty a k tomu nezbytné formy vlastnictví, se tak pošta vrací do středověku, před dobu císaře Karla VI. Nezdá se vám, že je tomu tak i v mnoha jiných oblastech? Nejde samozřejmě o technickou úroveň a technický pokrok, ale o zajišťování základních životních potřeb, práv a svobod občanů. Ve středověku se přece jenom dlouhodobě prosazoval určitý pokrok. Nejsou však v dnešní společnosti známky dlouhodobého úpadku?


Autor: Eliška

Datum vložení: 27.09.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3684

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Rostislav, zítra Marcela