Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 29.9.

1898 * Trofim Děnisovič Lysenko - sovětský biolog - mičurinec († 20. 11. 1976)


1902 † Émile Zola - francouzský prozaik (* 2. 4. 1840)
Po romantické Contes #224; Ninon (Povídky Ninoně) a kritické práci o moderním umění (Edouard Manet) dospěl k naturalismu, který se projevil již v románu Tereza Raquinová. Od roku 1868 pracoval na cyklu románů Rougon-Macquartové. V letech 1871 až 1893 vyšlo dvacet svazků této 'biologické a společenské historie jedné rodiny za druhého císařství'. Úspěchu dosáhl románem Zabiják. Stal se vůdčí osobností naturalistické školy a svůj postoj k literatuře definoval v eseji Experimentální román. V dalším románu Nana ostře odsoudil nešvary soudobé společnosti. Román Germinal, sugestivně líčící hornickou stávku, vyvolal i řadu kontroverzí. Zájem o sociální problematiku se odrazil v románu U štěstí dam. I v dalších naturalistických románech (Štěstí Rougonů, Štvanice, Břicho Paříže, Dobytí Plassansu, Člověk bestie, Peníze, Rozvrat, Doktor Pascal aj.) se dovolával vědeckých metod; psychologie je podřízena fyziologii (vliv pozitivismu). Zola překonal tuto zjednodušující doktrínu svou obrazností, lyričností a bohatostí slovníku. Po 'konverzi' k socialismu psal díla (zejména cykly Tři města – Lurdy, Řím, Paříž a Čtyři evangelia – Plodnost, Práce, Pravda a nedokončená Spravedlnost), která ovlivnila autorskou subjektivitou, výzvou k lidské aktivitě a kompozičními prvky vývoj románu ve 20. století. Angažoval se i politicky, například v Dreyfusově aféře článkem Žaluji.


1908 + Machado de Assis, vl. jm. Joaquim Maria Machado de Assis - brazilský romanopisec, povídkář, básník a dramatik (* 21. 6. 1839)
jeden z nejvýznamnějších brazilských spisovatelů, první předseda Brazilské literární akademie, po počáteční romantické tvorbě spojil ve svých románech psychologickou analýzu, reflexi a společenskou kritiku: Posmrtné paměti Bráse Cubase, Quincas Borba, Don Morous, jeho próza se vyznačuje osobitými postupy a stylistickou vytříbeností: Různé příběhy


1953 - prvovýstup na Mt. Everest


Autor: Eliška

Datum vložení: 29.09.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3876

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Nina, zítra Beáta