Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 6.10.

1849 † hrabě Lajos Batthyány - uherský politik (* 14. 2. 1806)
Představitel stavovské opozice proti Habsburkům. V roce 1848 ministerským předsedou první nezávislé uherské vlády. Po porážce maďarské revoluce popraven.


1887 * Le Corbusier, vl. jm. Charles Édouard Jeanneret - francouzsko-švýcarský architekt, malíř a teoretik († 27. 8. 1965)
Byl významnou novátorskou osobností moderní architektury. Zakladatel a hlavní představitel dvou významných stylů 20. stololetí: purismu (od 20. let) a brutalismu (od konce 40. let). Významně ovlivnil snad všechny světové architekty (živé kontakty měl s českou avantgardou). Výsledkem jeho secesních začátků je jeho vůbec první stavba Falletova vila (v letech 1905 až 1907). Od roku 1907 pracoval v Paříži s inženýrem Augustem Perretem a seznámil se s výhodami železobetonu. Pokračoval v berlínských ateliérech Petera Behrense. V roce 1918 se seznámil s Amédéem Ozenfantem a společně vydali manifest Apr#232;s le Cubisme (Po kubismu) a založili puristické hnutí. Jejich puristické malby přebírají kubistickou teorii o čtvrtém rozměru, ale zdůrazňují 'plastické kontinuum' v multiplikaci prvků a vyznívají značně klasicistně a deskriptivně. V roce 1920 založili časopis Ľ esprit Nouveau (Nový duch). Vrcholem puristického období jsou Le Corbusierovy vily se zahradami na střeše a pásovými okny (Steinova vila v Garches, vila Savoye v Poissy) a vizionistické projekty Zářících měst. Byl stoupencem brutalismu; vyzdvihoval jako jedinečný materiál holý beton (například kolektivní dům v Marseille, proslulý klášter La Tourette). Kladl důraz na urbanistickou stránku architektury, na dostatek zeleně a světla. Oběma styly založil silnou tradici, přežívající do konce 20. století.


1913 * Vojtěch Bradáč - fotbalista (+ 30. 3. 1947)


1922 * Ivan Skála - básník a spisovatel (+ 6. 2. 1997)


1979 † Elizabeth Bishopová - americká básnířka (* 8. 2. 1911)
Ovlivněna modernismem Marianne Mooreové, Wallacem Stevensem a Charlesem Darwinem. V její poezii (North South – Sever a Jih) figuruje geografická, geologická, zoologická a botanická obraznost konfrontující rodný kraj (kanadské Nové Skotsko), Floridu a Brazílii.


1989 + Bette (Ruth Elizabeth) Davis – americká herečka (* 5. 4. 1908)


Autor: Eliška

Datum vložení: 06.10.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3819

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Julie, zítra Dana