Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Snahy omezit obchodování s azbestem krachují

Tento týden se v Ženevě sešli zástupci více než 100 států, aby společně projednali rozšíření Rotterdamské úmluvy, která reguluje dovoz a vývoz nebezpečných chemikálií a pesticidů. Na programu setkání byla také snaha přidat na 'index' nejrozšířenější formu azbestu, chrysotil. Proti tomu se však společně s Kyrgyzstánem postavila Kanada, jeden z největších vývozců azbestu, informuje Swissinfo.
Spotřeba chrysotilu, neboli bílého azbestu, činí celých 94 procent veškeré celosvětové spotřeby tohoto nerostu. Tento týden měl být azbest přidán na listinu látek nebezpečných zdraví a životnímu prostředí. Podle Thomase Kollyho, ředitele odboru mezinárodních vztahů při švýcarském Federálním úřadu pro životní prostředí, však snahy o přidání chrysotilu na index krachují. Kolly prohlásil, že opatření zablokovala Kanada a Kyrgyzstán, a to z důvodu 'čistě ekonomických zájmů'. 'Je velmi nepravděpodobné, že se tento týden dokážeme dohodnout. A to bude velké zklamání,' dodal Kolly.

Podle Světové zdravotnické organizace zemře každoročně na choroby způsobené azbestem 90 000 lidí. Rotterdamská úmluva vyžaduje pro 39 chemikálií souhlas pověřeného orgánu dovážející země ještě před dovozem látky (tzv. úmluva PIC). To dává rozvojovým zemím možnost rozhodnout se, zda povolí dovoz potenciálně nebezpečných látek, a vyloučit ty, se kterými nedovedou bezpečně nakládat. Vyvážející země musí zajistit, že látky, jejichž dovoz byl zamítnut, neopustí jejich území, píše Swissinfo.

Podle Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) však stále ještě existuje naděje, že se účastníci konference shodnou na nějakém řešení. Mluvčí UNEP Michael Williams řekl, že rozhodnutí bude možná odloženo do roku 2008. 'Nebylo by strategické jednoduše ukončit diskuzi a říct 'ne'. Bude lepší hrát o čas, nechat si otevřené dveře a dál jednat,' cituje Swissinfo Williamse.

Podle článku Adama Beaumonta na Swissinfo ze dne 10. 10. 2006


Autor: Eliška

Datum vložení: 14.10.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3200

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Brigita, zítra Sabina