Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Přepínač, který udělá z holky kluka

Vědci odhalili mutaci, která rozhodne o tom, že se vyvinou varlata.

Vědci našli gen, který když zmutuje, změní pohlaví holčičky na kluka. Na jednu stranu to je ohromný poznatek, ale zároveň to způsobilo komplikace v chápání toho, co pohlaví vlastně je. Přestalo totiž platit, že „žena je, když jí něco chybí“. Ve skutečnosti je vznik pohlaví výsledkem jakéhosi souboje genů. Pohlaví přestává být prostou záležitost jednoho genu, který buďto je, nebo není.Učili jsme se, že muži mají dva rozdílné chromosomy (XY) a ženy mají dva stejné chromosomy (XX). Jak už to ale bývá, každé pravidlo má výjimky. Jsou muži, kteří mají dva chromosomy X. Jejich genotyp je (XX), přesto to jsou muži.Tato změna pohlaví ženy v muže se někdy přihodí když jeden určitý gen (SRY), který je normálně na Y mužském chromosomu, nějakým nedopatřením přesídlí na X chromosom.

Většinou jsou XX muži neplodní, ale i když nemají Y chromosom, mají gen SRY a mají tedy i funkční varlata. Funkční ve smyslu produkce testosteronu, schopnosti erekce,... Z toho nám vyplynulo, že gen SRY rozhoduje o pohlaví a je proto všeobecně považován za gen našeho mužství.Italka Giovanna Camerino z University of Pavia nám do tohoto jasného a desetiletími prověřeného pojetí vnáší zmatek. Se svými kolegy zjistila, že existuje další gen, který určuje mužství a že se jedná o gen, který vtom dokonce hraje první housle. Přišlo se na to, když studovali rodinu, ve které byli čtyři bratři. Ukázalo se, že všichni čtyři jsou XX. To by podle stávajících poznatků nebylo ještě tak zlé. On jim ale chybí onen mysteriózní „chlapský“ SRY! Nemají gen, na který jme my muži byli hrdí, protože i když se nám omylem zatoulal na X chromosom, byli jsme XX, ale pinďour a funkční varlata nám zůstaly. Teď se ale ukázalo, že privilegium chodit na pisoár, může mít prakticky každý. Mužem, se vším co k tomu patří, může být i ten, kdo si svůj SRY někde natrvalo prošustroval.

Ale zpět k oněm bratrům, kteří jsou XX, nemají gen pro mužství (SRY) a přesto to jsou chlapáci. Italka u nich zjistila, že všichni mají mutaci v genu RSPO1. Pokud tedy tito muži nemají SRY gen a přitom anatomicky jsou muži, potom to znamená, že naše mužské pohlaví není řízeno oním jedním genem, jak jsme si mysleli, ale kaskádou genů.

Vlastně je to tak, že na rozhodující „pohlavní křižovatce“ dopravu řídí gen, který nese označení SOX9. Když dostane pokyn od našeho starého známého příslušníka SRY, naskočí zelená a „jedou muži“ – tvoří se penis a varlata.
Když ale stiskne tlačítko nově odhalený gen RSPO1, na pomyslné křižovatce dá zřízenec (SOX9) změnu směru a „jedou ženy“.


K čemu tedy došlo u oněch čtyřech bratrů? Vlastně to bratři nejsou. Jsou to sestry, jen holt osud tomu chtěl, že poškozený gen (RSPO1), který měl na jejich křižovatce stisknout tlačítko a dát pokyn ke změně směru, tak neučinil. Kvůli jeho poruše „zůstala svítit zelená“ mužům a tak rostly varlata a ...
Když se na to podíváme ze širších souvislostí, tak to vlastně zase až takový objev není. Je to jen potvrzení toho, co gen SOX9 dělá u myší. Také ty ho totiž mají a pokud se jim „sox-devítka“ knokautuje, udělá to z XX myší myšáky.

Italští bratři svojí existencí nasadili vědcům brouka do hlavy. Už se připravují myším knokautovat gen RSPO1 a těší se na to, co to udělá.


Autor: Eliška

Datum vložení: 17.10.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3951

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Michaela, zítra Vendelín