Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Přibývá nemocí, které lékaři neznají

Každý týden přibude zhruba pět nových nemocí, které lékaři ještě neznají.

Osmdesát procent z nově se vyskytujících nemocí je genetického původu. Tyto choroby se řadí mezi raritní neboli zřídka se vyskytující onemocnění. Je mezi ně zařazena každá nemoc, kterou je postižen jeden jedinec ze dvou tisíc.

Důležité místo mezi těmito vzácně se vyskytujícími nemocemi zaujímá skupina dědičných poruch metabolismu. Tato onemocnění jsou způsobena vychýleným metabolismem v důsledku chyby v genetické výbavě jednice.

'Složení našeho těla a jeho funkce jsou zakódovány v našich genech. V nich ukrytá informace je přepisována do složení enzymů, specializovaných bílkovin, které řídí metabolické procesy v našem těle,' vysvětluje častý důvod raritních onemocnění Pavel Martásek z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice.

Zřídka se vyskytující onemocnění jsou příčinou 35 procent všech úmrtí ve věku do jednoho roku, 10 procent úmrtí ve mezi prvním a pátým rokem a přibližně 12 procent úmrtí mezi pátým a patnáctým rokem.

'Avšak i u těch nemocných, kteří nejsou bezprostředně ohroženi na životě, je velmi často ovlivněna kvalita života nejen jich samotných, ale i jejich rodin,' říká Pavel Martásek.

A dodává: 'Chronická bolest je přítomna u jednoho z pěti nemocných a u poloviny nemocných je výrazné postižení pohybového aparátu nebo snížení mentálních funkcí.'

Malý vzrůst většinou léčit nelze
Jednou ze vzácně se vyskytujících onemocnění trpí i Tomáš Cikrt, mimo jiné tiskový mluvčí Ministerstva zdravotnictví. Jeho onemocnění se nazývá achondroplasie - onemocnění projevující se malým vzrůstem. 'Toto onemocnění připadá na jednoho až dvacet pět ze čtyřiceti tisíc narozených,' říká Tomáš Cikrt.

Tvoří 70 procent všech případů malého vzrůstu. Je způsobeno kostní dysplazií, což je disproporčně malý vzrůst, který je neléčitelný. Disproporční malý vrůst má přes 200 diagnóz.

Kromě toho malý vzrůst může být způsoben hormonálním deficitem. Lidé trpící tímto onemocněním jsou souměrně malí, toto onemocnění lze léčit dodáním hormonů.

Podle Tomáše Cikrta jsou malí lidé nesmyslně diskriminováni, například při vyplácení dávek nebo důchodů, při příspěvku na úpravu motorového vozidla nebo při přijímání do zaměstnání.

Pomoci vyrovnat se s diagnózou může i sdružení pacientů se vzácně se vyskytující nemocí, v případě nemocí malého vzrůstu je to třeba sdružení Paleček.

Podle odhadů je až 7 procent populace postiženo vzácně se vyskytujícím onemocněním. V Evropě může být až 27 miliónů takto postižených. Raritní onemocnění podle Pavla Martáska představují závažný zdravotnický i etický problém.


Autor: Eliška

Datum vložení: 24.10.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4036

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Sabina, zítra Teodor