Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Vědci tvrdí, že brzy by elektronika mohla být napájena bezdrátově

Američtí experti navrhli relativně jednoduchý systém, který by mohl energii do přenosných počítačů či MP3 přehrávačů i jiných přístrojů dodávat. Koncept je prý založen na století starých poznatcích a energie by údajně mohla být přenášena i na vzdálenost více metrů.

Tým nicméně zatím systém nevytvořil a nevyzkoušel, takže jde stále o teoretický počin. Matematické výpočty a počítačové modelování nicméně ukazují, že by mohl fungovat.

'Začínáme přemýšlet o tom, že by bylo opravdu výhodné, kdybyste nemuseli dobíjet tyto přístroje. A protože jsme fyzikové, položili jsme si otázku, jaký druh fyzikálních jevů můžeme využít pro bezdrátový přenos energie,' prohlásil Marin Soljačić z Massachusettského technologického institutu (MIT) a jeden z autorů konceptu.

Odpověď se nachází v rezonanci, jevu, který působí, že nějaký předmět vibruje, když na něj působí určitá energie. 'Pokud máte dva rezonující předměty stejné frekvence, tak mají tendenci velmi silně se pojit,' uvedl.

Rezonanci je možné pozorovat například u hudebních nástrojů. 'Když hrajete tón na jednom, tak ten druhý nástroj se stejnou akustickou rezonancí chytne stejný tón, viditelně bude vibrovat,' řekl Sojlačić. Místo akustických vibrací chce systém navržený experty MIT využít rezonance elektromagnetických vln.

Běžné systémy využívající elektromagnetické záření, například rozhlasové antény, nejsou vhodné pro efektivní přenos energie, protože energii šíří do všech směrů, čímž dochází ke zbytečnému spotřebovávání její velké části ve volném prostoru.

K překonání tohoto problému tým vyvinul zvláštní třídu 'nezářivých' předmětů s dlouhými rezonancemi. Když se na ně nechá působit energie, zůstane na ně 'navázána' a 'neutíká' do prostoru. Pokud se pak přiloží k tomuto předmětu jiný s blízkou frekvencí, ukáže se, že energie může být 'přelita' z jednoho objektu do druhého.

Systémy vybudované na tomto principu by podle týmu mohly energii přenášet na tři až pět metrů. 'Fungovalo by to řekněme v místnosti, ale mohl byste to uzpůsobit i na továrnu,' uvedl Soljačić. Dalo by se to prý ale aplikovat i do mikroskopického či nanoskopického světa.

Tým MIT není prvním, kdo s bezdrátovým přenosem energie přišel. V 19. století s tím experimentoval fyzik Nikola Tesla, ale jeho pokusy ztroskotaly na nedostatku prostředků. Někteří vědci se zase zabývali mechanismy využívajícími vymezený směr, například přenosem energie pomocí laserů. Avšak tyto technologie vyžadují nepřerušený prostor, nemohou tak být využívány v domech. Bezdrátovým přenosem energie se zabývá i britská společnost Splashpower.


Autor: Eliška

Datum vložení: 19.11.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3338

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Sabina, zítra Teodor