Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 25.11.

Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách
Vyhlásila OSN v roce 1981 jako vzpomínku na zavraždění sester Mirabelových režimem dominikánského diktátora Rafaela Trujilla.
(Vyhlašuje OSN)


1835 * Andrew Carnegie - americký podnikatel a mecenáš skotského původu († 11. 8. 1919)
začínal jako dělník, v roce 1872 spojením svých tří železářských podniků vytvořil Carnegie Steel Company, zakladatel nadace, která vybudovala řadu kulturních institucí, nejznámější je koncertní hala Carnegie Hall v New Yorku
1844 * Carl Friedrich Benz - německý inženýr a průmyslník († 4. 4. 1929)
V roce 1883 založil dílnu pro vývoj a výrobu stacionárních plynových motorů, roku 1884 postavil tříkolku s čtyřtaktním benzínovým motorem a elektrickým zapalováním. Na rozdíl od ostatních tvůrců automobilu neupravoval koňský kočár, ale vytvořil vlastní automobilovou karosérii. V roce 1926 svou dílnu spojil s firmou Daimler-Motoren-Gesellschaft v nový závod Daimler-Benz AG, který začal vyrábět vozy Mercedes-Benz.
1887 † Johann Jakob Bachofen - švýcarský etnolog a historik (* 22. 12. 1815)
Evolucionista, jeden ze zakladatelů studia rodiny a sociálních vztahů. Autor teze, že vzniku patriarchální společnosti předcházela společnost matriarchální. Hlavní dílo: Das Mutterrecht (Matriarchát).
1888 † Josef Jireček - historik, filolog a politik (* 9. 10. 1825)
od druhé poloviny 40. let 19. stol. spolupracovník Pražských novin a Vídeňského deníku, podílel se na překladu rakouského občanského zákoníku do češtiny, od roku 1850 byl úředníkem na ministerstvu kultu a vyučování, specialista na vydávání učebnic, v roce 1871 ministr kultu a vyučování, později říšský poslanec, připravil mnoho edic ze starší české literatury (např. Dalimilova kronika, Staročeské divadelní hry, Jan Blahoslav: Gramatika česká) a slovník s životopisnými a bibliografickými hesly Rukověť k dějinám literatury české do konce 18. věku, spolu se svým bratrem patřil k obhájcům pravosti Rukopisů královédvorského a zelenohorského
1895 * Ludvík Svoboda generál a komunistický politik, československý prezident v letech 1968 až 1975 († 20. 9. 1979)

1911 * Louise Bourgeoisová - americká sochařka francouzského původu
Od roku 1938 žije a pracuje v New Yorku. Vystavovala s malíři abstraktního expresionismu, její dílo však nelze přiřadit k žádnému směru. Koncem 60. let minulého století její sochy objeveny mladými výtvarníky (E. Hessová, B. Nauman). Svým dílem a názory na roli umělce ve společnosti zásadně ovlivnila generaci amerických výtvarníků nastupujících v 80. letech minulého století (J. Holzerová).
1912 * Bohuslav Březovský - novinář, dramatik a prozaik († 24. 6. 1976)
Autor psychologických románů, jejichž hrdinové ztrácejí dosavadní iluze a jistoty ve víru válečných a poválečných událostí (Člověk Bernard, 2. vydání pod názvem Vzdušné zámky, Lidé v květnu, Železný strop, Věční milenci). Na nebezpečí manipulace s lidmi poukázal v satirické sci-fi novele Joachym aneb Vládychtivost. Autor her (Nebezpečný věk, Všechny zvony světa) a knih pro děti (Tajemný hrad Svojanov, Nepovídej pohádky).
1915 * Vladimír Bor - hudební a filmový kritik a teoretik
Filmový teoretik (O filmové hudebnosti), dramaturg a scenárista (Morgiana, Sarajevský atentát, Pozor, vizita!, Sestřičky).
1926 * Paul William Anderson - americký spisovatel
Mnohonásobný držitel Ceny Hugo a Nebula. Autor sci-fi a fantasy inspirované severskou mytologií (cyklus Strážci času, román Kosmičtí křižáci a fantasy Královna vzduchu a temnot a Zlomený meč).
1926 * Jozef Bžoch - slovenský literární kritik a překladatel
Zabývá se moderní slovenskou literaturou (Podoby slovenskej poézie, Básnické dielo P. Horova, Literárne soboty). Překládá z francouzské a německé literatury.
1951 * Petr Brod - novinář a publicista
V letech 1980 až 1987 byl redaktorem BBC v Londýně, kromě jiného v českém a německém zahraničním vysílání rozhlasu a televize. Od roku 1987 redaktorem Svobodné Evropy, od roku 1989 zahraničněpolitickým redaktorem českého oddělení, od srpna 1990 zpravodajem Radia Svobodná Evropa v Praze.
1959 † Gérard Philipe - francouzský divadelní a filmový herec (* 4. 12. 1922)
jako studenta práv ho objevil pro film režisét Y. Allégrete, během 50. let minulého století se stal jedním z nejpopulárnějších filmových herců zejména díky postavám romantických hrdinů, které vytvořil především v kostýmních filmech (Fanfán Tulipán, Krásky noci, Velké manévry, Ďábel v těle) i v přepisech literárních děl (Věznice parmská, Červený a černý, Idiot, Hráč, Nebezpečné známosti); velké úspěchy slavil také na divadelním jevišti, kde ztvárnil titulní role klasického repertoáru

Dnes se narodili:
Andrew Carnegie (1835)
americký průmyslník a filantrop skotského původu
Augusto Pinochet (1915)
chillský politik
Barbara and Jenna Bush (1981)
dcery-dvojčata amerického prezidenta G. Bushe
Christina Applegate (1971)
americká herečka
Ilja Hurník (1922)
český skladatel, klavírista, publicista
John Fitzgerald Kennedy Jr. (1960)
syn amerického prezidenta, nakladatel
Karl Benz (1844)
německý automobilový inženýr
Ludvík Svoboda (1895)
československý prezident

V roce 1992 FS ČSFR přijalo ústavní zákon o zániku ČSFR 31. prosince 1992.1. ledna 1993 vzniknou samostatné republiky Česká republika a Slovenská republika.


Autor: Eliška

Datum vložení: 25.11.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4125

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Běla, zítra Slavomír