Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 26.11.

Slavnost Ježíše Krista Krále - poslední neděle katolického církevního roku.


1504 † Isabela I. Kastilská (Isabela I. Katolická) - královna kastilská (* 22. 4. 1451)
Kastilskou královnou byla od roku 1474. Její sňatek s následníkem aragonského trůnu Ferdinandem II. Katolickým v roce 1469 vytvořil předpoklady pro sjednocení Španělska. Po smrti svého bratra, krále Jindřicha IV., prohlášena kastilskou královnou, musela však čelit domácí opozici podporované Portugalskem. Po nástupu Ferdinanda II. Katolického na aragonský trůn byla spojena personálním svazkem obě království. Usilovala o potlačení nároků aristokracie; opírala se především o města, vydala nový zákoník omezující podstatně privilegia vysoké šlechty i její politickou moc. Vytvořila předpoklady pro finanční vzestup země. Jejím přispěním reorganizována inkvizice v účinnější nástroj boje proti Maurům a Židům, prověřování pravosti víry však rozšířeno na všechno obyvatelstvo. Podporovala Kolumbovy plavby. Královští manželé úspěšně dokončili reconquistu dobytím Granady roku 1492.

1939 + Arne Novák - literární historik, kritik, esejista (* 2. 3. 1880)
Arne Novák byl vedle F. X. Šaldy druhým profilujícím mužem české literární esejistiky a kritiky první poloviny 20. století. Na rozdíl od 'modernistického' Šaldy však Novák vycházel z národního tradicionalismu, byl vědomým 'strážcem národních tradic', což pochopitelně nevylučovalo ohromně široký přehled po celém evropském duchovním světě. Konzervativní životní a estetický postoj se odrážel i v kritickém vztahu k Masarykově 'české ideji' a v chápání českých dějin mu byl bližší postoj Pekařův. Dosud prakticky nejsou překonány Novákovy Přehledné dějiny literatury české. Arne Novák byl synem spisovatelky Terézy Novákové. Po univerzitních studiích v Praze a v Německu působil jako středoškolský profesor a roku 1910 se habilitoval na pražské univerzitě v oboru česká literatura. V roce 1920 byl jmenován řádným profesorem na Masarykově univerzitě v Brně, kde zůstal, odmítaje přitom nabídky z pražské UK. V roce 1937 se stal v Brně rektorem a v období Mnichova projevil svými veřejnými vystoupeními osobní statečnost. Literární kritiky začal tisknout již v 90. letech 19. století. Náležel tehdy ke generaci 'ironiků a impresionistů', kteří se nijak netajili svým skeptickým vztahem k české dobové literární produkci a pro něž byla samozřejmá orientace v aktuálním zahraničním dění. Novák velmi záhy spojil svou kritickou činnost s literární historií. Poučil se především ze sociologické metody Hippolyta Taina. Své znalosti uplatňoval především v esejistických portrétech, jež se vyznačují mnohdy až přepjatou psychologičností, nicméně dokonalým zasazením zkoumaného jevu do evropského kulturního kontextu. Výrazně impresionistickým stylem (alespoň na počátku) se ocitají na pomezí beletrie a literární vědy. Novák své studie a podobizny vydal mimo jiné v knihách Mužové a osudy (1914), Myšlenky a spisovatelé (1914), Nosiči pochodní (1928), Léta třicátá (1932), Duch a národ (1936). Samostatné monografie věnoval Janu Nerudovi (1910), Josefu Dobrovskému (1928), Teréze Novákové (1930), V. Dykovi (1936) a široce pojednal Svatopluka Čecha (1921-23). K literárním esejům se řadí i esej Praha barokní (1915). Ve svém stěžejním díle Přehledné dějiny literatury české (1. vydání 1910 jako Stručné dějiny literatury české) Novák nově vymezil periodizaci novodobé české literatury, a především podal koncízní a dosud v lecčems aktuální a použitelný výklad českého písemnictví, počínaje církevně slovanským obdobím. Novák své Dějiny průběžně doplňoval, takže poslední vydání (roku 1946) bylo Novákovými spolupracovníky dovedeno až do prvního poválečného roku.

1950 † Hedwig Courthsová-Mahlerová - německá spisovatelka (* 18. 1. 1867)
Autorka kýčových románů.


1962 * Hana Marvanová - politička
Straničtí kolegové jí přezdívají Johanka z Arku. V roce 1967 se rodina stěhuje do Bruntálu. V roce 1970 chodí do první třídy v Bruntále, patří k nejlepším žákům. V roce 1977 začíná studovat na gymnáziu v Bruntále. V roce 1979 se rodina přestěhovala do Prahy. V roce 1981 byla přijata na Právnickou fakultu UK. V roce 1984 se jí narodil syn Lukáš, otce dodnes neuvedla. V roce 1987 nastupuje jako právnička na OPBH Praha 2. V roce 1988, dne 21. srpna se účastní demostrace, je obviněna z pobuřování a jde do vazby. V roce 1989 je po pěti měsících propuštěna z vazby, dostává desetiměsíční podmíněný trest. Znovu je obviněna 19. listopadu za roznášení letáků, stíhání je vlivem událostí zastaveno. V roce 1990 ji Občanské fórum nominuje do ČNR. Křeslo poslankyně obhájila i ve volbách. V roce 1991 se jí narodil druhý syn Tomáš, otcem je vydavatel seznamu agentů StB Petr Cibulka. V roce 1992 v parlamentních volbách úspěšně kandiduje za ODS. V roce 1996 se po volbách stává místopředsedkyní ústavně-právního výboru sněmovny. V roce 1997 se během rozpadu Klausovy vlády staví na stranu Jana Rumla a Ivana Pilipa. V roce 1998 odchází z ODS a spoluzakládá Unii svobody. V mimořádných volbách však nekandiduje, pracuje v advokátní kanceláři, zastupuje i poškozené klienty zkrachovalého H-systému. V roce 2000, v únoru, se vrací na politické výsluní, stává se místopředsedkyní Unie svobody. V roce 2001, v červnu, porazila při volbách nového předsedy Unie svobody Vladimíra Mlynáře a stává se první předsedkyní parlamentní strany v novodobých dějinách. V roce 2002 kandiduje ve volbách jako pražský lídr na kandidátce Koalice.

1993 + Jindřich Jindrák - operní pěvec a pedagog (* 3. 11. 1931)


Dnes se narodili:
Aneta Langerová (1986)
česká zpěvačka
Bruce Paltrow (1943)
americký režisér a producent
Cicciolina (1951)
italská herečka a politička
Norbert Wiener (1894)
americký matematik, zakladatel kybernetiky
Roman Šebrle (1974)
český atlet
Tina Turner (1939)
americká zpěvačka


Před 130 lety se narodil americký vynálezce a průmyslník Willis Carrier, vynálezce klimatizace. Zemřel v roce 1950.

Před 80 lety zemřela spisovatelka a básnířka Eliška Krásnohorská (narodila se v roce 1847) a americký vynálezce, konstruktér střelných zbraní a průmyslník John Browning (narodil se v roce 1855).

V roce 1951 byl dekretem ministerstva paliv a energetiky vytvořen národní podnik Výstavba OKD.

Před 40 lety francouzský prezident Charles de Gaulle zahájil v ústí řeky Rance v Bretani provoz první elektrárny na světě využívající mořský příliv a odliv.

V roce 1994 papež Jan Pavel II. jmenoval pražského arcibiskupa Miroslava Vlka kardinálem.

Autor: Eliška

Datum vložení: 26.11.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3389

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Alexandra, zítra Evžénie