Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro 4.12.

Svátek sv. Barbory; spojen s tradicí řezat větvičky ovocných stromů, takzvané barborky.


1795 * Thomas Carlyle - anglický esejista, historik a filozof skotského původu († 4. 2. 1881)
Propagátor německé literatury (Johann Wolfgang von Goethe aj.) a filozofie (Jean Paul Friedrich Richter, Johann Gottlieb Fichte) v anglosaském světě; ovlivnil amerického filozofa Ralpha Waldo Emersona a jeho transcendentalismus. Kritizoval materialismus, utilitarismus a liberalismus, které nejsou schopny přinést lidem štěstí. Představitel krajně subjektivistického pojetí historie, stojícího na pomezí historiografie a beletristiky. Dějiny chápal jako drama lidských osudů, důraz kladl na vůli a aktivitu významných osobností – vykonavatelů Boží prozřetelnosti. Z díla: Olivier Cromwell, History of Friedrich II, called Frederick the Great (Dějiny Friedricha II., zvaného Friedrich Veliký), The French Revolution (Francouzská revoluce). Parodická fiktivní autobiografie Sartor Resartus (Přešitý krejčí) vytyčuje společenskou orientaci progresívního intelektuála 19. století.
1835 * Samuel Butler - anglický spisovatel († 18. 6. 1902)
Originální myslitel, kritik Charlese Darwina, autor svérázných literárních hypotéz. Antiutopie Erewhon (Edkin, tj. nikde) je satirou na anglickou společnost. Ostřejší kritiku viktoriánského výchovného systému, náboženství a rodinného života představuje Cesta všelikého těla.
1866 * Vasilij Kandinskij - ruský malíř a teoretik († 13. 12. 1944)
Jeden ze zakladatelů abstraktního umění. Na Sibiři inspirován lidovým uměním. Od roku 1896 studoval malířství v Mnichově. Vyšel od mnichovského realismu (městské motivy se světelnými efekty), impresionismu a secese (romantické 'pohádkové' výjevy inspirované hudebními a básnickými zážitky) a expresionismu. Dospěl k expresívní abstrakci, kde předmět nahrazuje psychologickým působením barvy. Vůdčí postava mnichovské avantgardy. V roce 1909 zakladatel výstavního spolku Der blaue Reiter (Modrý jezdec; podle názvu jeho obrazu). Roku 1910 vzniklo jeho první nefigurativní dílo Abstraktní akvarel a současně napsal programovou studii O duchovnu v umění. Po říjnové revoluci v roce 1917 se vrátil do vlasti, kde zastával významné funkce v sovětských komisích pro umění. Roku 1921 se vrátil do Německa; profesorem Bauhausu ve Výmaru a poté v Desavě. V tomto období směřoval k přísnému matematickému řádu, čímž se přiblížil konstruktivismu, který jinak odmítal. Po zavření Bauhausu nacisty v roce 1933 odjel do Paříže. V závěrečném syntetizujícím období se snažil spojit západní racionalismus s barevností ruského umění, zoomorfními motivy a čínskými kaligrafickými principy členění plochy. Do jeho kompozic se opět vrátila i figura, ovšem jako pouhý symbolický znak. Z díla: Improvizace, Kompozice, Žlutá-červená-modrá, Žlutý doprovod, Mírný pohyb.
1875 * Rainer Maria Rilke, vl. jm. René - německý básník, prozaik a dramatik († 29. 12. 1926)
Původem z Prahy, odkud po studiích v roce 1896 odešel. Hodně cestoval, žil v Paříži (kromě jiného tajemníkem sochaře Auguste Rodina), ve Švýcarsku a jinde. Jako jeden z významných německých lyriků silně ovlivnil moderní poezii. Působila na něho Praha, prožitky z Ruska, melodičnost slovanských písní a francouzský symbolismus. Rodné zemi věnoval sbírku básní Larenopfer (Obětina lárům, česky vyšel výbor Dech rodné země) a Dvě pražské povídky. Autor baladického cyklu básní Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka, subjektivně lyricky laděných. Vrcholy lyrické tvorby představují sbírky Kniha hodinek, Elegie z Duina a Sonety Orfeovi. Dominujícími tématy jeho tvorby jsou hledání Boha a existenciální problematika smrti jako součásti života. Lyricky laděný román v deníkové formě Zápisky Malta Lauridse Brigga líčí odcizené moderní velkoměsto Paříž.
1892 * Francisco Franco y Bahamonde - španělský politik († 20. 11. 1975)
Po vzoru otce od roku 1907 voják z povolání. V letech 1920 až 1927 sloužil ve španělské cizinecké legii, od roku 1934 generál, potlačil socialistické povstání v Asturii. V letech 1935 až 1936 náčelník generálního štábu a roku 1936 velitel na Kanárských ostrovech. V roce 1936 se zapojil do vojenského puče proti republikánské vládě, vůdce povstalců v občanské válce v letech 1936 až 1939, podporován Itálií a Německem. V roce 1936 generalissimus, v čele vlády povstalců, od roku 1937 vůdce Falangy, roku 1938 šéf státu (jefe de Estado) a vůdce (caudillo). Zavedl autoritativní státní režim s podporou vyšší vojenské a církevní hierarchie. Za 2. světové války neutrální. V roce 1945 formálně zavedl občanská práva, roku 1947 vyhlásil katolickou monarchii a stal se doživotním regentem. Usiloval o průmyslový rozvoj, orientoval se na západní vyspělé státy. V roce 1957 reorganizoval vládu, předseda vlády do roku 1973; zůstal i vrchním velitelem branných sil a šéfem Falangy. V roce 1969 určil svým nástupcem dnešního krále Juana Carlose.
1893 + Antonín Matzenauer - jazykozpytec a slavista (* 11. 9. 1823)

1893 * August Cesarec - chorvatský spisovatel a levicový kritik († 17. 7. 1941)
Angažován v dělnickém hnutí, s Miroslavem Krležou spoluvydavatel časopisu Plamen. Ovlivněn expresionismem, později realismem; autor cestopisu Putovanje po Sovjetskom Savezu (Cestování po Sovětském svazu), románů (například Careva kraljevina – Císařovo království, Zlatni mladić i njegove žrtve – Zlatý mládenec a jeho oběti) a novel (Suďte mne! Zpověď chudáka).
1922 * Gérard Philipe - francouzský divadelní a filmový herec († 25. 11. 1959)
jako studenta práv ho objevil pro film režisét Y. Allégrete, během 50. let minulého století se stal jedním z nejpopulárnějších filmových herců zejména díky postavám romantických hrdinů, které vytvořil především v kostýmních filmech (Fanfán Tulipán, Krásky noci, Velké manévry, Ďábel v těle) i v přepisech literárních děl (Věznice parmská, Červený a černý, Idiot, Hráč, Nebezpečné známosti); velké úspěchy slavil také na divadelním jevišti, kde ztvárnil titulní role klasického repertoáru
1926 † Viktor Ponrepo - průkopník české kinematografie (* 6. nebo 16. 6. 1858)
pod nezvyklým pseudonymem se skrýval muž s neméně podivným vlastním jménem Dismas Šlambor, mistr devatera řemesel – pozlacovač rámů, obchodní cestující, eskamotér, ale i nadšený obdivovatel balónů, elektrotechnik a provozovatel laterny magiky, na svou největší lásku čekal takřka 50 let – stal se jí film; neměl ctižádost filmy tvořit jako Kříženecký, ale chtěl je promítat, a tak se roku 1904 vydal s promítacím přístrojem a asi 180 krátkými filmy po českém venkově, o tři roky později, přesně 15. 9. 1907, otevřel pak v Praze U modré štiky na Starém Městě první stálý biograf – Ponrepo; ředitel Ponrepo byl gentlemanem staré školy a na každém představení obecenstvo osobně přivítal a také se s ním rozloučil, pro případ, že by mu v tom bránila nemoc, nechal si svůj ceremoniál natočit na filmový pásek, a tak nám dodnes může z třiadevadesáti celuloidových políček složit svou poklonu
1937 † Josef Václav Najman - politik (* 20. 4. 1882)
jeden z představitelů české Živnostenské strany
1939 † František Vejdovský - zoolog (* 24. 10. 1849)
Jeden ze zakladatelů moderní biologie a zoologie. Zakladatel Československé společnosti zoologické. Zabýval se výzkumem buňky, srovnávací anatomií a embryologií živočichů, objevil centrozomy v buňce. Popsal mnoho nových druhů bezobratlých. Hlavní díla: Zrání, oplození a rýhování vajíčka, učebnice Zoologie všeobecná, Struktura a vývoj živé hmoty.
1963 * Sergej Bubka - ukrajinský atlet, tyčkař
Olympijský vítěz 1988, mistr světa 1983, 1987, 1991, 1993, 1995 a 1997 a mistr Evropy 1986. Mnohonásobný světový rekordman (světový rekord posunul z 585 na 614 cm).
1993 † Frank Zappa - americký zpěvák a hudební skladatel (* 21. 12. 1940)
Významný představitel rockové hudby. Autor avantgardních alb i jednoduchých rockových písniček s bizarními texty. V roce 1966 založil skupinu The Mothers Of Invention. Věnoval se i jazzu a tvorbě filmové hudby. Z alb: Uncle Meat, Lumpy Gravy, Hots Rats, Yellow Shark.
1996 † Jan Čuřík - kameraman (* 1. 11. 1924)
Spolupracoval s předními českými režiséry, zejména s Věrou Chytilovou (O něčem jiném), Jaromilem Jirešem (Žert, Valerie a týden divů), Karlem Kachyňou (Lásky mezi kapkami deště, Zlatí úhoři), s Eevaldem Schormem (Každý den odvahu) a Františkem Vláčilem (Holubice).


Dnes se narodili:
Generál Franco (1892)
španělský diktátor
Gérard Philippe (1922)
francouzský herec
Jay-Z (1969)
americký raper
John Cale (1940)
velšský muzikant (The Velvet Underground)
Rainer Maria Rilke (1875)
rakouský básník narozený v Praze
Tyra Banks (1973)
americká modelka


V roce 1892 se v hostinci U Kubalů v Moravské Ostravě konala první hornická schůze s účastí Petra Cingra. Brzy se stal vůdcem ostravských dělníků a zůstal jim až do své smrti roku 1920.


Roku 1955 byla veřejnosti předána Kružberská přehrada na řece Moravici s plochou přehradního jezera 254 hektarů.


V roce 1993 bylo na bývalém Dole Anselm v Petřkovicích otevřeno slavnostně Hornické muzeum.

Před 10 lety odstartovala k Marsu americká vesmírná sonda Pathfinder; na Marsu přistála 4. července 1997, 10. března 1998 byla vyhlášena oficiálně za 'mrtvou'.
Autor: Eliška

Datum vložení: 04.12.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3570

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Zdeňka, zítra Jan