Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Měsíc je zasahován více vesmírnými tělesy, než se myslelo

Potenciálně nebezpečná malá vesmírná tělesa prý zasahují Měsíc mnohem častěji, než se dosud myslelo. Vyplývá to z pokračující studie amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
'Nyní jsme zaregistrovali jedenáct a možná 12 měsíčních střetů od doby, kdy jsme Měsíc před rokem začali monitorovat,' uvedl Bill Cooke, šéf meteoritického oddělení NASA. 'To je asi čtyřikrát více, než s čím počítaly počítačové modely,' dodal.

Pokud se čísla ukážou být přesná, mohlo by to mít dopad pro plány dostat opět člověka na Měsíc, připustil NASA. Dopad i malého kousku na skafandr či obyvatelný modul by mohl mít fatální následky.

Většina meteoritů, které vstoupí do zemské atmosféry, je neškodná. Většina z těles, které lidé vidí na obloze jako 'padající hvězdy', jsou z útvarů velikých jako zrnka písku či těles o velikosti hrášku. I pokud by měly rozměry basketbalového míče, shoří v atmosféře ještě předtím, než dopadnou na povrch planety.

Měsíc ale žádnou takovou atmosféru nemá; vše tak padá na jeho povrch. Poslední případy, kdy Cook s kolegy dopady těles z kosmu na Měsíc zaznamenali, se týkaly předmětů o velikosti v průměru pět až osm centimetrů. Jejich dopad se však rovná energii rovnající se explozi 150 až 300 liber TNT (68 až 136 kilogramů).

Tyto meteority jsou vesměs pozůstatky komety, nebezpečné jsou zejména kvůli tomu, že se pohybují proti směru, jakým Země se otáčí kolem Slunce, takže objekty otáčející se kolem naší hvězdy zasáhnou s větší razancí než jiné předměty.


Autor: Eliška

Datum vložení: 04.12.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3282

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Michaela, zítra Vendelín