Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 10.12.

Den lidských práv
Slaví se ve výroční den přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948, poprvé byl slaven v roce 1950.
(Vyhlašuje OSN)


1185 bitva u Loděnic mezi Konrádem III. a Přemyslem Otakarem I.
V této krvavé bitvě svedli Čechové mezi sebou největší a nejkrutější bitvu. Na obou stranách padlo na 4000 vojáků, Konrád III. byl poražen, Loděnice byly srovnány se zemí.
1889 † Ludwig Anzengruber, vl. jm. Ludwig Gruber - rakouský dramatik a prozaik (* 29. 11. 1839)
Hlavním dějištěm jeho realistických a naturalistických her je rakouská vesnice. Proslavil se dramaty Farář z Podlesí (kde kritizuje klérus), Sedlák křivopřísežník (o sedlákovi, který se zmocnil podvodem statku) a Čtvrté přikázání (se sociálním akcentem z městského prostředí).
1904 * Antonín Novotný - komunistický politik a československý prezident v letech 1957 až 1968 († 28. 1. 1975)

1934 * Howard Martin Temin - americký lékař, virolog a onkolog († 9. 2. 1994)
Vědecký pracovník University of Wisconsin v Madisonu (od roku 1960). V roce 1975 mu byla udělena (spolu s Davidem Baltimorem a Renatem Dulbeccoem) Nobelova cena za fyziologii a lékařství za objevy vzájemného působení mezi nádorovými viry a genetickým materiálem buňky.
1935 * Jaromír Jireš - filmový režisér (+ 23. 10. 2001)
Rodák z Bratislavy studoval na FAMU kameru a režii. Do hraného filmu vstoupil rázně - poctami ověnčeným dílem Křik, jehož scénář psal s Ludvíkem Aškenazym. Ocenění se dočkal i za následující povídku Romance z hrabalovského souboru Perličky na dně. Vrcholná Jirešova díla přišla těsně před tím, než 'spadla klec' normalizační éry: v roce 1968 to byl hořce ironický Žert podle románové předlohy Milana Kundery, roku 170 poetický horor Valérie a týden divů na motivy 'černého románu' Vítazslava Nezvala. V následující době, kdy režiséři museli své setrvání v profesi vykupovat 'angažovanými' díly, natočil Jireš třeba snímky ...a pozdravuji vlaštovky, povídkové Lidi z metra či dětskou sci-fi Talíře nad Velkým Malíkovem. Z řady se pokusil vybočit adaptací Páralovy novely Mladý muž a bílá velryba, ke které se váže jeho výrok: 'Někdy lovíte bílou velrybu, a ulovíte běličku. Ale důležité je nevzdat se, nepodlehnout malověrnosti - ta ničí vše.' Jaromír Jireš zemřel téměř dva roky po autonehodě s vážnými následky. 'Byl nesmírně inteligentní,' píše o Jirešovi z Paříže literát Milan Kundera, podle jehož knihy vznikl režisérův nejvíce ceněný film Žert. Dva poslední Jirešovy filmy, Učitel tance a Dvojrole, vynesly České lvy hercům Martinovi Dejdarovi a Tereze Brodské. Přepis Muchovy knihy Podivné lásky už nestil Jaromír Jireš natočit.
1936 † Luigi Pirandello - italský dramatik a prozaik (* 28. 6. 1867)
Profesor na pedagogické fakultě v Římě. V letech 1925 až 1928 cestoval s vlastní divadelní společností po Evropě (navštívil i Prahu) a po Americe. Princip své umělecké tvorby vysvětlil ve stati L’umorismo (Humorismus); povinností umělce je odhalit rozpor mezi jevem ('maskou') a podstatou ('tváří'); stržení 'masky' může zpočátku vyvolat smích, další analýza však vede k tragickému poznání podstaty 'tváře'. S tímto pojetím souvisí hledání literárních 'věcí', nikoli 'slov'. Tento relativismus se projevil již v novelách, sebraných do několika svazků Novelle per un anno (Novely na jeden rok; česky vyšly jednotlivě nebo ve výborech, například Mezi dvěma stíny), a v románech, napíklad Zavržená, Nebožtík Matyáš Pascal, Staří a mladí, Natáčí se!, Zápisky Serafína Gubbia, filmového operátora, Jeden, nikdo a sto tisíc; plně se však realizoval až v divadelních hrách. Zpočátku byla nositelem jeho názorů jedna postava, například profesor Toti v komedii Rozmysli si, Jakoubku! nebo Laudisi ve hře Každý má svou pravdu. Ve hře V rukavičkách je relativnost každého činu a citu obsažena v samé struktuře hry: co se v jedné scéně jeví jako 'pravda', je v následující zpochybněno, postava mění svou tvář podle zorného úhlu ostatních ap. V trilogii Šest postav hledá autora, Každý dle svého a Dnes večer improvizujeme, zvané 'divadlo na divadle', stírá hranici mezi scénickou fikcí a skutečností. Pirandello ruší hranici mezi herci a diváky, vtahuje diváky do děje, aby cítili spoluzodpovědnost za problémy, o nichž se na scéně diskutuje. Ve hře Jindřich IV., začínající fiktivní a končící skutečnou vraždou, plné dějových zvratů, je divák ponechán v nejistotě, zda hrdina je či není šílený. V poslední, nedokončené hře Obři z hor překračuje i hranici reality do světa snu, pohádky a surrealistické invence. Jeho hry významně ovlivnily vývoj světového divadla; spolu s prózami poskytly náměty k mnoha filmům v Itálii i v zahraničí. Nobelova cena v roce 1934.
1942 + 1913 * Leo Anderle - československý letecký důstojník (* 25. 4. 1913)
za 2. světové války významný československý letec bojující na západní frontě, držitel mnoha vyznamenání za bojovou činnost
1965 † Henry Cowel - americký skladatel, klavírista, hudební vědec a pedagog, organizátor hudebního života (* 11. 3. 1897)
Jeden z prvních představitelů americké avantgardní hudby. Autor kromě jiného symfonií, orchestrální skladby Hudba pro orchestr, instrumentální, komorní tvorby.
1968 † Karl Barth - švýcarský protestantský teolog, zakladatel dialektické teologie (* 10. 5. 1886)
hlavní rysy svého učení nastínil již v roce 1918 v Komentáři k listu Římanům a později rozpracoval zejména v monumentální Církevní dogmatika, spoluzakladatel tzv. Vyznávající církve, jež se postavila proti nacismu, po válce se angažoval za spravedlnost a mír ve světě a účastnil se ekumenického hnutí, jeho žáci tvoří vlivné křídlo protestantské teologie
1987 † Jascha Heifetz - americký houslista ruského původu (* 2. 2. 1901)
Sólový i komorní hráč, interpret děl především klasických a romantických autorů.
1989 prezident Gustáv Husák abdikoval na svoji funkci

1989 Václav Klaus se stal ministrem financí v první popřevratové vládě

1994 + Jiří Marek (vl. jm. Jiří Puchwein) - spisovatel a scénárista (* 30. 5. 1914)

Dnes se narodili:
Antonín Novotný (1904)
československý prezident
Dorothy Lamour (1914)
americká herečka
Emily Dickinson (1930)
americká básnířka
Jaromil Jireš (1935)
český režisér
Josef Škoda (1805)
český lékař
Karel Schwarzenberg (1937)
český aristokrat a politik
Kenneth Branagh (1960)
irský herec a režisér
Olivier Messiaen (1908)
francouzský skladatel a ornitolog


Autor: Eliška

Datum vložení: 10.12.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3801

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Sabina, zítra Teodor