Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 15.12.

Večer začínají židovské svátky světel Chanuka; potrvají do 23. prosince.


1793 * Henry Charles Carey - americký sociální filozof, sociolog a ekonom († 13. 10. 1879)
Tvůrce krajně mechanistické koncepce společnosti, stoupenec ekonomického protekcionismu.
1802 * János Bolyai - maďarský matematik († 27. 1. 1860)
Absolvent vojenské akademie. Zabýval se Euklidovým postulátem o rovnoběžkách, který nedokázal, a proto studoval geometrii bez jeho použití (tzv. absolutní geometrii). Patří k objevitelům neeuklidovské hyperbolické geometrie.
1852 * Antoine Henri Becquerel - francouzský fyzik († 25. 8. 1908)
Profesor aplikované fyziky v Pařížském přírodopisném muzeu (od roku 1892) a profesor polytechniky v Paříži (od roku 1895). V roce 1896 objevil, že sloučeniny uranu vysílají paprsky, které působí černání citlivé vrstvy na fotografické desce (manželé Marie a Pierre Curieovi tento jev nazvali radioaktivitou). V roce 1903 mu byla udělena (spolu s Pierrem Curiem a Marií Curie-Skłodowskou) Nobelova cena za fyziku.
1861 * Alfred North Whitehead - anglický matematik a filozof († 30. 12. 1947)
Pod vlivem Georga Boolea se zabýval zkoumáním matematických základů logiky, spolupracoval s Bertrandem Arthurem Williamem Russellem (společně napsali Principia mathematica). Jeho filozofie je moderní interpretací myšlenek Platóna, Aristotela a Gottfrieda Wilhelma Leibnize. Přírodu chápal dynamicky, pojem substance nahradil dynamickým, organickým a tvořivým pojmem událost. Příroda je ve stavu neustálého přechodu k novému, objekty jsou pouze statické momenty tohoto procesu, jsou to charaktery událostí. Událostí je i akt vnímání. Vrcholem jeho kosmologie je idea božství, které je principem ohraničování, výběru z možností: Bůh je síla, která z mnoha možností vybírá skutečnost. Hlavní díla: Adventures of Ideas (Dobrodružství myšlenek), Process and Reality (Proces a realita).
1878 * Hans Carossa - německý lyrik a prozaik († 12. 9. 1956)
Zastánce klasických západoevropských kulturních tradic uměřenosti a formální dokonalosti. Nepodléhal literárním módám a směrům, navazoval na Johanna Wolfganga von Goetha, Adalberta Stiftera, Rainera Marii Rilka a Stefana Georga. Prostý, jasný jazyk, umělecká ukázněnost, vnitřní čistota a pojetí básnické tvorby jako zjevení božského řádu v chaosu života a světa, idea nadčasového lidství a lidského bratrství charakterizují jeho lyrické sbírky i prózy (Lékař Gion).
1907 * Oscar Soares Filho Niemeyer - brazilský architekt
Jeden z významných představitelů moderní architektury. Příslušník generace brazilských architektů silně ovlivněných Le Corbusierem a obohacujících jeho styl o křivky a ornament do podoby originálního slohu Jižní Ameriky. Dlouholetý spolupracovník Lucia Costy. V letech 1962 až 1965 působil v Ghaně a Izraeli. Nejznámější se staly jeho projekty v hlavním městě Brasília. Z díla: rekreační středisko a kostel v Pampluze, budova parlamentu a prezidentský palác v Brasílii.
1920 * Vlastimil Brodský - herec
Žák herecké školy E. F. Buriana. Působil v divadle Větrník a v Divadle satiry, v letech 1948 až 1983 byl členem Divadla na Vinohradech. Vynikal jako herec, který uvážlivou volbou výrazových prostředků proniká do složitých hlubin lidské psychiky jak v komických, tak v tragikomických postavách. Dokáže tak svým divákům interpretované postavy lidsky přiblížit a neomylně je vede k nesentimentálnímu procítění jejich osudů. Z divadelních rolí: Dauphin (G. B. Shaw Svatá Jana), Zikmund (A. Dvořák Král Václav IV.), Bondy (K. Čapek, P. Kohout Válka s mloky). Hrál v mnoha filmech, např. Tři přání, 1958; Kam čert nemůže, 1959 Noc na Karlštejně, 1973 Návrat ztraceného ráje, 1999, dále ve filmech Bílá paní, Rozmarné léto, Všichni dobří rodáci, Světáci, Jakub lhář), v televizi (Tažní ptáci, Případ Platfus), v seriálech (Arabela, Návštěvníci, O zvířatech a lidech) a v rozhlase (dětské večerní pořady Hajaja). Je autorem knihy Dr(o)bečky z půjčovny duší (1995). O jeho filmové tvorbě natočil Ondřej Havelka střihový dokument Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský (1999). Otec Terezy Brodské.
1931 * Evald Schorm - divadelní a filmový režisér (+ 14. 12. 1988)

1938 † Valerij Pavlovič Čkalov - ruský letec (* 2. 2. 1904)
Zkušební pilot. Vykonal mnoho dálkových letů bez mezipřistání, například Moskva – Vancouver (1937, 12 000 km za 36 h 25 min). Zahynul při zalétávání nového typu stíhacího letounu.
1966 † Walt Disney - americký kreslíř a filmový producent (* 5. 12. 1901)
tvůrce známých postaviček z animovaných seriálů (myšák Mickey, pes Pluto, kačer Donald), v roce 1937 natočil první celovečerní animovaný film Sněhurka sedm trpaslíků, po kterém následovaly Pinocchio, Popelka, Lady a Tramp, Šípková Růženka, Kniha džunglí, po válce natáčel hrané filmy (Ostrov pokladů, 20 000 mil pod mořem) a dokumentární filmy pro mládež (Ostrov tuleňů, Druhá tvář přírody, Vodní ptactvo, Údolí medvědů, v roce 1955 založil na Floridě (USA) zábavní park Disneyland
1968 † Miloš Alexander Bazovský - slovenský malíř (* 11. 1. 1899)
Inspirován lidovým uměním vytvářel sugestivní díla baladické poetičnosti (Ahasver, Okopávačka, Horúci deň).
1972 byla ve Stockholmu zahájena konference OSN o problémech životního prostředí, na které byl Valným shromážděním OSN vyhlášen Světový den životního prostředí

1987 + Bohumil Říha - spisovatel (* 22. 2. 1907)


Dnes se narodili:
Maurice Wilkins (1916)
novozélandský fyzik, nositel Nobelovy ceny
Maxwell Anderson (1888)
americký spisovatel, dramatik
Nero (37)
římský císař
Stuart Townsend (1972)
irský herec
Vlastimil Brodský (1920)
český herec


V roce 1948 byly zřízeny tábory nucených prací v Ostravě-Kunčících, Doubravě a Lazích.


Roku 1979 byla do provozu slavnostně uvedena nová, 180 metrů vysoká televizní věž v Hošťálkovicích. Téhož dne byla dokončena rekonstrukce vysílače na Pradědu.Autor: Eliška

Datum vložení: 15.12.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4267

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Ester, zítra Dagmar