Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Kuřte, možná nebudete mít Parkinsona

Přestože se může zdát, že kouření je rizikovým faktorem pro všechny nemoci, exituje jedna, která se podstatně méně častěji objevuje u nekuřáků.

Zhruba 10 000 až 12 000 Čechů trpí Parkinsonovou nemocí, což je chronické onemocnění centrální soustavy, které především omezuje pohyb pacientů.

Parkinsonova nemoc je nevyléčitelná, ale léky výrazně zlepšují stav nemocného na řadu let. Později však jejich užívání přináší komplikace.

' Parkinsonova nemoc přichází plíživě, nemocný si často několik let ani neuvědomí, že mu něco je,' říká Robert Jech z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který působí ve Všeobecné fakultní nemocnici a v Nemocnici Na Homolce.

Projevem je neschopnost ovládat své pohyby
Hlavním příznakem je zpomalení pohybů, ztuhlost, třes končetin, který nastává v klidu a ustává při pohybu. Objevují se také poruchy stoje a chůze.

Tyto projevy, kterým se obecně říká parkinsonismus, jsou v 80 procentech známkou Parkinsonovy choroby a ve 20 procentech patří k jiným neurodegenerativním onemocněním, například k Alzheimerově chorobě.

V případě Parkinsonovy nemoci se u 30 procent pacientů objeví i mentální poruchy, ale mají jiný charakter než u pacientů s Alzheimerovou chorobou a jsou méně závažné.

Pacienti s Parkinsonovou nemocí mohou mít také poruchu řeči, pak mluví potichu, velice rychle a některé slabiky zdvojují. Na jejich obličejích přestávají být patrny emoce, což snižuje možnost komunikace.

Pacientům chybí dopamin
Příčinou Parkinsonovy nemoci je zánik některých buněk. Velmi malá část mozku, které se říká černá hmota, produkuje látku dopamin, která se šíří do celého mozku.

U nemocných jsou spoje neuronů, v nichž se dopamin vyplavuje, zničeny. Pacientům je třeba dopamin do těla dodávat.

Léky dodávají nemocným extrakt, z něhož si samo tělo vyrobí chybějící dopamin, ale jeho hladina kolísá. Tyto proměny negativně ovlivňují mozek a snižují období bez motorických obtíží.

Operace při plném vědomí
Části nemocných může pomoci operace mozku, která je alternativou farmakologické léčby. V České republice se provádí od roku 1998.

Tato operace je obtížná a vhodná jen pro určitou část pacientů. Při ní se s každé poloviny mozku zavede jeden drát, kterým lékař musí trefit subtalamické jádro. To je menší než jeden milimetr.

Dráty jsou pak spojeny v místech, kde je například kardiostimulátor a pacient si výboje do mozku může sám manuálně ovládat. Aby se lékař trefil do správného místa, musí být pacient při operaci trvajícíc šest až deset hodin stále při vědomí.

'Operace je velmi nepříjemná, ale všichni pacienti ji rádi podstoupí, protože život s Parkinsonem je mnohem horší,' vysvětluje Robert Jech.

Operace se provádí v Praze Leksellovým gama nožem v nemocnici Na Homolce a také v Brně. Ročně lékaři operují několik desítek pacientů. Nezáleží přitom na jejich stáří ale na stavu jejich organismu.

Operace sice stojí kolem 900 000 korun, ale to je stejný obnos, který by pacient projedl za několik let v lécích.

Když pracujte na poli, alespoň kuřte
Rizikovým faktorem pro vznik nemoci je dlouhodobé působení herbicidů, pesticidů a těžkých kovů. Výzkumy také zjistily, že Parkinsonovu nemoc mají častěji lidé pracujícíc 10 a více let na poli.

Naopak nikotin snižuje riziko vzniku nemoci o 30 procent. Při kouření se totiž uvolňuje dopamin - takzvaný hormon slasti. Lékaři si však nejsou jisti, že je to právě tím.

Druhou verzí je, že je to dáno i geneticky, lidé, kteří jsou podmíněni ke kouření, mají i geny, které se ubrání Parkinsonovi. Nemoc však až na výjimky není dědičná. Jisté však je, že souvislost mezi kouřením a Parkinsonovou nemocí potvrdilo čtyřicet nezávislých studií.

Z marihuany se mohou pacienti zbláznit
Pití alkoholu a kávy nemoc příliš neovlivňuje, některé studie hovoří o tom, že nemoc oddaluje.

Jako prevence se často uvádí konzumace marihuany, která obsahuje látku THC. To ale Robert Jech nedoporučuje. 'Citlivost se u takových pacientů sice může zlepšit, ale zase je velké riziko, že se mohou zbláznit.'

Je sice pravda, že kouření je prevencí proti Parkinsonově chorobě, ale mnohem více smrtelných nemocí způsobuje. Patří mezi ně rakovina plic, chronická obstrukční plicní nemoc, kardiovaskulární onemocnění. 'Takže kouřit se opravdu nevyplatí,' shrnuje Robert Jech.


Autor: Eliška

Datum vložení: 17.12.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3598

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Běla, zítra Slavomír