Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Metr, kilogram, litr a koruna

ČNB V sedmdesátých letech 19. století - podle zákona z roku 1871, ale s platností od roku 1876 - byla v Rakousku-Uhersku úředně zaváděna nová soustava jednotek. Množství nejrůznějších měrných jednotek, které se v jednotlivých částech mnohonárodnostní říše historicky vyvinuly a teď už způsobovaly značné potíže při přepravě a prodeji zboží, bylo nahrazeno soustavou jednotek postupně zavedených a přijímaných v celé kontinentální Evropě. Do rakousko-uherské říše tak přišel metr, kilogram a litr.

Jednotky byly zaváděny při vzájemném obchodování, při přepravě zboží, při vážení veškerého zboží a surovin, i při vykazování produkce. Nespornou výhodou nového systému bylo, že nově zaváděné jednotky vycházely z desítkové soustavy, dobře se s nimi počítalo a odpadlo dříve značně obtížné a mnohdy i nepřesné převádění a porovnávání odlišných místních měr a vah při obchodování.

Vedle hospodářské sféry bylo ovšem nutné nové jednotky zavést i ve školách, aby si děti na ně zvykly a naučily se s nimi počítat. Tehdejší škola si totiž velmi zakládala na tom, že 'byla pravdivá'. Tedy že i příklady v matematice byly 'pravdivé'. Velkou kritiku proto sklidil například autor učebnice, který v jednom z příkladů chtěl, aby žáci spočítali, jaký měl statkář zisk z prodeje mléka. V příkladu ale neprozřetelně uvedl, že statkář měl na statku 500 dojnic a že litr mléka prodal za 2 krejcary. Tvrdě mu bylo vyčteno, že v Čechách takový statek, kde by bylo 500 dojnic neexistuje a litr mléka za 2 krejcary? Tak lacino není ani 'někde na Šumavě'!

Aby si žáci nové jednotky více přiblížili a sžili se s nimi, napsal ředitel učitelského ústavu v Kutné Hoře (nepochybně největší postava české pedagogiky druhé poloviny 19. století, již o šest let později byl povolán na pražskou univerzitu) dr. Gustav Adolf Lindner pro žáky 'Píseň o metru'. Šlo o veršovanou skladbu celkem o 300 verších, která vyšla v Šaškově nakladatelství ve Velkém Meziříčí. Lindner v ní barvitě líčil, jak do Čech přišli z ciziny tři kamarádi - metr, kilogram a litr - a jak je všichni lidé vítají, protože jim v mnohém ulehčí život. Současně ale žáčkům ve verších vysvětloval co a jak budou tito tři kamarádi vážit a měřit. Je poměrně zajímavé, že 'Píseň o metru' nebyla jedinou prací, kterou vědecky orientovaný Lindner napsal pro nejmenší žáky. Přestože byl již renomovaným autorem mnoha učebnic a vědeckých publikací vydávaných v řadě evropských zemí, byl v té době již také autorem slabikáře Kniha maličkých. O 'Písni o metru' pak sám říkal, že celou veršovanou skladbu pro žáky obecných škol napsal především 'pro zlahodnění učiva početního'.

V závěru 19. století byla rakousko-uherská říše a s ní samozřejmě i všechny její školy postaveny do podobné situace. Podle zákona z 2. srpna 1892 přecházelo Rakousko-Uhersko ze zlatkové a krejcarové měny na koruny a haléře. Povinnost počítat všechno na koruny byla stanovena od 1. ledna 1900. Zvyk počítat na zlaté a krejcary byl ale tak silný, že ještě v roce 1908 bylo znovu nařízeno počítat na koruny. Ostatně tendenci počítat stále ve staré měně dokládá ještě i dnes někdy v běžné mluvě používané označení 'pětka' pro desetikorunu. Vzniklo tak, že v nové korunové měně měla desetikoruna hodnotu dřívější pětizlatky - tedy 'pětky'.


Autor: Eliška

Datum vložení: 21.12.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4748

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Brigita, zítra Sabina