Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 24.12.

1862 * Meliton Balančivadze - gruzínský skladatel († 21. 11. 1937)
Otec Georga Balanchina. Jeden ze zakladatelů gruzínské národní hudby. Autor gruzínských skladeb – romansů a opery Lstivá Daredžan. Sběratel lidových písní.
1917 * Jiří Brdečka (vl. jm. Jiří Brnečka) - filmový scénárista a prozaik, filmový kritik, režisér animovaných filmů (+ 2. 6. 1982)
jako scénárista se podílel na filmech Jiřího Trnky (Árie prérie, Císařův slavík, Staré pověsti české, Sen noci svatojánské), natočil animované filmy Vzducholoď a láska, Proč se usmíváš Mono Liso?, napsal scénáře k hraným filmům Císařův pekař - Pekařův císař, Až přijde kocour, Princ a Večernice, Tajemství hradu v Karpatech, je autorem knih Kolty bez pozlátka, Limonádový Joe, Faunovo příliš pozdní odpoledne
1930 + Oskar Nedbal - hudební skladatel, dirigent a violista (* 26. 3. 1874)

1930 † Theodor Bohdan Kašpárek - lékař a veterinární lékař (* 21. 4. 1864)
zasloužil se o založení Vysoké školy veterinární v Brně, jako jeden z prvních českých veterinárních lékařů se zabýval patologií, bakteriologií, sérologií a veterinární hygienou a prováděl diagnostické zkoušky skotu tuberkulinem, hlavní díla: Mor vepřový (čili plicní a střevní nákaza prasat), Hygiena zvířat domácích
1935 † Alban Berg - rakouský skladatel (* 9. 2. 1885)
Jeden z představitelů druhé vídeňské školy. Žák a přítel Arnolda Schönberga. Přiklonil se k atonalitě a dodekafonii, uchoval si však tvůrčí samostatnost. Jeho opery Vojcek a nedokončená Lulu, houslový koncert, Lyrická svita pro smyčcové kvarteto a Tři orchestrální kusy patří ke klíčovým dílům hudby 20. století.
1936 † Jan Herben - novinář, publicista a spisovatel (* 7. 5. 1875)
Otec Ivana Herbena. Zakladatel a hlavní redaktor časopisu Čas; stoupenec masarykovského realismu. V letech 1917 až 1925 redaktorem Národních listů, od roku 1925 redaktorem Lidových novin. Autor kroniky přerodu moravské vesnice Do třetího a čtvrtého pokolení, přírodních črt a úvah Hostišov, Knihy vzpomínek, monografií o T. G. Masarykovi, K. Havlíčkovi Borovském a F. Palackém.
1950 † Lev Semenovič Berg - ruský geograf a biolog (* 14. 3. 1876)
Zabýval se výzkumem ichtyofauny Bajkalského jezera, zpracoval systém recentních a fosilních ryb (Klasifikace ryb, recentních a fosilních). Hlavní díla: Fauna Ruska, Ryby sladkých vod Ruska.
1994 † John Osborne - anglický dramatik (* 12. 12. 1929)
Ve hře Ohlédni se v hněvu vytvořil prototyp 'rozhněvaného mladého muže' revoltujícího proti tradičním hodnotám poválečné anglické společnosti. Marný pokus vymanit se z tíže současného života představuje nostalgicky laděný Komik. Autor historické hry Luther.


Autor: Eliška

Datum vložení: 25.12.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3363

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Sabina, zítra Teodor