Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 29.12.

Svátek dnes: Judita
Původ jména: ugaritský
Význam jména: v dávno vyhynulé ugaršitně (patřící do semitské skupiny stejně jako hebrejšitna) znamená davidu 'náčelník', lidová etymologie jej spojuje s hebrejským dód 'miláček' a 'strýček'

1989- Československým prezidentem zvolen dramatik a disident Václav Havel. Ve funkci vystřídal Gustáva Husáka.
1964- narozena Lenka Lanczová- česká spisovatelka románů pro mládež
Mezinárodní den biologické různorodosti

1809 * William Ewart Gladstone - britský politik († 19. 5. 1898)
V letech 1867 až 1894 byl vůdcem liberálů, odpůrce politiky Benjamina Disraeliho. Od roku 1832 poslancem, v letech 1843 až 1845 ministrem obchodu, v letech 1845 až 1846 ministrem kolonií, v letech 1852 až 1855 a 1859 až 1866 ministrem financí, v letech 1868 až 1874, 1880 až 1885, 1886, 1892 až 1894 předsedou vlády. Do čela politiky vynesen volebním vítězstvím liberálů v roce 1868. Provedl řadu reforem v britských institucích, reagujících na potřeby industriální éry (omezení privilegií státní církve, odluka církve a státu v Irsku, roku 1870 povinná všeobecná školní docházka). V zahraniční politice utrpěl mnoho porážek, zejména když proti prioritě britských imperiálních zájmů postavil zásadu práva národů na sebeurčení. Neúspěšná byla i jeho snaha o prosazení autonomie Irska (Home Rule). Jeden z největších britských politiků 19. století, faktický zakladatel liberální strany v roce 1877. I jeho zásluhou se politika, do té doby výsada úzké skupiny lidí, stala záležitostí celonárodního zájmu.
1898 * Jan Čarek - básník (+ 27. 3. 1966)

1926 † Rainer Maria Rilke, vl. jm. René - německý básník, prozaik a dramatik (* 4. 12. 1875)
Původem z Prahy, odkud po studiích v roce 1896 odešel. Hodně cestoval, žil v Paříži (kromě jiného tajemníkem sochaře Auguste Rodina), ve Švýcarsku a jinde. Jako jeden z významných německých lyriků silně ovlivnil moderní poezii. Působila na něho Praha, prožitky z Ruska, melodičnost slovanských písní a francouzský symbolismus. Rodné zemi věnoval sbírku básní Larenopfer (Obětina lárům, česky vyšel výbor Dech rodné země) a Dvě pražské povídky. Autor baladického cyklu básní Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka, subjektivně lyricky laděných. Vrcholy lyrické tvorby představují sbírky Kniha hodinek, Elegie z Duina a Sonety Orfeovi. Dominujícími tématy jeho tvorby jsou hledání Boha a existenciální problematika smrti jako součásti života. Lyricky laděný román v deníkové formě Zápisky Malta Lauridse Brigga líčí odcizené moderní velkoměsto Paříž.
1964 + Miroslav Krejčí - skladatel (* 4. 11. 1891)

1981 † Miroslav Krleža - chorvatský prozaik, dramatik, básník a esejista (* 7. 7. 1893)
Výjimečná osobnost moderní chorvatské literatury. Redaktor levicových časopisů Plamen, Književna republika, Danas a Pečat. V době Nezávislého chorvatského státu několikrát zatčen a jeho díla zakazována. Po 2. světové válce redigoval časopisy Republika a Forum a řídil Lexikografický ústav, vydávající encyklopedie. V esejích se zabýval problémy z oblasti literatury, kultury, historie, filozofie, práva, medicíny (Evropa danas – Evropa dnes, Literatura dnes). V dramatech aktuálně parafrázoval náměty historické (Mikelanđelo Buonaroti, Cristoval Colon – Kryštof Kolumbus), zpracovával autentické zážitky z 1. světové války (V táboře, Golgota, Vučjak – Vlčí důl) a analyzoval rozklad chorvatské šlechty a buržoazie (Páni Glembayové, V agónii, Leda; glembayovský cyklus vyšel česky pod názvem Vrazi a falešní hráči). Následky a zlo nespravedlivé války zpřítomnil v novelách Chorvatský bůh Mars, zatímco v románech Návrat Filipa Latinovicze, Na pokraji rozumu a Zastave (Prapory) se zaměřil na povahokresbu postav; náměty ze současnosti čerpá v novelách Tisíc a jedna smrt. V románové trilogii Banket v Blitánii odsoudil totalitní režimy v Evropě 20. století. Vznik stalinismu v SSSR anticipoval v cestopise Izlet u Rusiju (Výlet do Ruska). V poezii vycházel z motivů válečných a sociálních (trojdílný soubor Pjesme - Básně), zpracovával i látky z národní minulosti (Balady Petrici Kerempuha, psané stylizovaným kajkavským nářečím).

Roku 1923 se přistěhoval do Přívozu komunistický politik a novinář Klement Gottwald, pozdější president republiky. Na Ostravsku působil až do roku 1926 jako redaktor komunistických slovenských novin.Autor: Eliška

Datum vložení: 29.12.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3955

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Josef, zítra Světlana