Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Průzkum ornitologům potvrdil, že sýček je na Moravě vzácností

Jen výjimečně mohou lidé na střední Moravě narazit na sýčka obecného. Podle ornitologa Karla Popracha z občanského sdružení Tyto vymizel tento pták prakticky z otevřené krajiny a zbylí jedinci se vyskytují na zemědělských farmách. Při průzkumu na 35 farmách na Olomoucku a Prostějovsku ale ochránci přírody narazili v letošním roce na sýčka obecného pouze v jediné lokalitě.

'V rámci projektu Ochrana a podpora sýčka obecného na Moravě jsme letos zkontrolovali a upravili celkem 83 budek pro sýčka obecného na 35 zemědělských farmách. K monitorování výskytu sýčka obecného jsme využívali nahrávky jeho hlasu, žádný pták ale neodpověděl. O výskytu sýčka obecného jsme získali informace jen v jediné lokalitě,' řekl Poprach.

Nevylučuje však, že jednotliví ptáci mohli ujít pozornosti. Přesto projekt potvrdil, že sýček obecný z přírody mizí. 'Před 20 lety byl sýček obecný jednou z nejběžnějších sov v zemědělské krajině. Vyskytoval se takřka na každé zemědělské farmě. Nyní je vzácností,' uvedl ornitolog.

Přesné důvody tohoto jevu podle něj známy nejsou. V minulosti se například v této souvislosti uvažovalo o chemizaci v zemědělství, která sovám mohla ublížit. Jedním z důvodů může být i rozšíření populace kuny skalní, která je přirozeným nepřítelem sýčka. Mnoho sýčků zahyne také na silnicích při střetech s automobily.

V projektu bude občanské sdružení Tyto pokračovat také v příštím roce. Zaměří se na zbývající části Olomoucka a Prostějovska i část jižní Moravy. Lidé, kteří ve svém okolí sýčka obecného uvidí, mohou sdělit informace na e-mailovou adresu karel.poprach@tiscali.cz.


Autor: Eliška

Datum vložení: 06.01.2008 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3173

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky





Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz



IQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Alexandra, zítra Evžénie