Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 13.1.

Svátek dnes: Edita
Původ jména: anglosaský
Význam jména: Základem je staroanglické Éadgyth, éad znamená 'bohatství, štěstí, blaho', druhá část gýth je 'válka, boj', jméno se vykládá jako 'o bohatství bojující'.1929 * Villy Sorensen - dánský prozaik a esejista
Redaktor literárního časopisu Vindrosen (Větrná růžice). V 50. letech minulého století psal fantaskní a groteskní povídky S#230;re historier (Zvláštní příběhy) a Ufarlige historier (Neškodné příběhy). Autor knihy esejů, například Digtere og d#230;moner (Básníci a démoni), Hverken-eller (Ani-ani) a románu Ragnarok (Soumrak bohů). Editor a překladatel (Hermann Broch, Franz Kafka). Česky vyšel výbor Neškodné příběhy.
1941 † James Joyce (Augustine Aloysius) - irský spisovatel píšící anglicky (* 2. 2. 1882)
Jeho experimentální prozaické dílo otevřelo nové možnosti rozvoje literárním průnikem do lidského podvědomí a nevědomí (technika proudu vědomí), uchopením 'poetické logiky' mýtu jako síly narušující racionalitu dějin i příčinnou výstavbu románového děje a rozehráním tvůrčích možností jazyka. Po studiích na jezuitských školách a na dublinské katolické univerzitě učil na jazykové škole v Pule (na poloostrově Istrie), později přednášel na univerzitě v Terstu (o W. Shakespearovi a Hamletovi). Publikoval sbírku lyrických básní Chamber Music (Komorní hudba), těžící z renesanční a barokní symboliky, ale zároveň exponující v jednoduchém milostném příběhu lyrického hrdiny budoucí témata zrady, žárlivosti a masochismu. V souboru povídek Dubliňané vytvořil z nahodile vybraných osudů obyvatel irské metropole univerzální podobenství lidského a společenského života, zároveň však ukázal na hlubokou krizi irského národního vědomí a na nemožnost vybudovat kontinuitu mezi tradicí a přítomností, jednotlivcem a společností, národem a světem. V autobiografickém románu Portrét umělce v jinošských letech J. vysvětluje kromě jiného svůj experimentální přístup k jazyku i pojetí básnické vize (epifanie). Za 1. světové války žil Joyce v Curychu, kde napsal své jediné drama Vyhnanci a pracoval na svém největším románu Odysseus, spojujícím antický příběh a vylíčení jednoho dne (16. 6. 1904) v Dublinu. Děj je rozčleněn do osmnácti částí, z nichž každá souvisí s jednou epizodou Odysseova putování a vyznačuje se složitou symbolikou motivů, barev i specifickým stylem. Vyprávění nesměřuje k uchopení smyslu postav a jejich světa, nýbrž k osvobození jazyka. Protože se Joyceova parodie a jazyková hra nevyhýbá tématům posvátným a tabuizovaným, náboženským a sexuálním, nemohla být kniha publikována v Anglii (poprvé vyšla roku 1922 v Paříži) a v USA byla soudně zakázána do roku 1933. V další próze Finnegans Wake (Plačky za Finneganem), založené na lidové baladě, připomínají hlavní postavy (dublinský hospodský Humphrey Chimpden Earwicker, jinak též HCE, jeho žena Anna Livia Plurabella a synové Shem a Shaun) archetypy. Jsou součástmi univerzálního mýtu, který díky jazykové hře zahrnuje v kruhovém pohybu vývoj všech jazyků a kultur.
1993 † René Jean Pleven - francouzský politik (* 13. 4. 1901)

2001 zemětřesení v Salvadoru
Zemětřesení v Salvadoru nepřežilo téměř 300 lidí.


Významné události dne 13.01.:
1822- Byla vyhlášena nezávislost Řecka. Osmanskou říší však byla uznána až v roce 1830.
1572- zemřel Jan Augusta- český kazatel a biskup Jednoty bratrské


Autor: Eliška

Datum vložení: 13.01.2008 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3792

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Vendelín, zítra Brigita