Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro dne 20.1.

Svátek dnes: Ilona
Původ jména: maďarský
Význam jména: Maďarská podoba jména Helena z řeckého helené 'pochodeň z hořícího rákosí'.1666 † Anna Rakouská - francouzská královna (* 22. 9. 1601)
dcera španělského krále Filipa III., od roku 1615 manželka Ludvíka XIII., v letech 1643 až 1661 regentka za svého syna Ludvíka XIV., v období frondy pod vlivem kardinála Mazarina
1859 † Bettina von Arnimová - německá spisovatelka (* 4. 4. 1785)
Sestra Clemense Brentana, manželka Achima von Arnima. V roce 1807 se spřátelila s Johanem Wolfgangem Goethem; odrazem tohoto přátelství je próza v dopisech Goethes Briefwechsel mit einem Kinde (Goethova korespondence s dítětem). V letech 1840 až 1845 byla aktivní také v sociální politice. Z této doby pocházejí její politicky zaměřená díla, napřílad leták An die aufgelöste preußische Nationalversammlung (Rozpuštěnému pruskému Národnímu shromáždění), a dvě tzv. Královské knihy Dies Buch gehört dem König (Tato kniha patří králi) a Gespräche mit Dämonen (Rozhovory s démony). Pro svá díla si vytvořila zpola snový, zpola faktografický styl.
1940 * Jana Brejchová - herečka
Byla z rodiny, kde přišlo na svět osm dětí. Dvě zemřely a Janě zůstalo pět sourozenců, o které se jistý čas starala. Jako herečku ji objevil v jejích třinácti letech Ladislav Helge, tehdy asistent režiséra, pro film Olověný chléb. Od té doby točila jeden film za druhým, bylo jich přes padesát. Mezi nimi Vlčí jáma, Vyšší princip, Baron Prášil, Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně, Mladý muž a bílá velryba, Návrat ztraceného ráje. Objevovala se i v mnoha zahraničních filmech, natáčela především v Německu, ale také v Rakousku a v Maďarsku. Od sedmdesátých let minulého století hraje také v divadle. Dnes vystupuje ve dvou divadelních hrách - v Koktejlu s Jiřinou Jiráskovou a ve Víš přece, že neslyším, když teče voda s Petrem Nárožným a Květou Fialovou. Všichni životní partneři Jany Brejchové byli a jsou herci či režiséři. Prvním byl Miloš Forman, potom německý režisér a herec Ulrich Thein, se třetím mužem Vlastimilem Brodským má dceru Terezu Brodskou. Potom žila třináct let s Jaromírem Hanzlíkem. Posledních deset let je manželkou Jiřího Zahajského. Ráda vaří, pobývá na chalupě, je až chorobně pořádná a odpovědná. Od svých čtvrnácti let se živí sala.
1943 † Max Vladimír von Beck - rakouský politik (* 6. 9. 1856)
patřil do okruhu spolupracovníků následníka trůnu Františka Ferdinanda d Este, v letech 1906 až 1908 byl předsedou vlády Předlitavska; uzákonil všeobecné volební právo
1961 + Jaroslav Řehulka - prozaik (* 31. 12. 1886)

1964 + Jan Rychlík - skladatel a hudební spisovatel (* 27. 4. 1916)

1996 † Gerry Mulligan - americký barytonsaxofonista, dirigent a aranžér (* 6. 4. 1927)
V letech 1952 až 1959 vedl kvarteto propagující west coast jazz, od roku 1960 vlastní orchestr. V 70. letech minulého století působil též v kvartetu s Davem Brubeckem.
2001 po mohutné demostraci v Manile byl filipínský prezident Joseph Estrada odoválán z funkce
v čele země ho vzápětí vystřídala viceprezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová
2001 viceprezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová vystřídala v čele země Josepha Estradu
ten byl odvolán po mohutné manifestaci v Manile
2001 George Walker Bush složil prezidentský slib
Byla to deštivá, zimně nevlídná washingtonská sobota. Těsně po poledni George Bush mladší pozvedl na západní terase Kapitolu pravou ruku a před předsedou Nejvyššího soudu Williamem Rehnquistem přísahal, že 'bude věrně vykonávat úřad prezidenta Spojených států...'. V tu chvíli k němu vzhlížely statisíce lidí přímo na místě a desetimilóny prostřednictvím obrazovek. Polovina jeho krajanů se na George Bushe dívala s důvěrou a radostí, ta druhá, a patrně větší, co volila jeho demokratického soka Alberta Gorea, s nedůvěrou a skratými výčitkami. Byl to okamžik, který završil nejdramatičtější, nejdelší i nejdražší volby prezidenta v americké historii. Mezi volebním 7. listopadem 2000 a 13. prosincem 2000, kdy o vítězství Bushe nad Gorem rozhodl až výrok Nejvaššího soudu v poměru 5:4, uběhlo předlouhých 36 dní. A byly to volby i nejparadoxnější. Přestože viceprezident Al Gore celosotátně získal zhruba o 300 000 hlasů více, výrokem soudu - nepřepoičítané sporné hlasy na Floridě - Bush získal všech 25 floridských volitelů. To bylo rozhodující. 'I když jste možná pro mne nehlasovali, hodlám sloužit i jako váš prezident,' obrátil se Bush na 'ty druhé Američany'.
1942- Nacisté na konferenci ve Wannsee (Berlín) rozhodli, že konečným řešením židovské otázky bude likvidace Židů.
1920- narozen Federico Fellini- italský filmový režisér a scenárista
1612- zemřel Rudolf II.- římský císař, král český a uherský
1292- narozena Eliška Přemyslovna- česká královna
1211- narozena Sv. Anežka Česká- česká světice


Autor: Eliška

Datum vložení: 20.01.2008 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4062

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Vendelín, zítra Brigita