Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 22.1.

Svátek dnes: Slavomír
Původ jména: slovanský
Význam jména: Novější obdoba jména Slavomil. První složka jména slav má význam 'sláva, slavný', druhá mír může znamenat 'mír' nebo 'svět'. Význam jména je 'sláva míru' nebo 'slavný soudce'.1561 * Francis Bacon, baron z Verulamu, vikomt ze Saint Albanu - anglický filozof a státník († 3. 4. 1626)
Iniciátor novověkého pojetí poznání, podle kterého je cílem vědy a filozofie zlepšovat podmínky lidského života. Zdůraznil praktický význam vědy, kdy 'lidské vědění a moc splývají v jedno' (Nové Organon); představu budoucí společnosti vylíčil v nedokončené sociální utopii Nová Atlantida. Kritizoval scholastiku a usiloval o velké obnovení věd; poznatky získané empiricky (zejména experimentem a pozorováním) doporučil opřít o jednotnou induktivní metodu, neboť člověka klamou smysly i vlastní mysl. Metoda indukce sice neodpovídá plně povaze novověké vědy (a Bacon navíc nedocenil úlohu matematiky a matematizace), ale Bacon zřejmě jako první formuloval její sociální a industriální charakter.
1666 † Šáhdžahán - indický panovník (* 5. 1. 1592)
Z dynastie Mughalů, vládl v letech 1628 až 1658 z Ágry a Dillí. Rozšířil moc říše v Dakkhinu o Ahmadnagar, Bidžápur a Gólkóndu, obohatil metropole nádhernými stavbami (Tádžmahal v Ágře, Červená pevnost s Perlovou mešitou a Páteční mešita v Dillí). Jeho onemocnění (v roce 1657) vyvolalo mezi čtyřmi syny nástupnickou válku; její vítěz Aurangzéb nadosmrti uvěznil Šáhdžahána v pevnosti v Ágře.
1840 † Johann Friedrich Blumenbach - německý lékař a přírodovědec (* 11. 5. 1752)
jeden ze zakladatelů fyzikální antropologie, první použil pojem antropologie
1873 * Anna Auředníčková - umělecká překladatelka, prozaička a fejetonistka (+ 19. 7. 1957)
Známá také pod jménem Schicková. Ve své době se jí dostalo výborného všeobecného a jazykového vzdělání. Po svatbě se s manželem usadila v Kutné Hoře. V roce 1901 se rodina přestěhovala do Vídně, kde začala překládat z francouzštiny a z angličtiny do němčiny a později překládá české autory. Propagovala českou kulturu v Rakousku. Překládala knihy, podívky, fejetony a kratší texty. Zprostředkovávala českým umělcům přednášky, výstavy a koncerty. Rodina hostila české umělce a politiky. V roce 1938 se vrátila do vlasti. V roce 1941 byla z rasových důvodů transportována do Terezína. Po návratu do Prahy opět překládala a věnovala se také drobné publicistice a rozhlasovému vysílání pro krajany v zahraničí.
1883 * Vincenc Beneš - malíř (+ 27. 3. 1979)

1889 * Willi Baumeister - německý malíř, ilustrátor a jevištní výtvarník († 31. 8. 1955)
Profesor typografie a fotografie na uměleckoprůmyslové škole ve Frankfurtu nad Mohanem. V první polovině 20. let minulého století vytvořil sérii nerámovaných reliéfních 'zděných obrazů' (Mauerbilder) s tematikou z oblasti sportu a strojů. Od 30. let minulého století se tvorba přesunula do abstraktní polohy. Po Ideogramech vytvořil Africkou sérii, později se zaměřil na barevnou harmonii abstraktních kompozic; měl zásadní význam pro formování německé abstraktní malby.
1891 † Jan Neruda - básník, prozaik, novinář, fejetonista, divadelník, literární a výtvarný kritik (* 9. 7. 1834)
Hlavní představitel generace májovců. Redaktor deníků Čas, Hlas, Národní listy a beletristických časopisů Obrazy života, Rodinná kronika, Květy, Lumír. Napsal přes 2000 fejetonů cestopisného, zábavného, uměleckokritického, politického, sociálního, osvětového a kulturního charakteru (knižně Studie krátké a kratší, Žerty hravé i dravé, Obrazy z ciziny, Menší cesty); jeho mnohotvárný a jazykově moderní publicistický styl ovlivnil další vývoj české žurnalistiky. Novinářský zájem o realistické zachycení života v celé jeho bohatosti, vyjádřené s vážností i humorem, s ironií i citlivou vnímavostí, se projevil v povídkových knihách Arabesky a Povídky malostranské. V rané básnické tvorbě vyjádřil svou romantickou rozervanost, kterou zahalil do ironie a provokativního cynismu (Hřbitovní kvítí). Básně z 60. let 19. století uspořádal do tří Knih veršů (výpravných, lyrických a smíšených, časových a příležitostných); vyjádřil v nich rodinné a milostné city i své vnímání politických a sociálních problémů národní společnosti, která se nemůže svobodně rozvíjet. Písně kosmické vytyčují perspektivu moderního technického světa a lidského poznání, v Baladách a romancích se Neruda vrátil k obrozenské tradici lidových balad, křesťanských mýtů a historických romancí, aby je přiblížil současnému vnímání. Subjektivní lyriku 80. let 19. století, milostná a osobní vyznání spojená s přírodními motivy, shrnul v básnické sbírce Prosté motivy. Na ni navazují Zpěvy páteční (vydané z pozůstalosti), rozšířené o nejosobnější vyjádření vlasteneckého citu, vztahu k tradičnímu systému životních a národních hodnot. Méně zdařilé byly jeho dramatické pokusy (Ženich z hladu, Prodaná láska, Francesca di Rimini). Neruda byl ve své době ceněn především jako žurnalista; jeho básnické dílo ocenila až generace lumírovců.
1900 * Karel Hájek - umělecký fotograf (+ 31. 1. 1978)

1900 * Jan Slavíček - malíř (+ 5. 4. 1970)

1904 * George Balanchine, vl. jm. George Melitonovič Balančivadze - americký choreograf gruzínského původu († 30. 4. 1983)
Syn Melitona Balančivadzeho. Jedna z nejvýznamnějších osobností světového baletu. V letech 1921 až 1924 členem Akademického divadla opery a baletu, poté odešel na Západ, kde v letech 1925 až 1929 působil jako baletní mistr Ruského baletu. V roce 1933 pozván, aby řídil School of American Ballet, ze které roku 1946 vyrostl soubor, známý dnes jako New York City Ballet. Měl těsný vztah k Igorovi Stravinskému, se kterým spolupracoval na baletu Apollom Musaget (1928); nastudoval rovněž jeho Orfea, Agon a další díla. Balanchine pěstoval nadále i odkaz klasického baletu; uváděl například Louskáčka, Dona Quijota.
1905 Krvavá neděle v Rusku

1921 * Arno Babadžanjan - arménský skladatel a klavírista († 11. 11. 1983)
Profesor na konzervatoři v Jerevanu. Uplatňoval prvky arménské lidové hudby. Autor Hrdinské balady pro klavír a orchestr, instrumentálních koncertů, komorních a klavírních skladeb, písní, filmové a jiné hudby.
1921 * Krzysztof Kamil Baczyński - polský básník († 4. 8. 1944)
Navázal na poetiku Cypriana Kamila Norwida; vyjádřil tragický osud své generace a existenciální deziluzi válečné katastrofy (český výbor Spálené růže). Padl ve varšavském povstání.
1922 † sir James Bryce - britský politolog, právník a politik (* 10 5 1838)
dlouholetý poslanec za liberální stranu, několikrát ministr, velvyslanec ve Washingtonu, autor monumentálního díla Americký Commonwealth a průkopnického spisu Moderní demokracie, autor klíčového politického pojmu systém stran
1970 + Karel Mikuláštík - dirigent, heligonista, kontrabasista (* 31. 12. 1903)

1993 † Kóbó Abe, vl. jm. Kimifusa Abe - japonský povídkář, novelista, dramatik (* 7. 3. 1924)
Nejvýraznější představitel poválečné školy v japonské literatuře. Psal pod vlivem surrealismu, Franze Kafky a Rainera Maria Rilka. Dílo: Kabe (Zeď), Písečná žena (zfilmována Akira Kurosawou), Tvář toho druhého, Červený kokon. V díle používá i prvky sci-fi.

1955- narozen Ladislav Vízek- český fotbalista
1941- zemřel František Křižík- český technik
1905- ?Krvavá neděle? v ruském Petrohradu. Více než tisíc ze 140 000 protestujících dělníků bylo postříleno carskou armádou.
1901- zemřela Viktorie- britská královna
1788- narozen George Gordon Byron- anglický spisovatel
1561- narozen Francis Bacon- anglický filosof, vědec a státník

Autor: Eliška

Datum vložení: 22.01.2008 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4996

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Alexandra, zítra Evžénie