Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 27.1.

Svátek dnes: Ingrid
Původ jména: severský
Význam jména: Vykládá se jako 'jezdkyně boha Ing(w)', popřípadě 'krásný Ing(w)e'. Jméno je rozšířeno ve skandinávských zemích.1756 * Wolfgang Amadeus Mozart - rakouský hudební skladatel († 5. 12. 1791)
Syn Leopolda Mozarta. Jeden z nejvýznamnějších světových hudebníků, spolu s Josephem Haydnem dovršitel hudebního klasicismu. Od dětství činný jako klavírní virtuóz; podnikl koncertní cesty po Evropě a tři studijní cesty do Itálie. V letech 1769 až 1781 koncertním mistrem arcibiskupa v Salcburku, od roku 1781 žil trvale ve Vídni. Několikrát navštívil Prahu, kromě jiného v roce 1787, kdy se v Nosticově divadle (dnes Stavovském) uskutečnila premiéra jeho opery Don Giovanni; přítel manželů Duškových. Napsal více jak 600 skladeb ze všech oborů (katalog děl sestavil Ludwig von Köchel). Z díla: opery (La finta semplice, Bastien a Bastienka, Idomeneo, Únos ze serailu, Figarova svatba, Divadelní ředitel, Don Giovanni, Cosi fan tutte, La clemenza di Tito, Kouzelná flétna), asi padesát symfonií (mj. D dur Pařížská, D dur Haffnerova, C dur Linecká, D dur Pražská, g moll, C dur Jupiter), instrumentální koncerty – zejména klavírní (dvacet pět) a houslové, divertimenta a serenády (Malá noční hudba), tvorba komorní (kromě jiného třiadavacet smyčcových kvartetů, kvintety, smyčcová a klavírní tria, 40 houslových sonát), klavírní skladby (devatenáct sonát, též skladby pro klavír na čtyři ruce), Rekviem, mše (Korunovační), árie (Bella mia fiamma, addio).
1860 † János Bolyai - maďarský matematik (* 15. 12. 1802)
Absolvent vojenské akademie. Zabýval se Euklidovým postulátem o rovnoběžkách, který nedokázal, a proto studoval geometrii bez jeho použití (tzv. absolutní geometrii). Patří k objevitelům neeuklidovské hyperbolické geometrie.
1901 † Giuseppe Verdi - italský skladatel (* 10. 10. 1813)
Navázal na tradiční formu italské opery a stal se dovršitelem jejího vývoje. V prvním období Verdiho tvorby se uplatnilo zejména téma národně osvobozeneckého boje (Nabucco, Ernani, Attila, Bitva u Legnana), později dramatické polohy (Luisa Millerová a Macbeth) a témata sociální (Rigoletto, Trubadúr, Traviata). Po roce 1855 usiloval o vytvoření velké opery francouzského typu (Sicilské nešpory, Simone Boccanegra, Maškarní ples, Síla osudu, Don Carlos, Aida). V posledním období života využil shakespearovské náměty (Othello, Falstaff). Autor Rekviem, Te Deum, Stabat Mater a jiných vokálních skladeb (sbory), též smyčcový kvartet.
1913 * Zdeňka Hrnčířová - pěvkyně (+ 18. 5. 1984)

1918 * Antonín Mrkos - astronom, polární badatel (+ 29. 5. 1996)

1919 † Endre Ady - maďarský symbolistický básník (* 22. 11. 1877)
Vůdčí umělecká osobnost literární skupiny Nyugat. V jeho poezii se prolínají prvky dekadentní, secesní a impresionistické; mesianistický postoj očekávání demokratické revoluce a nové pojetí maďarství v opozici s národním iluzionismem. Česky vyšly kromě jiného výbory veršů Krev a zlato, Sám s mořem.
1956 † Erich Kleiber - rakouský dirigent (* 5. 8. 1890)
V letech 1936 až 1949 dirigentem Teatro Colón v Buenos Aires. Propagátor moderní hudby, například děl Albana Berga a Leoše Janáčka. Vynikl též jako interpret skladeb vídeňských klasiků, Richarda Strausse a V. Nováka.
1996 † Olga Havlová - osobnost společenského života (* 11. 7. 1933)
Manželka Václava Havla, v 70. a 80. letech minulého století aktivistka českého disentu (kromě jiného v době uvěznění svého manžela vedla samizdatovou edici Expedice). V roce 1990 založila Výbor dobré vůle (známý jako Nadace Olgy Havlové), působící v sociální a humanitární oblasti. V roce 1993 získala titul Žena roku, udělovaný v Norsku (jako jediná z dosud oceněných, která neměla norskou státní příslušnost).
1999 + František Vláčil - filmový režisér a scénárista (* 19. 2. 1924)

1996- zemřela Olga Havlová- první manželka Václava Havla
1967- Během simulovaného odpočítávání vypukl na kosmické lodi Apollo 1 požár, při kterém uhořeli astronauté Virgil Ivan Grissom, Edward Higgins White a Roger Bruce Chaffee.
1945- Osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.
1901- zemřel Giuseppe Verdi- italský operní skladatel
1756- narozen Wolfgang Amadeus Mozart- rakouský hudební skladatel
Významný den: Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti


Autor: Eliška

Datum vložení: 27.01.2008 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4707

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Drahoslav, zítra Vladislav