Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 29.1.

Svátek dnes: Zdislava
Původ jména: slovanský
Význam jména: Ženská podoba mužského jména Zdislav. První složka jména je slovesný základ sdě 'udělat, sdělat', význam jména je 'udělat se slavným'.1743 † André Hercule de Fleury - francouzský politik, kardinál (* 22. 6. 1653)
v letech 1714 až 1723 byl vychovatelem Ludvíka XV., od roku 1726 řídil vnitřní i zahraniční politiku Francie, ve válce o dědictví polské (1733 až 1735) zabezpečil Francii nárok na Lotrinsko, omezil státní výdaje, podporoval rozvoj dopravy a obchodu
1782 * Daniel François Esprit Auber - francouzský skladatel († 12. nebo 13. 5. 1871)
Jeden z tvůrců tzv. velké francouzské opery (Němá z Portici). Autor komických oper (Fra Diavolo).
1814 † Johann Gottlieb Fichte - německý filozof (* 19. 5. 1762)
Představitel německé klasické filozofie, pokračovatel Kantův, předchůdce Friedricha Wilhelma Josepha Schellinga a Georga Wilhelma Friedricha Hegela. Stojí na začátku romanticko-idealistické filozofie činné stránky, čili aktivního Já. Podle Fichteho má filozofie tvořit základ všech věd, tj. být vědoslovím; avšak nikoli věc, substance, nýbrž vědomí musí být principem, z něhož lze odvodit celý svět. Fichte obdivoval Kantovu transcendentální (mimozkušenostní) filozofii, nesdílel však jeho představu o vztahu mezi aposteriorním (odvozeným) a apriorním (předem daným) poznáním. Soudil, že buď pasívní povaha odvozuje své představy od věci (senzualismus, materialismus), nebo Já aktivně klade před sebe předmět poznání a tak aktivně vytváří svět v ideji a obrazotvornosti (idealismus). Navázal na Kantovo vyzdvižení praktického rozumu nad rozumem teoretickým i na jeho myšlenku autonomie člověka jako morální bytosti vyčleněné z vnější nutnosti. Za podstatu lidského vědomí pokládal čin. Z díla: Wissenschaftslehre (Vědosloví), Pojem vzdělance.
1817 * William Ferrel - americký klimatolog a meteorolog († 18. 9. 1891)
V roce 1856 formuloval klasické představy o všeobecné cirkulaci atmosféry.
1829 † Paul François Jean Nicolas Barras, vikomt - francouzský politik, původně důstojník (* 30. 6. 1755)
od roku 1792 v Konventu poslancem Hory, v roce 1794 za thermidorského převratu zorganizoval vojenský oddíl, s nímž se zmocnil pařížské radnice, kam se uchýlil Maximilien Robespierre, přispěl tak rozhodným způsobem k úspěchu převratu, roku 1795 potlačil povstání roajalistů, v letech 1795 až 1799 byl jedním z pěti direktorů, po nástupu Napoleona I. Bonaparta byl z politiky odstraněn
1848 † Johann Joseph von Görres - německý historik a publicista (* 25. 1. 1776)
Profesor dějin na univerzitě v Mnichově. Spolupracoval s Clemensem Brentanem a Ludwigem Achimem von Arnimem. Zaujímal liberální postoje, poté se vrátil ke katolické církvi a stal se exponentem politického katolicismu. Hlavní dílo: Die christliche Mystik (Křesťanská mystika, čtyři svazky).
1860 * Anton Pavlovič Čechov - ruský spisovatel a dramatik († 15. 7. 1904)
Manžel Olgy Leonardovny Knipperové. Jeden z nejvýznamnějších povídkářů světové literatury a novátor dramatické tvorby. Původním povoláním lékař, později se plně věnoval literatuře. Zpočátku psal fejetony a humoristické miniatury, od 80. let 19. století vynikl jako autor tzv. smutných humoresek a analytických povídek i novel, v nichž podal brilantní diagnózu i subtilní, lyrickou charakteristiku lidských vztahů (české výbory Melancholický dekameron, Tisíc a jedna vášeň, Tiché diagnózy, Povídky). Jako satirik pranýřoval zejm. věčné lidské a společenské neduhy (Člověk ve futrálu, Nudná historie, Pavilón č. 5, Anna na krku), kultivoval žánr psychologické milostné novely (Záchvat, Dáma s psíčkem), podal naturalistické svědectví, ale i lyrickou reflexi ruského venkova v novelách Step a Mužici, usiloval o zobrazení problematiky novodobého myšlení a tragiky lidského údělu (Černý mnich, V roklině). V prozaické tvorbě představitel krátké povídky, vyznačující se stylistickou lapidárností a uměním zkratkovitého pojmenování celého prostředí a konkrétní atmosféry, čímž ovlivnil moderní evropskou a zejm. americkou prózu. Na lyrickém postižení ovzduší doby, živé tonality citových vztahů a konfrontujících se myšlenkových postojů založeno jeho dramatické dílo, které po jednoaktových humoreskách (Medvěd, Svatba) vyvrcholilo v cyklu tzv. lyrických komedií, reflektujících atmosféru ruské společnosti na přelomu 19. a 20. století (Racek, Strýček Váňa, Tři sestry, Višňový sad); vytvořil v nich nový typ novoromantického poetického dramatu, v němž vnější konflikt promítl do vnitřních kolizí a peripetií psychiky jednotlivých protagonistů. Novátorská struktura her zároveň umožňuje široký rejstřík inscenačních a režijních postupů a výkladů od tradičních, novoromanticky nostalgických až po groteskně komediální, inklinující k společenské dramatické frašce. V hrách Darebák Platonov a Ivanov ztvárnil nadčasovou tragédii iluzí a ideálů 'zbytečného člověka' a pokusil se o experimentální podobu 'románu v dramatu'.
1867 * Vicente Blasco Ibáňez - španělský prozaik († 28. 1. 1928)
Společenskokritické náměty románů i povídek čerpal většinou z rodného valencijského kraje. Pozdější díla Krev a písek z prostředí býčích zápasů a Čtyři jezdci z Apokalypsy s tematikou 1. světové války mu získaly světové slávu. Značná část jeho tvorby vyšla i v českých překladech. Aktivně se věnoval politice jako odpůrce monarchie a republikán.
1901 † Július Zeyer - básník (* 26. 4. 1841)

1904 * Arnold Gehlen - německý filozof a sociolog († 30. 1. 1976)
Spolutvůrce moderní filozofické antropologie, která se stala základem i jeho politické filozofie. Využíval poznatky moderních přírodních věd, navazoval na nové směry v biologii (zejména na nauku o chování, jak je vyložena v dílech Konrada Lorenze či Adolfa Portmanna), ovlivněn též Henri Bergsonem a vitalismem. Základem jeho antropologie je člověk chápaný jako 'nedostatková bytost', jehož nedostatečná biologická specializace mu nedovoluje obstát přímo ve světě přírody. Proto se stává otevřeným vůči světu a svým jednáním přeměňuje fakta vnějšího světa ve svůj prospěch. To je základ, na němž vzniká kulturní a sociální instituce. Z díla: Duch ve světě techniky, Urmensch und Spätkultur (Pračlověk a pozdní kultura).
1912 † Herman Bang - dánský spisovate ( *20. 4. 1957)
nejvýznamnější představitel impresionismu v dánské literatuře, osobitý styl se smyslem pro detail, s psychologickými studiemi postav uplatnil ve sbírkách povídek Excentrické novely a hlavně Tiché existence, kde vyšlo i jeho hlavní dílo, malý román U cesty, působil také jako divadelní režisér
1938 * Jiří Fréhar - režisér
Působil v Šumperku, Olomouci, Kladně, v Divadle E. F. Buriana a od roku 1990 v divadle Labyrint v Praze.
1955 † Hans Hedtoft-Hansen - dánský politik (* 21. 1. 1903)
od roku 1939 předseda sociálně demokratické strany, za 2. světové války podporoval politiku dánské neutrality a kapitulace, 1941 se vzdal funkcí, zúčastnil se protifašistického hnutí, v roce 1945 opět předsedou strany, odmítl návrhy na akční jednotu s komunistickou stranou a vstoupil do vlády jako ministr práce a sociálních věcí, od roku 1947 předseda vlády
1960 + Anděla Novotná - herečka (* 9. 4. 1886)

1994 + Josef Heyduk (pseudonym Karel Jangl) - prozaik a překladatel, autor knih pro mládež (* 30. 3. 1904)


1980- narozen Jan Matura- český sdruženář a skokan na lyžích
1965- narozen Dominik Hašek- český hokejový brankář
1947- narozen Marián Varga- slovenský hudebník
1860- narozen Anton Pavlovič Čechov- ruský spisovatel
1180- zemřel Soběslav II.- český kníže


Autor: Eliška

Datum vložení: 29.01.2008 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 6585

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Jaroslav, zítra Vlastislav