Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 2.2.

Svátek dnes: Nela
Původ jména: latinský
Význam jména: Původně zkrácená domácká podoba jmen Kornélie, Petronela, Eleonora, ale i Helena. Zkracování však pokračuje v jména Ellen - Elen - En.1353 † Anna Falcká - česká a římská královna (* 26. 9. 1329)
dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. a Anny Korutanské, od roku 1349 druhá manželka Karla IV.
1461 * Džore Georgius de Dersa Držić, Giore de Darsa (Dirsa) - chorvatský renesanční básník († 25. 9. 1501)
Zakladatel (spolu s Š. Menčetićem) petrarkovské poezie. Autor téměř stovky milostných a reflexivně náboženských písní. Česky ukázky v antologii Dubrovnická renesanční poezie.
1700 * Johann Christoph Gottsched - německý divadelní teoretik a dramatik († 12. 12. 1766)
Profesor na univerzitě v Lipsku. Osvícenec; přál si povýšit německou kulturu podle vzoru francouzských klasicistních dramatiků, divadlo chápal jako nástroj morální výchovy. V této snaze byl podporován herečkou Carolinou Neuberovou, s jejímž souborem spolupracoval. Měl vlastní koncepci klasické, rétorické gestikulace, která vešla ve známost jako lipský styl. Hra Umírající Cato měla být vzorem německé tragédie.
1829 * Alfred Edmund Brehm - německý zoolog a cestovatel († 11. 11. 1884)
Ředitel zoologické zahrady v Hamburku. Syn Christiana Ludwiga Brehma. Založil akvárium v Berlíně. Známý popularizátor zoologických poznatků, autor mnohosvazkového díla Život zvířat.
1849 * Hviezdoslav, vl. jm. Pavol Országh - slovenský básník, dramatik a překladatel († 8. 11. 1921)
Vedoucí osobnost slovenského literárního života v druhé polovině 19. století a na začátku 20. století. V rozsáhlých lyrických cyklech vyjádřil svůj vztah ke světu, k přírodě, k životu a smrti, ke svobodě člověka a národa a zamýšlel se nad vlastním osudem (Sonety, Letorosty, Žalmy a hymny, Prechádzky jarom, Prechádzky letom, Stesky, Dozvuky). Důvěrná znalost života oravského lidu ho přivedla k napsání epických skladeb Hájnikova žena, Ežo Vlkolinský, Gábor Vlkolinský. Biblické náměty aktualizoval společenskými otázkami své doby (eposy Agar, Ráchel a tragédie Herodes a Herodias). Ve sbírce Krvavé sonety reagoval na události 1. světové války a na rozpad tradičních životních hodnot. Překládal díla A. S. Puškina, A. Mickiewicze, W. Shakespeara, J. W. Goetha, E. Adyho.
1866 * Hellmut Georg von Gerlach - německý politik a publicista († 1. 8. 1935)
Činný v křesťanskosociálním hnutí. V letech 1903 až 1907 poslancem říšského sněmu. V letech 1918 až 1919 státním sekretářem v pruském ministerstvu vnitra; odstoupil a věnoval se pouze publicistice. Šéfredaktor listu Welt am Sonntag. Pacifista, roku 1933 emigroval do Francie.
1879 * Kvido Hodura - jazykovědec († 12. 9. 1960)
Profesor na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zabýval se dialektologií (Nářečí litomyšlská), stylistikou a lexikografií.
1882 * James Joyce (Augustine Aloysius) - irský spisovatel píšící anglicky († 13. 1. 1941)
Jeho experimentální prozaické dílo otevřelo nové možnosti rozvoje literárním průnikem do lidského podvědomí a nevědomí (technika proudu vědomí), uchopením 'poetické logiky' mýtu jako síly narušující racionalitu dějin i příčinnou výstavbu románového děje a rozehráním tvůrčích možností jazyka. Po studiích na jezuitských školách a na dublinské katolické univerzitě učil na jazykové škole v Pule (na poloostrově Istrie), později přednášel na univerzitě v Terstu (o W. Shakespearovi a Hamletovi). Publikoval sbírku lyrických básní Chamber Music (Komorní hudba), těžící z renesanční a barokní symboliky, ale zároveň exponující v jednoduchém milostném příběhu lyrického hrdiny budoucí témata zrady, žárlivosti a masochismu. V souboru povídek Dubliňané vytvořil z nahodile vybraných osudů obyvatel irské metropole univerzální podobenství lidského a společenského života, zároveň však ukázal na hlubokou krizi irského národního vědomí a na nemožnost vybudovat kontinuitu mezi tradicí a přítomností, jednotlivcem a společností, národem a světem. V autobiografickém románu Portrét umělce v jinošských letech J. vysvětluje kromě jiného svůj experimentální přístup k jazyku i pojetí básnické vize (epifanie). Za 1. světové války žil Joyce v Curychu, kde napsal své jediné drama Vyhnanci a pracoval na svém největším románu Odysseus, spojujícím antický příběh a vylíčení jednoho dne (16. 6. 1904) v Dublinu. Děj je rozčleněn do osmnácti částí, z nichž každá souvisí s jednou epizodou Odysseova putování a vyznačuje se složitou symbolikou motivů, barev i specifickým stylem. Vyprávění nesměřuje k uchopení smyslu postav a jejich světa, nýbrž k osvobození jazyka. Protože se Joyceova parodie a jazyková hra nevyhýbá tématům posvátným a tabuizovaným, náboženským a sexuálním, nemohla být kniha publikována v Anglii (poprvé vyšla roku 1922 v Paříži) a v USA byla soudně zakázána do roku 1933. V další próze Finnegans Wake (Plačky za Finneganem), založené na lidové baladě, připomínají hlavní postavy (dublinský hospodský Humphrey Chimpden Earwicker, jinak též HCE, jeho žena Anna Livia Plurabella a synové Shem a Shaun) archetypy. Jsou součástmi univerzálního mýtu, který díky jazykové hře zahrnuje v kruhovém pohybu vývoj všech jazyků a kultur.
1885 * Michail Vasiljevič Frunze - sovětský politik a vojenský činitel († 31. 10. 1925)
Od roku 1904 členem bolševické strany (v roce 1905 odsouzen k smrti, rozsudek změněn na doživotí), účastnil se revolucí 1905 (v Moskvě) a 1917 (v Bělorusku). V roce 1918 vojenským komisařem, od roku 1919 velitelem armády, od roku 1924 náčelníkem generálního štábu, lidovým komisařem vojenství. Měl vliv na utváření sovětské vojenské doktríny. Aktivně se účastnil v bojích občanské války v Rusku. Zemřel po neúspěšné operaci.
1891 * Alois Balán - architekt († 11. 5. 1960)
V letech 1918 až 1938 působil na Slovensku, kde projektoval většinou s J. Grossmannem v Bratislavě. Od kubismu se propracoval k funkcionalistické architektuře.
1901 * Jascha Heifetz - americký houslista ruského původu († 10. 12. 1987)
Sólový i komorní hráč, interpret děl především klasických a romantických autorů.
1903 * Morley Callaghan - kanadský prozaik († 25. 8. 1990)
Psal anglicky. Ovlivněn Ernestem Hemingwayem a moderní katolickou etikou (Jacques Maritain) napsal symbolický román z městského prostředí The Loved and the Lost (Milované a zatracené), zdůrazňující význam křesťanské víry a morálky pro člověka.
1904 * Valerij Pavlovič Čkalov - ruský letec († 15. 12. 1938)
Zkušební pilot. Vykonal mnoho dálkových letů bez mezipřistání, například Moskva – Vancouver (1937, 12 000 km za 36 h 25 min). Zahynul při zalétávání nového typu stíhacího letounu.
1929 * Věra Chytilová - filmová režisérka
Představitelka tzv. nové vlny (Pytel blech, Automat svět, O něčem jiném, Sedmikrásky). V 70. až 90. letech minulého ostoletí se zaměřila na zobrazení etického úpadku společnosti ve filmech Hra o jablko, Panelstory, Kalamita, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Vlčí bouda, Šašek a královna, Kopytem sem, kopytem tam, Dědictví aneb Kurvahošigutentag, Pasti, pasti, pastičky.
1930 * Zbyněk Hejda - básník
Autor metafyzické a spirituální poezie, tlumočící prostřednictvím moderního básnictví barokní symbiózu smrti a snu a pesimistickou filozofii života jako nekonečné noci (Všechna slast, Blízkosti smrti, Lady Felthamová).
1938 † Friedrich Adler - německý židovský básník a dramatik žijící v Praze (* 13. 2. 1857)
Přepracovával španělské veselohry, například Don Gil. Psal i básně vybroušených tradičních forem a drobné prózy. Překladatel Jaroslava Vrchlického.
1940 * Martina Arroyová - americká operní pěvkyně
Sopranistka, vyniká zvláště v dílech Giuseppe Verdiho.
1943 * Sigitas Geda - litevský básník
Autor sbírek, například M#nulio žiedai (Měsíční květy), Mamut# t#vyn# (Pravlast mamutů), poémy Strazdas o litevském básníku-knězi, v nichž čerpal hlavně z národních a folklorních tradic.
1943 * Petr Chudožilov - prozaik a publicista
Působil v Literárních novinách, Plameni, Reflexu. Autor próz Kapři v kvetoucích trnkách, Boj o fusekli; německy psaných pohádek. Od roku 1981 ve Švýcarsku.
2001 ministr spravedlnosti vlády ČR předal funkci
Odstupující ministr spravedlnosti Pavel Rychetský předal funkci Jaroslavovi Benešovi.


1989- V Československu byla vykonána poslední poprava.
1936- V kriminalistice byl poprvé použit detektor lži.
1929- narozena Věra Chytilová- česká filmová režisérka
1124- zemřel Bořivoj II.- český kníže


Autor: Eliška

Datum vložení: 02.02.2008 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 6040

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Josef, zítra Světlana