Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 4.2.

Svátek dnes: Jarmila
Původ jména: český
Význam jména: První složka jména jarý, z níž bylo odvozeno i jaro, znamená 'bujný, prudký, silný', druhá složka mil(a) znamená 'milující'. Celý význam jména 'milující prudkost, sílu, bujnost, jaro'.1740 * Carl Michael Bellman - švédský básník († 11. 2. 1795)
Dvorní básník krále Gustava II., pro kterého psal oslavné básně, v duchu doby tvořil pastýřské a duchovní verše i parodické skladby na biblické náměty. Používal populární melodie, zejména taneční hudbu. Vytvořil dva cykly písní zachycujících scény ze stockholmských uliček a hospůdek. Písně mají dialogickou formu a svižnou dramatizaci; jsou považovány za jeden z vrcholů švédské poezie a interpretovány současnými zpěváky. Česky vyšly pod názvem Sestry, bratří – číše výše! s podtitulem Fredmanovy epištoly a Fredmanovy zpěvy.
1781 + Josef Mysliveček - skladatel (* 9. 3. 1737)

1850 * Alfred Seifert - malíř (+ 6. 2. 1901)

1871 * Friedrich Ebert - německý politik († 28. 2. 1925)
Od roku 1913 činný v odborech. V sociální demokracii nástupce Augusta Bebela, v letech 1913 až 1919 spolupředsedou strany. Loajální s válečným vystoupením Německa za 1. světové války, kterou chápal jako obranu proti carskému Rusku. Roku 1918 se stal říšským kancléřem. Zajistil regulérní průběh voleb do výmarského Národního shromáždění, v letech 1919 až 1925 prozatímním říšským prezidentem. Zemřel v době, kdy byl krajní pravicí obviněn, že se roku 1918 dopustil zrady.

1881 † Thomas Carlyle - anglický esejista, historik a filozof skotského původu (* 4. 12. 1795)
Propagátor německé literatury (Johann Wolfgang von Goethe aj.) a filozofie (Jean Paul Friedrich Richter, Johann Gottlieb Fichte) v anglosaském světě; ovlivnil amerického filozofa Ralpha Waldo Emersona a jeho transcendentalismus. Kritizoval materialismus, utilitarismus a liberalismus, které nejsou schopny přinést lidem štěstí. Představitel krajně subjektivistického pojetí historie, stojícího na pomezí historiografie a beletristiky. Dějiny chápal jako drama lidských osudů, důraz kladl na vůli a aktivitu významných osobností – vykonavatelů Boží prozřetelnosti. Z díla: Olivier Cromwell, History of Friedrich II, called Frederick the Great (Dějiny Friedricha II., zvaného Friedrich Veliký), The French Revolution (Francouzská revoluce). Parodická fiktivní autobiografie Sartor Resartus (Přešitý krejčí) vytyčuje společenskou orientaci progresívního intelektuála 19. století.
1889 * Richard Boleslawski - americký divadelní a filmový herec, režisér a scénograf polského původu († 17. 1. 1937)
Před 1. světovou válkou žil v Moskvě (od roku 1907 členem MCHAT). Natočil filmy Rasputin a carevna, Lidé v bílém, Pestrý závoj, Bídníci, Zahrada Alláhova a Divoká Teodora). Autor knihy Herectví – šest prvních lekcí.
1892 * Ugo Betti - italský dramatik († 9. 6. 1953)
Dobrovolník v 1. světové válce; po válce pracoval v soudnictví. Vytvářel osobité drama-proces, naplněné pocitem zoufalství a beznaděje (například Palác spravedlnosti), které je spojovacím článkem mezi Pirandellovým relativismem a absurdním divadlem Beckettovým a Ioneskovým.
1900 * Jacques Prévert - francouzský básník, scenárista, režisér a výtvarník († 11. 4. 1977)
ve filmu spolupracoval s Marcelem Carném (Návštěva z temnot, Děti ráje, Brány noci). psal nostalgické moderní romance o každodenní skutečnosti, o pařížské lásce a bídě, o revoltě a přátelství, nevšední poezií je nejvýznamnější básnická sbírka Slova, obsahující záměrně hravé a vtipné verše, svým charakterem blízké francouzskému šansonu; česky vyšly například výbory Jen tak, Není se čeho bát, Jsem, jaký jsem (s vlastními ilustracemi), Divadelní hříčky, Pohádky pro nehodné děti; od poloviny 30. let minulého století se scenáristicky podílel na vzniku filmů hraných (Směšné drama, Nábřeží mlh, Den začíná, Děti ráje, Brány noci, Milenci z Verony, Zvoník od Matky Boží), dokumentárních (Setkání Seiny s Paříží) a animovaných (Cínový vojáček, Pastýřka a kominík)
1902 * Rudolf Běhounek - geofyzik († 2. 8. 1974)
Průkopník české užité geofyziky. Zakladatel katedry užité geofyziky na Univerzitě Karlově v Praze. Zabýval se ložiskovým průzkumem a strukturními výzkumy stavby Českého masívu.
1914 * Alfred Andersch - německý spisovatel, esejista († 21. 2. 1980)
Člen Skupiny 47. Autor rozhlasových her. Neoveristický vypravěč poválečné generace. Kritické vyrovnání s fašismem a válkou i s realitou poválečného světa a touha člověka po svobodě tvoří téma jeho románů, například Zanzibar aneb Poslední důvod, Rudovláska, Bouře v Ardenách.
1923 * Belisario Betancur Cuartas - kolumbijský politik
Člen konzervativní strany. V letech 1982 až 1986 kolumbijským prezidentem.
1924 * Stanislav Barabáš - slovenský filmový režisér († 1. 8. 1994)
Natočil například filmy Pieseň o sivom holubovi, Krotká, Trio Angelos, Tango pre medveďa. V roce 1968 emigroval; krátce působil v Kanadě a poté se usídlil v Německu, kde natočil více než dvacet televizních snímků (kromě jiného i některé díly seriálu Místo činu).

1994- Začala vysílat televize Nova.
1938- Adolf Hitler se stal vrchním velitelem ozbrojených sil v Německu.
1820- narozena Božena Němcová- česká spisovatelka
1808- narozen Josef Kajetán Tyl- český dramatik a spisovatel
Světový den boje proti rakovině


Autor: Eliška

Datum vložení: 04.02.2008 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 5813

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Oto, zítra Jaroslav