Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Nenechte o dovolené byt zlodějům: účinné a jednoduché triky

Na trhu ale již existuje řada dostupných produktů, které dokáží vzbudit zdání, že se v bytě i ve vaší nepřítomnosti někdo vyskytuje. Díky těmto produktům je možné, aby při stisknutí zvonku začal štěkat pes (z magnetofonu) nebo aby se náhodně rozsvěcelo světlo nebo zapínala televize či rádio. 'Základní varianty můžete pořídit již za pár stovek,' říká Veronika Fáberová z bezpečnostní agentury Group 4 Falck a dodává: 'Nejsou ovšem tak dokonalé jako produkty dražší. Například u světla nižší cenové kategorie je možné rozsvícení pouze v určitých pravidelných intervalech, čili zde existuje možnost, že potenciální lupič tento váš ´podvůdek´ prokoukne.' Dražší varianty již umožňují ovládání zařízení i dálkově, například pomocí telefonu.

Můžeme zkusit namontovat i sirénu, vnitřní nebo venkovní. Zajišťuje většinou jak zvukový, tak i vizuální poplach. Dovolí vám nastavit různé hlasitosti i různé melodie podle podnětu, který signalizátor aktivuje. Moderní přístroje ale umožní třeba i nahrát varující zprávu, která se aktivací signalizátoru spustí. Můžete tedy nainstalovat čidla k plotu okolo domu a když se někdo pokusí neoprávněně proniknout na váš pozemek, zakřičí na něj přístroj vaším hlasem třeba 'Zmiz odtud!'

Další variantou je nechat si svůj dům či byt připojit na pult centralizované ochrany (PCO). Do bytu se namontují čidla reagující na pohyb, zvuk či kouř a ta předávají signály do PCO, kde jsou hlášení vyhodnocována a v případě potřeby je okamžitě zajištěn výjezd zásahového vozidla nebo policie. Připojení k PCO lze využít třeba jen na dobu dovolené, za dvoutýdenní aplikaci zaplatíte okolo 3 000 Kč.

Mocné maličkosti
Nezveřejňujte termín svého odjezdu a pobytu na dovolené.
Nechlubte se svou finanční a majetkovou situací.
Zkontrolujte pečlivě dveře a okna, zda jsou skutečně zavřené.
Nezatahujte závěsy, rolety a žaluzie (zloději se lépe krade, není-li na něj vidět).
Vytvořte zdání, že je v bytě někdo přítomen. Pozor ovšem na triky s visícím prádlem na šňůře, upoutá zbytečně pozornost a i běžný kolemjdoucí si všimne, že prádlo je stále stejné, čili že majitelé nejsou doma.
Svěřte klíč od bytu důvěryhodnému a spolehlivému sousedovi nebo příbuznému, který bude váš byt pravidelně kontrolovat a vybírat poštovní schránku.
Využijte elektronického spínacího zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne rádio, televizi apod.
Uložte žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít při vloupání do domu či bytu.
Uschovejte cenné věci a doklady do bezpečnostní schránky nebo do domácího trezoru.
Zdokumentujte své cenné věci nejen formou seznamu, ale i fotografií (zejména u šperků), případně sepište výrobní čísla přístrojů. Tyto informace pomohou policii v případném pátrání po odcizených věcech a pojišťovnám při likvidaci pojistné události.


Podle statistik Ministerstva vnitra jsou ze 48 % zneužívány pro násilné vniknutí do bytu dveře a z 37 % okna. Podle Fáberové zhruba 40 % zlodějů ovšem ztrácí zájem o dveře, které by neotevřeli do 10 minut. Kompletně nové bezpečnostní dveře získáte za asi 7 000 až několik desítek tisíc korun. Pokud tak vysokou částku vydat nemůžete, zkuste účelné bezpečnostní prvky v řádu stovek korun - bezpečnostní zámky, cylindrické vložky, kování, závory a nástroje proti vysazení z pantů. Bezpečnost dveří zdvojnásobí také přídavné zámky či klasický bezpečnostní řetízek.

Nejvíce zneužívány jsou podle statistik okna v přízemních prostorách (16 %), dále okna sklepní, vikýře a násypné otvory (11 %), v nemalé míře i balkónová okna a dveře (10 %). Myslete tedy na mříže, které jsou zřejmě skutečně tím nejefektivnějším způsobem, jak se ubránit vniknutí lupiče. Ovšem pokud bydlíte v paneláku nebo v domě, kde z různých důvodů nelze mříže namontovat (například kvůli rozhodnutí památkářů), musíte hledat jinou, méně nápadnou možnost.
V současné době lze zajistit, aby křehké sklo nebylo již tak křehké. Způsobů je více. Můžete použít vícevrstevné sklo nebo tvrzené sklo. Nejlepší formou bezpečnostního vylepšení skla je tzv. bezpečnostní fólie. Lze ji ale lepit pouze na sklo o tloušťce minimálně 4 mm, což vylučuje klasická okna panelových domů. Fólie je ale docela drahá, 1 m2 lze pořídit za 400 Kč, za montáž zaplatíte okolo 300 Kč za 1 m2. Pojišťovny ji ale řadí do kategorie bezpečnostních mříží, ušetříte tedy pár korun na pojistném.
Pozitivní výsledek je ovšem závislý na komplexnosti zabezpečení. Proto je nutné zajistit i pevný okenní rám, řádně ukotvený ve zdi a pevně spojený dlouhými skobami, uzamykatelné uzávěry a kliky (i pro polohu větrací). Kliky můžeme pořídit již za cenu okolo 250 Kč, lepší zabezpečení pantů za ceny okolo 1 100 Kč a například přídavné zámky pro okna a balkónové dveře za 1 500 Kč. Přesto, nezapomeňte, že veškeré zabezpečení přijde vniveč, pokud zapomenete okno zavřít. A bohužel se to nestává zřídka. Policie udává, že 35 % pachatelů vyhledává právě otevřená okna a pootevřené balkónové dveře.


Autor: Eliška

Datum vložení: 16.03.2008 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3869

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Luboš, zítra Martina