Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Cestovatelské novinky
Tunisko

Země nedostižných pláží a průzračné vody. Země s dlouhou historií a památkami zapsanými na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Už staří Féničané tu kolem roku 800 př. n. l. založili obchodní kolonii Kartágo. Po punských válkách bylo podrobeno Římem. Četné památky jak na dobu punsko-fénickou, tak z doby Římské říše jsou v Tunisku dodnes.

PODOBÁ SE KOLOSEU

Al Džam mezi Súsem a Sfaxem se pyšní obrovským třípatrovým amfiteátrem. Byl postaven kolem roku 230 n. l., je dlouhý 148 metrů, široký 122 a vysoký 36 metrů. Inspiroval se římským Koloseem, má šestaosmdesát arkád a po Římu a Neapoli to byl třetí největší amfiteátr v Římské říši. Jako kamenný svědek velikosti Římské říše byl v roce 1979 zapsán na Seznam UNESCO.
V době největšího rozkvětu na začátku našeho letopočtu byl tehdejší Thysdrus (dnešní Al Džam) ležící v suché oblasti na pokraji Sáhelu protkán sítí důmyslných zavodňovací zařízení, která tam vybudovali Římané. Byla to vzkvétající obdělávaná zem. Olivovníkové plantáže zajišťovaly římskou poptávku po oleji, stavěly se tu přepychové vily zdobené mozaikami, byla tu aréna i římské lázně.
V roce 238 porazily oddíly římského císaře Gaia Julia Vera Maxima zvaného Maxim Thrax (byl původem Thrák) místní vzbouřence. Z té rány se už Al Džam nevzpamatoval. Svědkem jeho zářivé minulosti zůstává amfiteátr, 'kamenný ovál, pečeť, kterou podle Michela Zeraffa, autora cestopisů, vtiskl císařský Řím stepi'. Al Džam každý rok ožívá při letních slavnostech, kdy se amfiteátr stává dějištěm hudebních a divadelních představení.

KARTÁGO

Na Seznamu UNESCO je samozřejmě Kartágo (zařazeno 1979), o němž jsme se zmiňovali v souvislosti s vojevůdcem Hannibalem (viz 100+1 10/2006). Město založené Féničany kvetlo a stalo se uznávanou královnou Středomoří. Podle historika Appiana bylo tak bohaté na zbraně, loďstvo, slony i peníze, že se mohlo srovnávat s nejbohatšími říšemi té doby. Po porážce ve třetí punské válce ho Římané srovnali se zemí a prohlásili za prokleté.
Zdaleka to však nebyl jeho konec. V prvním století n. l. bylo Kartágo opět vybudováno a záhy se dostalo na pozici třetího nejdůležitějšího města Římské říše. Podruhé bylo zničeno Araby v roce 698 a už se nevzpamatovalo.

KERKUAN

Podobný úděl jako Kartágo potkal v punských válkách město Kerkuan. Na rozdíl od Kartága se však už nevzpamatovalo. Archeologové ho znovu objevili v roce 1952. Našli síť ulic a základy domů z fénického období. Jako jediné dodnes dochované fénicko-punské město byl Kerkuan v roce 1985 zařazen na Seznam UNESCO. Ve starověku to bylo město s vysokou kulturou. Všechny domy měly například u vchodu koupelnu se stěnami z červeného cementu, který nevsakoval vodu. Strouhami byly koupelny propojeny s odpadními kanály. Zabudované kamenné vany měly pohodlná sedadla.
Za blahobyt a bohatství vděčilo město především výrobě a vývozu purpuru. Červená až fialová barva, která se získávala z hlenu žlázy zvláštního druhu mořských šneků, byla ve starověku vysoce ceněna. Na jeden gram purpuru bylo třeba kolem deseti tisíc šneků.

STARÉ MĚSTO V TUNISU

Také Medína - Staré město v Tunisu byla v roce 1979 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Malíř Paul Klee ji nazval ztělesněním pohádky. Její mešity, mauzolea, paláce a madrásy patří k nejkrásnějším na světě. Je tu i náboženské středisko dnešních islámských Tunisanů Olivovníková mešita založená roku 732. Ve třináctém až patnáctém století byla rozšířena v univerzitní komplex. Název dostala podle zázračného olivovníku, který tu prý kdysi rostl. Je to impozantní stavba. Obrovskou modlitební síň podpírají 184 sloupy. V období od dvanáctého do šestnáctého století byla tuniská Medína nejbohatším městem islámského světa se sedmi sty pozoruhodnými stavebními památkami.

JEZERA

Jezero Ichkeul, které leží jihozápadně od Bizerty, patří k řetězu pravěkých jezer, které kdysi existovaly v severní Africe. Dnes je hluboké nanejvýš dva metry a neustále v něm zápolí o převahu sladká a slaná voda. V měsících bohatých na déšť voda z jezera přetéká a kanálem Tindža a Bizertským jezerem odtéká do moře. V létě jeho hladina často klesá pod úroveň hladiny moře a mořská voda do něj naopak přitéká.
V době dešťů se mění okolí jezera v bažinatou oblast plnou květů. Rostou tu kosatce, gladioly, rákosí a rotang a desítky dalších rostlin. Ichkeul je vyhledávanou zastávkou pro evropské tažné ptáky na cestě do východní Afriky a zpět a hnízdištěm řady druhů. Na Seznam UNESCO bylo jezero Ichkeul zapsáno v roce 1980.

Autor: Eliška

Datum vložení: 02.04.2008 / Sekce: Cestovatelské novinky

Zhlédnutí: 6699

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Milena, zítra Miloš