Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Novinka: CHIKUNGUNYA

Novinka: CHIKUNGUNYA

Novinka: CHIKUNGUNYA

CHIKUNGUNYA

Tento exotický název nese virová choroba, která v posledních měsících zasáhla ostrov Réunion, ale také sousední ostrovy Madagaskar, Mauritius, Seychely, Komory a Mayotte. Jen na Réunionu z 800 tisíc obyvatel jich onemocnělo 110 tisíc.
Chikungunya je původně domovem v subsaharské Africe, ale objevuje se stále častěji i v jihovýchodní Asii. Jméno choroby je odvozeno od svahilského výrazu pro nahrbenou chůzi, protože ji provázejí kromě vysokých horeček i silné bolesti kloubů, takže se nemocný pohybuje jen s velkými obtížemi. Bolesti trvají až několik týdnů a přetrvávají někdy i poté, co se nemocný viru zbaví.
Chorobu přenášejí komáři, ale vědci si dodnes nejsou jisti, zda jen jediný druh Aedes albopictus nebo i jiné druhy a zda neexistují i jiní hostitelé. Mimochodem Aedes albopictus přenáší i velmi nebezpečnou horečku dengue a v patnácti případech se nemocní nakazili oběma chorobami současně. Vědci si netroufají odhadnout, zda to bylo jedním bodnutím, nebo zda je nakazili různí komáři.
Proti nemoci chikungunya zatím neexistuje ani lék, ani účinná vakcína. Podávají se pouze léky, které zmírňují horečku a potlačují bolesti a zánět kloubů. Jedinou ochranou jsou prostředky proti komárům, aby nemoc vůbec nevypukla.
Na ostrově Réunion vypukla epidemie chikungunyi loni v únoru. Pokračovala celý rok a vyvrcholila v prosinci 2005. Začátkem letošního roku zachvátila i další ostrovy. Na Mauritiu bylo v březnu přes tři sta nemocných a Seychely hlásily už v únoru přes 1200 případů.
Komár Aedes albopictussi v jihovýchodní Asii vysloužil přízvisko tygří moskyt. V minulých desetiletích pronikl několikrát i do Evropy. Původně do Albánie a Itálie a rozšířil se i do Francie a Belgie. Jeho larvy údajně cestují z kontinentu na kontinent nejčastěji ve vodě zachycené v pneumatikách. Tygří moskyt se už stačil přizpůsobit klimatu mírného pásma. Vědci tvrdí, že jeho vajíčka přežívají i mrazy deset stupňů pod nulou.
Vakcína proti chikungunyi se začala vyvíjet v osmdesátých letech minulého století. Pak byl výzkum zcela zastaven pro nedostatek finančních prostředků. Jde o velmi nepříjemnou a bolestivou chorobu, ale ve většině případů se na ni neumírá.


Autor: Eliška

Datum vložení: 05.07.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 5155

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Alžběta, zítra Nikola