Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Chytré spotřebiče ukážou, kolik právě žerou

Asi čtyřicet procent energie v kancelářích a domácnostech se spálí zbytečně. Kdyby byly počítače dobře nastavené a přepínaly se na režim spánku, mohly by jen americké kanceláře ušetřit elektrického proudu za miliardu dolarů ročně. Když lidé vědí, kolik elektřiny spotřebovávají, spotřeba se sníží až o patnáct procent. Experimentálně to dokázal britský Design Council: „Je těžké rozumně zacházet s něčím, co ani nevidíte,“ píše se ve zprávě týmu, který se problému věnuje.
Designéři začali vymýšlet řešení. Může to být například displej umístěný na viditelném místě v domě. Vesele se na něm kutálejí penízky: čím víc a rychleji, tím víc spotřebičů v domě právě odebírá proud - a tím i mince z vaší peněženky. Když se vám zdá, že peníze běží příliš rychle, stačí zmáčknout displej. Objeví se přehled, všechny zapomenuté žárovky a ventilátory jsou okamžitě prozrazeny.

Britská firma More Associates podobný přístroj vyrábí, od dubna namontovala první tři tisíce kusů: „Lidé mají často úplně mylné představy o tom, za co vlastně platí účty. Když to pak vidí před sebou, diví se,“ citovala BBC kreativního ředitele Lukea Nicholsona.

Podobný úkol řeší více pracovišť po celém světě, jedním z nich je Interactive Institute v Eskilstuně ve Švédsku. „Na elektřinu myslíme, jenom když dostaneme účet. Nebo když přestane fungovat,“ řekla vedoucí projektu Christina Ohmanová kanálu Discovery. Její tým vymyslel několik způsobů, jak se nám elektřina připomene. Třeba světélkující kabel: čím víc elektřiny jím proudí, tím víc září. Nebo kachlíčky potištěné barvou citlivou na teplo. Když si člověk dává horkou sprchu moc dlouho, úplně si smyje vzorek. Teprve když teplou vypne, kachlíčky se znovu vybarví.

Je to docela logický směr uvažování, spotřeba energie roste. Podle údajů z Velké Británie má průměrný dům pětatřicet spotřebičů, které „sežerou“ o sedmdesát procent elektřiny více než v roce 1970. Také v Česku roste spotřeba i ceny. Podle zpráv z minulého týdne se v příštím roce zvedne cena elektřiny pro domácnosti o šest až osm procent. Co kdyby to ledničky a pračky pořád dokola opakovaly?

Tabulka

Kolik spálí pomocníci
Uvařit vodu v rychlovarné konvici 0,5 Kč
Uvařit vodu na elektrickém vařiči v hrnci bez pokličky 0,7 Kč
Chod ledničky za den 3 až 5 Kč
Umýt nádobí v myčce 2,5 až 3,5 Kč
Svítit hodinu stowattovou žárovkou 0,35 Kč
Svítit hodinu úspornou žárovkou 0,07 Kč

Pozn.: Kalkulováno s cenou elektřiny 3,50 Kč/kWh

zdroj: EkoWattAutor: Eliška

Datum vložení: 13.08.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4517

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Běla, zítra Slavomír