Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
1. www na světě

1. www na světě: 06. srpna 1991
Otcem první webové stránky je Angličan Tim Berners-Lee, v současnosti pracující na MIT v Bostonu. Narodil se 08. června 1955 v Londýně.


Na princip toho, co známe a běžně používáme jako informační dálnici či elektronický vesmír, přišel Tim Berners-Lee již v roce 1980, ve svých 25 letech, při práci v evropském středisku jaderného výzkumu CERN v Ženevě. Chtěl docílit, aby vědci mohli navzájem sdílet informace, se kterými pracují, tedy především datové soubory, na pár stovkách tehdy propojených počítačů. Zpočátku zřejmě netušil, že díky jeho protokolu s obludnou, leč všudypřítomnou zkratkou http (HyperText Transfer Protocol) ovládnou informační dálnici propojené texty, posléze obrazy, mapy, fotografie či videa a provážou planetu od vědců přes byznysmeny až po alternativní subkultury. V prosinci 1990 Tim Berners--Lee ve spolupráci s Robertem Cailliauem předvedli vůbec první webovou stránku na světě a 6. srpna 1991 ji dali v plen veřejnosti na již fungující světové Síti.

Jakkoli je technologie internetu spojována hlavně s USA, web je evropský vynález. Vyrukovali s ním Brit a Belgičan a rozběhl se v ryze evropské instituci, konkrétně ve Švýcarsku. Proto také první webová stránka, dodnes uchovávaná, neměla „globálně-imperialistickou“ doménu .com, nýbrž zcela konzervativní adresu info.cern.ch. A domovská stránka světově proslulého CERN nese stále v podtitulu odkaz s nápisem: „Místo, kde se zrodil web.“ Takže Evropa má být na co hrdá. Tím to ale nekončí.

Největší celebritou éry IT je bezpochyby Američan Bill Gates. Stal se i nejslavnějším monopolistou, akumulátorem kapitálu a mecenášem. Dnes financuje programy na pomoc rozvojovému světu a komu čest, tomu čest. Nicméně prakticky každý pozemšťan, který používá počítač, Gatesovi za používání jeho technologie operačních systémů platí, čímž zároveň přispívá k tomu, že z prostředků globálního mecenáše mohou profitovat i chudí. Naproti tomu Tim Berners-Lee si svůj vynález patentovat nedal a spokojil se s titulem rytíře, který mu udělila britská královna. Ochránci vdov a sirotků, říkávalo se na adresu rytířů ve středověku. Sir Tim dnes pomáhá „vdovám a sirotkům“ informační éry neméně než Gates. Každý pozemšťan, který pomocí technologie www brouzdá elektronickým vesmírem, tak činí zadarmo, což není malá míra mecenášství. Rytíř Tim, frajer éry IT.Autor: Eliška

Datum vložení: 18.08.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4773

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Alexandra, zítra Evžénie