Platón (Plato)

Platón (Plato) byl ve své době především vynikajícím filozofem a oceňovaným učitelem. V Athénách založil tehdejší nejnavštěvovanější instituci vyššího vzdělání – Akademii. Byl také osobním učitelem krále Dionýsa II.


Datum narození:
427 rok př. n. l.
Místo narození:
Řecko.
Datum úmrtí:
347 rok př. n. l.
Místo úmrtí:
Řecko.

ŽIVOTOPIS:

Platón (Plato) – jeho dětství a léta studentská.

Platón se narodil kolem roku 427 př. n. l. vpravdě do té nejvýznamnější rodiny. Tak, jak vyspíval do mužnosti, stal se hluboce zapojeným do studia poezie. Měl také velmi brzké, ne však příliš široké, znalosti filozofie, která zahrnovala také myšlenky Pythagora.

Platón pravděpodobně ve svém brzkém životě znal také Sokrata. Během svého raného mužného věku byl pravděpodobně se Sokratovými myšlenkami přímo seznámen a neformálně Sokratem učen, a také velice ovlivněn Sokratovým vlastním zájmem o otázky cti a prioritní potřeby, pokusit se kultivovat ušlechtilou povahu a noblesní charakter. Zdá se, že pod tímto vlivem také přijal názory, které respektovaly jasné a klidné rozjímání o pravdě těch filozofů, kteří byli Výborem veřejného blaha.

Existující Platónovo rodinné zázemí a výchova ho zřejmě měla vést k tomu, že byl předurčený pro politickou kariéru. Tehdy se mohl pokusit vstoupit do politického života Athén, které trpěly prudkým zvrácením Peloponéských válek. Platón tehdy svého chabého politického života zanechal. Platón se od politiky také velice odcizil. Kvůli té byl mimochodem jeho přítel a učitel Sokrates, díky svému napojení na tehdejší politiku, odsouzený k smrti.

Platón (Plato) – jeho léta v exilu po Sokratově smrti.

V roce 399 př.n.l., po Sokratově soudu a smrti, žil Platón a někteří další přátelé Sokrata v deziluzi a obavách o svoji vlastní bezpečnost. Strávili tedy nějaký čas v zahraničí, a během těchto let pravděpodobně navštívili několik škol filozofie.

Toto období strávené v zahraničí, zahrnovalo také čas strávený v Megaře - což byl tehdejší silný a mocný městský stát v sousedních Athénách, dále také pobýval v Cyrene - na pobřeží Severní Afriky, v Tarentum – na jihu Italského poloostrova, v Egyptě a v Syracusách na Sicílii.

Po porážce svého vládce Dionýsa, Platón ze Syracus uprchl. Protivníkem Athén však byl chycen, a teprve po zaplacení výkupného jistým obchodníkem ze Cyrene, byl propuštěn.

Během svých let v exilu napsal Platón rozsáhlé rukopisy.

Platón (Plato) - vrací se do Athén a zakládá zde Akademii.

V roce 387 př. n. l. se Platón vrátil do Athén, a brzy poté tam založil školu, které byla známá pod názvem Akademie. Velice brzy se rozvinula do velmi oceňované a hojně navštěvované instituce vyššího vzdělání. Akademie byla situovaná asi 2 kilometry od městských zdí a byla pojmenována po antickém hrdinovi Academusovi.

Akademie měla v úmyslu poskytnout svým studentům vzdělání vhodné pro zákonodárce a její správci a organizátoři studenty školili a učili především pravdě a jejích vlastních příčinách. Čistá Matematika a Právní věda byly uváděny jako základní elementy studijního plánu.

V Akademii se pro studenty stalo zvykem, se během diskuze procházet. To způsobilo, že se studenti stali známými jako „Potulná škola“, což bylo odvozeno z tehdejšího řeckého slova.

Exodus z Cnidus, jeden z nejpřednějších matematiků té doby, přesunul svoji vlastní školu z města Cyzicus do Athén, aby mohl s Akademií spolupracovat.

Před založením Akademie a o něco dřívější školou Isocrata, se mladí Athéňané museli v pátrání po vzdělání uchýlit ke službám nezávislých Sophistiků, proměnlivé kvality, kteří nabízeli své služby jako „rádoby-pedagogové“.

Platón (Plato) – jako osobní učitel krále Dionýsa II.

V roce 367 př. n. l. Dionýsus I. - Syrakuský zemřel a na trůn nastoupil jeho třicetiletý syn, který byl pojmenovaný jako Dionýsos II. Tento Dionýsos však nebyl moc dobře vzdělaný a výzvy, problémy a úkoly, které stály před ním, jako před vládcem Syrakus, byly nesmírné. Za těchto okolností Dion, švagr Dionýsa, silně naléhal, aby se Platón ujal úkolu být osobním učitelem Dionýse II.

S ohromnou osobní neochotou a odporem se Platón, který tehdy žil svůj klidný život, zcela oddaný filozofii na své Akademii, rozhodl, že tedy bude muset zanechat svého důležitého a uspokojujícího postavení v naději, že by mohl být jako osobní učitel Dionýsovi II. ku pomoci.

V roce 365 př. n. l. se Platón vrátil do Athén poté, co se Syracusy podílely na vytvoření konfliktu. Bylo to ve stejném roce, v kterém mladý muž s Makedonskými příbuznými, jménem Aristoteles, vstoupil do Akademie.

Platón byl do Syracus znovu zavolaný, ale, stejně jako před tím, se Dionýsos II. jako připravený a obratný student neprokázal. Platón sám sebe dokázal ze Syracus vyprostit, a ve spleti událostí několika příštích let, se trůnu zmocnil Dion. Vládl však pouze do roku 354 př. n. l., kdy byl zavražděn.

Platón (Plato) – na konci života.

Platón okolo roku 347 př. n. l. zemřel a byl pohřbený na území své Akademie.

Aristoteles, který měl velice vysoce příznivé mínění o Platónově charakteru a povaze, ho popsal jako muže: „Pro kterého je rouhání v základu rovné dokonce i s chválou.“

Akademie v krátké době přešla na Sephiuse, synovce svého vynikajícího zakladatele, a ve svém jméně přežila dlouhých téměř jeden tisíc let, až do roku 529 n.l., kdy byla na objednávku byzantského císaře Justiniána, jako křesťanské víře nepřátelská, uzavřena.


 Foto / obrázky k článku  Platón

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Platón
Diskuze k článku
Platón
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Platón
Platón


Platón
Platón


Platón
Platón


Platón
Platón


Platón
Platón


Fotogalerie (9)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Platón, neváhejte a...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Světlana, zítra Radek