WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Rododendron, Azalka (Rhododendron, Azalea)


ROSTLINNÝ SVĚT


Rododendron (Azalka) je jedna z nejpoutavějších pokojových rostlin.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Rhododendron japonicum, Rhododendron obtusum, Rhododendron simsii 'De Waele's Favorite', 'Euratom', 'Flamenco', 'Leopold Astrid', 'Memoria Karl Glasen', 'Rex', 'Rosa Perle', 'Rosalie', 'Schnee', 'Stella Maus'.
POPIS:
Rododendron, Azalka (Rhododendron, Azalea) je jednou z nejpoutavějších pokojových rostlin. Má různorodé a krásné květy, které však dlouho kvetou. Rostlina je složitá na pěstování. Je to věčně zelený, hojně se větvící keř s kopinatými vejčitými listy, plnokvětým květenstvím různé barvy. Vyžaduje světlé, nebo zpola zastíněné, ale chladné místo a rozptýlené světlo. Nevydrží přímé sluneční paprsky. V létě se doporučuje ji umisťovat na čerstvý vzduch, na zastíněné místo. Ráno ji pravidelně zalévejte, postřikujte listy vodou bez vápence. Na podzim zaléváme méně a nepostřikujeme. Každé 2 týdny hnojíme minerálními hnojivy. V podzimním a zimním období vyžaduje rostlina teplotu 12 až 14°C. Také je důležité ořezávat a zaštipovat stonky.
Rododendron, Azalka (Rhododendron, Azalea) se rozmnožuje od května do srpna stonkovými řízky. Pro zakořenění je lepší kyselý substrát. Řízky je nutné přikrýt sklenicí nebo polyetylenovou fólií a pravidelně zalévat a postřikovat. Optimální teplota pro zakořenění je 25°C.
ČELEĎ:
Ericaceae, vřesovcovité.
PŮVOD:
Střední Čína, Japonsko.
UMÍSTĚNÍ:
Rododendron, Azalka (Rhododendron, Azalea) vyžaduje světlé nebo zpola zastíněné, ale chladné místo a rozptýlené světlo. Nevydrží přímé sluneční paprsky.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Ráno ji pravidelně zalévejte, postřikujte listy vodou bez vápence. Na podzim zaléváme méně a nepostřikujeme. Každé 2 týdny hnojíme minerálními hnojivy.
MNOŽENÍ:
Vrcholovými řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Roztoči, svilušky.

___________________________________________________________________________________