WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Množení rostlin (propagate)


ROSTLINNÝ SVĚT


Množení rostlin semeny, řízkováním, odnožemi, listy, řapíkem, hřížením, hlízami


Rozmnožování semeny

Rozmnožování semeny zdaleka není nejrozšířenější způsob vypěstování rostlin. Je však velmi zajímavý. Mimo jiné přináší nové formy rostlin (např. gloxinie, orchideje). Pro začátek je lépe vypěstovat ze semen nenáročné pokojové rostliny např. jednoletky. Přináší rychlé výsledky. Později si každý vybere svoje rostliny, které může vypěstovat ze semen např. kaktusy. Semena vzácných rostlin je dost těžké vypěstovat. Mnohé mají velmi specifické podmínky. Mnohé víceleté pokojové rostliny se vyvíjejí pomalu, takže může uběhnout řada let, než dosáhnou patřičné velikosti. Jestli kupujete semena v obchodě, dobře si prohlédněte instrukce. Měly by tam být instrukce k pěstování, výsledky a květenství. Setba semen může být do truhlíku či do květináče. Záleží na typu rostlin.
Setí semen
Semena musí být před setím čerstvá a nenakažená. Semena s dlouhou dobou klíčení a růstu se vysévají v lednu či únoru. Rychle klíčící a rostoucí semena se vysévají v březnu či dubnu. Záleží na příhodných podmínkách - světlo, teplo, vláha. Velmi dlouho klíčí semena např. kamélie, asparagus, palmy s tvrdou kožní slupkou. Ty by se měly před sázením namáčet 3 - 5 dní, aby slupka změkla. Dobré výsledky jsou z ošetření semen ze šťávy aloe. Šťáva z aloe by měla být z mladých listů, které necháme zavadnout při teplotě +3°C na 25 dní, pak šťávu vymačkat a do ní namočit semena. Při takovém ošetření, semena klíčí rychleji, uspíší se tak i květenství rostlin, vypěstovaných z takovýchto semen. Zeminu prohřejeme 1 až 2 krát - zdesinfikujeme, aby se zničily nákazy. Semena se vysévají do květináčů, misek a truhlíků. Miska či truhlík se naplní směsí podle daného semene. Obyčejně je to směs zeminy a rašeliny, která je příhodná. Je možné použít hotové směsi zeminy pro setbu, které jsou pro různé druhy roslin. Substrátů je velký výběr.
Zeminu urovnejte pomocí destičky nebo klacíku, lehce přitlačte. Semena zasejte pokud možno rovnoměrně. Drobná semínka promíchejte s troškou zeminy a zasévejte, pak mírně posypte zeminou. Vrstva zeminy nad zasetými semeny nemá být větší než samo semeno. Opatrně zalejte, spíše pokropte, můžete použít rozprašovač na rostliny. Nádoby ze zasetými semeny přikryjeme sklem a dáme do teplé místnosti, sledujte důležité informace na sáčcích se semeny o teplotě, zálivce a světle.
Setí do květináče
Na dno květináče položte pár střepů, nebo střípků či keramzitu, trochu hrubozrného písku. To je důležité pro drenáž. Pak naplňte květináč směsí zeminy pro semena a mírně upěchujte skleničkou či rukou, vyrovnejte zeminu. Zasejte velice jemně semínka, pak zasypte na tloušťku semena zeminou. Zalévejte velice opatrně, možno pokropit, či vodu dát do misky pod květináč. Jakmile je zemina
vlhká odlijeme prebytečné množství vody z misky pod květináčem. Umístíme květináč do tepla, zakryjeme sklem nebo polyetylenem. Vzdálenost mezi sklem a zeminou by měla být 1,5 - 2 cm. Malá rada: jsou-li semena velice drobná, aby je bylo vidět, smísíme je s troškou říčního písku a pak vyséváme. (Písek je dobře vidět na tmavé zemině). Před zasetím semen pokropíme zeminu před výsevem.
Pravidelně zaléváme - postříkujeme, skla či pvc nazdvihujeme - provětráváme
prostor mezi zeminou a sklem. Dáváme pozor, aby nedošlo k přesušení nebo naopak k přelití zeminy. Zasetá semena přistiňujeme 1 - 2 dny, není dobré přímé sluneční záření.
Pikýrování
Protože jsou rostlinky jsou po vzejítí velice jemné a husté, mají jemný kořenový systém, je potřeba rostliny protrhávat. Pikýrování se opakuje 2 - 3 krát.
Zůstávají silné rostlinky, které se přesazují do většího prostoru. Některé rostliny pro dobrý růst potřebují až 4 krát přesadit. Můžete se o tom dočíst v encyklopedické literatuře. Při pikýrování používáme tenký kolíček či tužku.
Technika: pravou rukou kolíčkem nadlehčíme rostlinu a zlehka vyzvedneme ze zeminy, rostlinu zasadíme do připravených nádob. Malé rostlinky postříkujeme vodou a můžeme je ještě prikrýt sklem.

Množení řizky
Velké množství pokojových rostlin se množí řízkováním. Je to nejrozšířenejší způsob množení. Některé rostliny pouští kořínky ve vodě, jiné potřebují zpracování pomocí hormonu a tepelných podmínek. Na množení se používají nejčastěji části mladých výhonků, nejlépe se množení provádí v jarním nebo letním období. U oleandru a fikusů se berou silné dřevnaté větvičky.
Difenbachie, dracény, filodendrony a jiné druhy rostlin se rozmnožují kousky stonku - okolo 5 cm.
Technika přípravy řízků
Řízky a kousky rostlin řežeme ostrým, čistým a zahnutým nožem šikmým řezem, abychom neporušily zbývající část rostliny, některé rostliny zadržují v listech hodně vody, proto před sázením se vysušují. Travnaté slabší řízky se sází do hloubky 1 - 2 cm, dřevnaté několikanásobně hlouběji. Pro lepší zakořeněný napomáhá vlažný vlhký vzduch. Proto se nádoby s řízky často přikrývají skleničkou nebo pvc sáčkem. Zakrytí nepotřebují řizky šťavnatých a masitých rostlin např. fuchsie, čapí nůsek. Řízky fikusů, aukárií a dalších rostlin, které pouští mléčnou šťávu se dávají do teplé vody na dobu, kdy přestane vytékat mléko. Můžeme přisypat také trošku dřevěného uhlí. Řízky břečťanů se dávají do květináče spolu se stimulátorem růstu. Při ošetřování řízků je důležité rosení teplou vodou a doporučenými postříky, důležité je otírání spocených skel a pvc.
Provětrávání je třeba provádět 2x denně, ráno a večer. Sledujeme zda řízky nezahnívají. Řízky mnohých rostlin lehce zakořeňují ve vodě (není to způsob pro sukulentní rostliny). Je potřeba sledovat aby voda nezahnívala. Zakořeněné řízky můžeme sázet do květináčů, 1 až 2 dny nedáváme na přímé slunce.

Rozmnožování rosltin listy
Zakořenit mohou i listy rostlin: begonie Rex, achimenes, fialky, sanseviery a jiné rostliny s více méně tlustými a masitými listy. Množení části listů je nejrozšířenější u begonie Mesona, begonie královská atd. Listy se řežou na kousky do 5 cm délky, u begonií část listů do 4 cm a sází se do vlhkého teplého písku, tak aby list nelžel na zemině. Při vysoké teplotě 35 - 38°C a při opatrné zálivce kousky listů pustí kořeny velice rychle, vyroste nová rostlinka. Rozmnožování celým listem se používá u rostlin jako je begonie Rex, tlustice atd. U begonie Rex by se neměly poškodit žilky na spodní straně listu. U sukulentních rostlin, masité a velké listy se mírně prosuší v průběhu 2 dní. Zeminu pokryjeme vlhkým teplým pískem. Zasadíme listy silným spodním okrajem, malé a slabší listy se kladou ploše zasunou do písky a zeminy. Listy begonie Rex jsou většího rozměru, proto je potřeba podložit list.

Rozmnožení celým listem a řapíkemje charakteristické pro gloxinii, některé druhy begonií. Proto se bere zdravý list s řapíkem. Řapík listu musí být 5 cm dlouhý, konec se musí seříznout nožem a dát do živného roztoku. Zakořeněný list umístíme do zeminy spodní stranou směrem ke květináči. Neměl by se dotýkat zeminy, měl by být nad ní.

Rozmmožování kořenovými řízky
Týká se rostlin jako dracény, maranty, růže a další rostliny s uzlovatými kořeny. Kořeny rozřežeme na kousky s uzlíky, sázíme přímo do zeminy.

Rozmnožování hřížením
Zakořeňovat lze částí rostlin popínavých nebo ohebných. Výhonek rostliny připevníme kouskem drátu ve tvaru U do zeminy v květináči. Rychleji zakoření, když na spodní straně části ponořeného výhonku uděláme zářez. Dbáme na dobrou závlahu a teplotní podmínky. Zakořeňovánní je zdlouhavé. Dělá se na jaře na jednoletých výhoncích. Rostliny s tlustými listy a dřevnatým stonkem (arálie, fikusy, dracény), které nemůžeme ohnout k zemi se mohou zakořeňovat vertikálně. Potřebujeme polyetylenový sáček naplněný substrátem. Na příslušné větvičce uděláme zářez nebo sloupneme kousek kůry ve velikosti úzkého prstenu, který vsuneme do sáčku se substrátem. Dbáme na správnou vlhkost a teplotu, tento způsob se používá u rostlin, které mají holou spodní část stvolu a ztrácí dekorativní vzhled.

Rozmnožování dělením - odnožemi
Provádí se u rostlin, které rostou do šířky - klívie, kala, cypřiš, maranta, asparagus atd. Na jaře, když přesazujeme rostliny oddělíme kořeny či cibule od sebe. Potřebujeme k tomu ostrý zahnutý nůž. Každá z oddělených částí má svoje kořeny, očka a pupeny. Jsou schopny růst samostatně.

Rozmnožování hlízami
týká se například gloxinii, některých druhů begonií atd. Při přesazování oddělíme čast hlíz ostrým zanutým nožíkem. Dělíme je tak, aby každá hlízka měla očko, řezy na nich rychle zaschnou, když je posypeme roztlučným dřevěným ulhím, aby nezahnívaly. Sází se do připravené dobré zeminy.

___________________________________________________________________________________