WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Burmilla (Burmila Cat)


KOČIČÍ SVĚT


Burmilla je plemeno neagresivních koček, s vyrovnaným a hravým charakterem.


PLEMENO:
Burmila patří do široké skupiny krátkosrstých koček.
PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno v roce 1981 ve Velké Británii. Z náhodného křížení Burmy a Perské činčily vznikla kouzelná koťata s jemným stříbrným zabarvením. Poté se specialisté začali zabývat selekcí a hlavní znaky Burmy s každým pokolením umocňovali. O něco později se objevily zvláštnosti Burmill, které se do té doby odlišovaly především svým zabarvením. Plemeno bylo uznáno GCCF v roce 1989 a v roce 1995 – FIFe.
VELIKOST:
Burmila je to elegantní kočka cizokrajného typu a střední velikosti.
HMOTNOST:
V rozmezí 4 až 7 kg.
SRST:
Srst je krátká, hustá, nádherná, s bohatou podsadou, která ji trochu nadzvedává. Zbarvení Burmill určuje jejich druhy. Dělíme je na černé, s nádechem (hnědé a liliové), kouřové (černé a čokoládové), jednobarevné (černě želvové, krémové, černé britské, bombajské), tygří (tečkované černé nebo tečkované modré).
HLAVA:
Hlava má zakulacenou lebku se středním odstupem mezi ušima. Je široká v horizontální linii obočí a v čelistech, zužuje se do krátkého, tupého klínu. Nos je z profilu jemně prohnutý. Špička nosu by měla tvořit jednu linii s bradou. Hrbol na nose je nežádoucí.
UŠI:
Uši jsou středně veliké, široce posazené a zlehka zašpičatělé. Při pohledu z profilu jsou posazené tak, že se mírně sklánějí dopředu. Při pohledu zpředu je vnější linie ucha pokračováním linie tváře. Oči jsou velké, daleko od sebe posazené a mírně šikmé.
OČI:
Oči jsou tvarem mandlovo-kulaté, barva očí je zářivá, výrazná, s tmavým orámováním, jsou povoleny všechny odstíny zelené. Nádech žluté se toleruje u koťat a mladých jedinců. U červených, krémových a želvovinových variet je povolena jantarová barva očí.
TĚLO:
Tělo je dostatečně svalnaté. Nohy jsou středně dlouhé s oválnými tlapami.
OCAS:
Ocas je středně dlouhý až dlouhý. Je středně silný v nasazení, nepatrně se zužující do zakulacené špičky.
CHARAKTER:
Burmilla disponuje vyrovnaným charakterem, ve společnosti jiných koček není agresivní, ráda si hraje s různými předměty.
PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelné rozčesávání.
CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ:
GCCF, FIFé uznala toto plemeno od 1. ledna 1995.

___________________________________________________________________________________