WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Orientální dlouhosrstá kočka - javánská (Oriental Longhair (Javánka))


KOČIČÍ SVĚT


Orientální dlouhosrstá kočka (javánská) je plemeno dlouhosrstých koček. Orientální dlouhosrstá kočka je přátelská, mazlivá, čilá a podnikavá kočička.


PLEMENO:
Dlouhosrsté kočky.
PŮVOD:
Zkřížením Orientální krátkosrsté kočky s Balijskou kočkou byly vytvořeny hedvábné orientální kočky s polodlouhou srstí. Došlo k tomu v roce 1985 v Severní Americe v chovatelském zařízení Sholine paní Sheryl Ann Boyle.
PŘIKŘÍŽENÁ PLEMENA:
Siamské kočky, Balijské kočky a Orientální krátkosrsté kočky.
VELIKOST:
Orientální dlouhosrstá kočka je středně velká kočka.
HMOTNOST:
V rozmezí 4,5 až 6 kg.
SRST:
Srst je krásně hedvábná a těsně přiléhá k tělu.
CHARAKTER:
Orientální dlouhosrstá kočka je přátelská, mazlivá, čilá a podnikavá kočka.
PÉČE:
Orientální dlouhosrstá kočka nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ:
FIFé, CFA, TICA

Povídání o plemeni:
Javánka podobně jako balinéska nemá žádnou souvislost s indonéským ostrovem, podle kterého byla pojmenována. Škoda, že toto poetické pojmenování se oficiálně změnilo na orientální dlouhosrstá, neboť podle logiky věci, by se balinésky měly nazývat siamské dlouhosrsté kočky. Další používaný název pro toto plemeno je mandarín.

Javánka je relativně nové plemeno, které vzniklo křížením balinésky a orientální krátkosrsté kočky. Na jejich vyšlechtění se nezávisle na sobě podíleli chovatelé ze Spojených států a Británie. Javánka je tedy považována za mladší plemeno než balinéska a první výraznější osobnosti tohoto plemene se objevili až v 70-tých letech 20. století.

Na javánky se vztahuje stejná charakteristika jako na orientální krátkosrsté kočky, samozřejmě s výjimkou délky srsti. A nebo se dá říct, že je to plně zbarvená balinéska. Javánky jsou štíhlé, dlouhé, elegantní kočky s hedvábnou srstí bez podsady. Hlava tvoří trojúhelník, uši jsou velké a nízko nasazené. Nos je dlouhý a rovný, oči zelené, mandlové a zešikmené, což dává javánkám tajuplný orientální výraz.Tělo je jemné, ale dobře osvalené s dlouhým krkem. Nohy jsou vysoké a štíhlé, s malými oválnými tlapkami. Ocas je dlouhý, dobře osrstěný jemnou, hedvábnou srstí. Srst na těle je také delší, ale přilehlá, bez podsady, krčního límce a necuchá se, proto je péče o ní jednoduchá.

Zbarvení javánek je stejné jako u orientálek, tj. v barvách plných (černá, čokoládová, modrá, lilová, červená, krémová, skořicová, plavá), želvovinové, navíc mohou být s kresbou (mramorovaná, tygrovaná, tečkovaná, ticked tabby), nově i se stříbrným tipingem a stínovaná. Existuje i čistě bílá javánka se zelenýma očima. Trochu matoucí uznávání barevných variet je u CFA, kde jsou pod javánkami zařazeny skoro všechny balinésky, kromě čtyř siamských typů se sealovými, čokoládovými, modrými a lilovými (v USA ledovými) odznaky (tzn., že např. balinéska s červenými odznaky nebo balinéska s lilovými odznaky s kresbou je v CFA vedena jako javánka).

Javánka je milá, inteligentní a aktivní kočka, která trpí nechutí být sama. Nejšťastnější je, když se zabývá nějakou činností ve společnosti svého člověka.

Křížení orientálních krátkosrstých koček s javánskými je povoleno kvůli vylepšení typu javánek. Koťata narozená z tohoto spojení se nazývají varianti a nelze je použít zpětně do chovu krátkosrstých orientálek. Rovněž křížení balinések a javánek mezi sebou je možné.

Článek poskytla CHS: z Valimaru *Cz: www.z-valimaru.com

___________________________________________________________________________________