WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Výstavy koček (Exhibitions)


KOČIČÍ SVĚT


Výstavy koček se pořádají s cílem nejen klasifikovat čistokrevná plemena koček, ale také k zušlechťování samotné chovné práce a propagaci kočičích plemen.


Výstavy se pořádají s cílem nejen klasifikovat čistokrevná plemena koček, ale také k zušlechťování samotné chovné práce a propagaci kočičích plemen. První oficiálně zaregistrovaná výstava koček proběhla v roce 1871 v Londýně. Pro výstavy čistokrevných koček nejlépe vyhovují podzimní, zimní a první jarní měsíce, kdy mají dlouhosrsté kočky tu nejdelší srst.
Plemeno kočky řídí sled její přípravy na výstavu. Nejdříve ze všeho musí být kočka zdravá, nacházet se ve výborné fyzické kondici a musí mít kvalitní srst. Kočky krátkosrstých plemen (například siamské) jsou oceňovány za svoji ladnost, konstituci a lesk srsti, proto složení jejich výživy musí být předem promyšlené, aby nedošlo k prudkému snížení váhy. U britských krátkosrstých plemen se oceňuje především síla a vznešenost. Kvalitě srsti se věnuje pozornost nejen u dlouhosrstých plemen, ale v některých případech také u krátkosrstých. Srst musí být bez lysin, musí se rozčesávat a udržovat pomocí kartáče s aplikací pudru. Asi 3 až 5 dní před výstavou se kočka myje a pudr se vyčesává, aby nebyl během výstavy na srsti zřetelný. Před výstavou se důkladně vyčistí i uši a oči; zakazuje se přibarvování srsti zvířat (za toto je kočka diskvalifikovaná). Na výstavě, bezprostředně před výstupem, se kočka ještě jednou důkladně rozčeše a uvede do pořádku.
Kočky, které se zúčastní konkurzu musí mít klidný charakter, aby je mohli prohlédnout soudci. Zlá zvířata, s agresivním chováním, nedostávají ocenění.
Na výstavu se také nepřipouštějí:
- kočky, které jsou infikováni svrabem a blechami;
- kočky v době gravidity starší jak jeden měsíc;
- kočky, mající koťata menší, než 8 neděl.
- nemocná zvířata, která mají např. rýmu, průjem.

Daná pravidla vystavování pro účastníky:
Na výstavu je nutné mít s sebou tyto dokumenty:
1.) osvědčení záznamu o dehelmintaci,
2.) průkaz očkování se záznamem o odčervení a injekci proti zběsilosti,
3.) rodokmen,
4.) dokumenty, které potvrzují všechna vyznamenání, jež zvíře dostalo (mohou být i kopie).
V případě neabsolvování veterinární kontroly jednoho zvířete, se ani ostatní zvířata tohoto vlastníka na výstavu nesmí připustit. Exponentský vklad (zaplacení) se nevrací.
Potvrzení o provedení veterinární kontroly se musí ochraňovat do konce výstavy (v případě, že je zvíře zapsáno na dva dny, musí být vystaveno potvrzení na dva dny).
Účastníci výstavy si musí do začátku expertízy zkontrolovat správnost zápisů do katalogu údajů o schopnostech jejich svěřence (souhlas vydaného čísla s číslem v katalogu, správnost přezdívky, titulu, vystavované třídy, zbarvení, pohlaví, velikosti, rodiny vlastníka) a oznámit všechny nepřesnosti do sekretariátu.
Při nepřítomnosti zvířete v kleci v době příchodu stevarda, se zvíře nezúčastní expertízy; stevardi zvířata nevyhledávají, zápisný vklad se nevrací. Výstava končí po udělení titulu Best In Show.
Zvířata se nesmí fotografovat bez souhlasu reprezentantů výstavní komise; na výstavách některých klubů je toto zakázáno.

___________________________________________________________________________________