WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Selkirk-rex (Selkirk Rex)


KOČIČÍ SVĚT


Původní Selkirk-rex byl krátkosrstý. Křížením s Perskou kočkou jej takto vyšlechtil americký felinolog ze státu Montana, Jerry Newmann. Již od počátku plemene se evidují 2 druhy, dlouhosrstí a krátkosrstí.


PLEMENO:
Selkirk-rex je plemeno koček, které zahrnuje 2 druhy:
1.)krátkosrsté,
2.)dlouhosrsté.
PŮVOD:
Plemeno Selkirk-rex vzniklo v USA, v roce 1987. Původní Selkirk-rex byl krátkosrstý, křížením s Perskou kočkou jej takto vyšlechtil americký felinolog ze státu Montana, Jerry Newmann. Díky tomuto šlechtění se rodila krátkosrstá i dlouhosrstá koťata, s kombinovanou kadeřavou a rovnou srstí. Proto již od samotného počátku tohoto plemene se evidují 2 druhy, odlišující se délkou a typem srsti. Plemeno je uznáno TICA, ale zájem o ně projevily i jiné organizace.
VELIKOST:
Střední.
HMOTNOST:
V rozmezí 3 až 5 kg.
SRST:
Rozdíl Selkirk-rexů je zmíněn již v samotném názvu – jsou dlouhosrstí i krátkosrstí. Srst dlouhosrstých je dokonale unikátní, obsahuje totiž všechny 3 typy ochlupení. Proto vypadají dlouhosrstí Selkirk-rexové tak exoticky. Zajímavé je, že se koťata rodí dosti kadeřavá, následně však svoji kadeřavost ztrácejí a obnovuje se jim až mezi osmým a desátým měsícem života. Barva těchto koček bývá různá, od celo-bílé, krémové, modré, aj, až do kombinované bílo-černé, rezavé s bílou, zastřené stříbrné, aj.
OČI:
Oči jsou kulaté, široce posazené a velmi zřetelné.
TĚLO:
Tělo mají svalnaté, nohy jsou středně dlouhé. Dlouhosrstí Selkirk-rexové mají velké tlapy.
OCAS:
Selkirk-rex má hustě porostlý, se zahnutým koncem ocas.
CHARAKTER:
Selkirk-rex je velice klidná a vyrovnaná kočka.
PÉČE:
Srst vyžaduje důkladnou péči.
CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ:
CFA,TICA

___________________________________________________________________________________